ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Nový tréner Nitry Süttö: Nepotrebujeme posily, ak budú hráči hrať tak, ako majú
zdroj: fcnitra.com

Nový tréner Nitry Süttö: Nepotrebujeme posily, ak budú hráči hrať tak, ako majú

Posledné dni upierali fanúšikovia slovenského futbalu zrak najmä do Nitry, kde sa malo udiať viacero zmien. Valné zhromaždenie a prvý zraz ale priniesol iba jednu. Marián Süttö sa presunul zo stoličky športového riaditeľa na lavičku A-tímu k doterajšiemu trénerovi Michalovi Kurucovi.

„Doteraz sa o tom vôbec nehovorilo. V stredu večer po valnom zhromaždení (deň pred zrazom – pozn. red.) mi bola ponúknutá funkcia trénera, ktorú som prijal. Bolo to pre mňa prekvapenie,“ poznamenal na úvod nový kormidelník FC Nitra Marián Süttö.

Všetko ostatné funguje po starom, povedal generálny manažér Jozef Petráni. V prvý deň zrazu sa pod Zoborom objavilo až 35 futbalistov, s výnimkou siedmich dorastencov všetci hráči z jarného kádra, vrátane Tomáša Vestenického či Tomáša Kóňu (prišiel neskôr). „Zatiaľ neviem o odchode jediného hráča,“ prekvapil reakciou nový tréner. Pri otázkach na spomínanú dvojicu hráčov však predsa len zmenil rétoriku.

„Samozrejme, sledujeme médiá a vieme, že napríklad Tomáša Kóňu oslovila Myjava. Zatiaľ ale žiadny transfer neprebehol, stále má u nás ešte rok platnú zmluvu. Budeme spolu hovoriť a bude to na jeho rozhodnutí. Tomáš Vestenický tu bol na hosťovaní a podľa toho, čo viem, tak je oňho záujem aj v iných krajinách. Škoda, pretože strelca jeho kvalít tu potrebujeme,“ reagoval nový kormidelník FC Nitra.

Zmeny v kádri však ešte končiť nemusia. Viacerým hráčom totiž posledný júnový deň končia zmluvy a klub podľa jedného z lídrov tímu Pavla Farkaša s nikým nekomunikoval. „V kabíne som povedal, že každý jeden musí mať ku klubu rešpekt. Všetci majú zmluvy, pravdou je, že niektorým sa končia. Budem so všetkými hovoriť. Ale je to naopak, to hráči musia presvedčiť mňa, že chcú v Nitre hrať,“ poznamenal k zmenám v kádri Süttö, ktorý mal výhrady najmä k legionárom. „Mal som iné predstavy o ich výkonnosti. Uvidíme v najbližších dňoch, aká bude ich budúcnosť.“

Vysoko pravdepodobný odchod dvoch opôr a možný odchod ďalších hráčov z kádra, ktorý spadol počas jari zo šiesteho miesta na deviate a baráži o záchranu sa vyhol len o tri body, nového trénera neznervózňuje. Aj sám si zrejme uvedomuje, že pri finančných možnostiach klubu nebude jednoduché doviesť do mužstva nové posily. Aj v kabíne pred chalanmi som nahlas povedal, že žiadnu posilu nepotrebujeme. Stačí, ak oni pochopia svoje úlohy v mužstve. Keď to pochopia a budú plniť moje pokyny, tak to bude fungovať,“ povedal tréner, ktorý viedol Nitru aj pred jedenástimi rokmi.

Nitra tréning (Miloš Šimončič, Marian Sutto, Marián Süttö)
Marián Süttö v družnej debate s kapitánom Milošom Šimončičom na prvom tréningu v letnej príprave. (foto: fcnitra.com)

Nitrania sa za ostatné dva roky ani raz nedokázali dostať do majstrovskej šestky. Po odchode lídrov ako Hroššo, Križan, Fábry, Taiwo, Kóňa a Vestenický to bude zrejme ešte náročnejšie. „Nerád by som hovoril plytko, ale budem chcieť, aby boli ľudia spokojní. Ja som v klube rok pôsobil a tiež mám na neúspešnom ročníku svoju zásluhu. Posnažím sa teraz ako tréner veci napraviť,“ sľúbil fanúšikom Süttö, ktorý sa s hráčmi nemusí zoznamovať.

„Na 80 % tréningov v minulej sezóne som bol ako divák, respektíve ako poradca. Po odchode trénera Galáda som bol nápomocný pánovi Kurucovi aj priamo na ploche. Rok som si od dennodennej trénerskej rutiny oddýchol, teraz sa posnažím tímu odovzdať svoje skúsenosti a buldočiu vôľu. Trénerské výzvy ma lákajú, môj pohľad na hráčov a na hru bol totiž trochu iný. Chcem hrať svieži futbal, možno s iným rozostavením, taktikou. V prvom rade ale tradícia Nitre velí, aby hrala s odchovancami,“ uzavrel šéf nitrianskej lavičky.

Aktuálny káder FC Nitra:

Brankári: Pindroch, Šípoš, Búš
Obrancovia: Kunik, Fabiš, Charizopulos, Zgrablić, Dubeň, Kóša, Farkaš, Niba, Elexa, Chovanec, Šurnovský, Tvrdý
Stredopoliari: Šimončič, Macho, Pajer, Štefanec, Bilovský, Sadovský, Stovička, Remeň, Vrábel, Machovec, Kóňa
Útočníci: Gatarić, Guláš, Fábry, Soković, Tancík, Dojčinovič, Chobot, Danek, Vestenický

Realizačný tím:
Hlavný tréner: Marián Süttö
Asistent trénera: Michal Kuruc
Tréner brankárov: Miroslav König
Kondičný tréner: Michal Lacena
Fyzioterapeut: Štefan Balla
Vedúci mužstva: Tibor Urban

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk