ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bývalý hráč Slovana Šlahor: Európa je nespravodlivá, bez šťasteny sa nezaobídete
zdroj: futbalsfz.sk

Bývalý hráč Slovana Šlahor: Európa je nespravodlivá, bez šťasteny sa nezaobídete

Napriek tomu, že v belasom drese nazbieral viac ako sto štartov, v médiách či na akciách klubu ho vídať len minimálne. Dlhé roky si fanúšikovia belasých nevedeli predstaviť útok Slovana bez Jána Šlahora. Aj keď nešlo o chladnokrvného kanoniera, na ihrisku zo seba vydal vždy maximum a dostal sa dokonca na prelome milénia na Letné olympijské hry 2000 v Sydney.

Miestenku si Slováci vystrieľali fantastickým úspechom na domácich majstrovstvách Európy do 21 rokov v roku 2000. Prípravu na olympiádu ale poznamenali nezhody pri tvorbe záverečnej nominácie. Slovenská liga sa na rozdiel od ostatných krajín neprerušila, tri najlepšie kluby vzhľadom na boje v pohárovej Európe nechceli svojich hráčov uvoľniť, podobne tých najlepších nechcel pustiť o úroveň nižšie ani tréner seniorskej reprezentácie Jankech. V Sydney nám tak chýbali Németh, Babnič, Sedlák i Meszároš, pre disciplinárny trest Greško.

„Dodnes mi je ľúto chalanov, ktorí tam nemohli ísť a dostal som sa tam až na ich úkor. Na druhej strane to bol pre mňa najkrajší zážitok. Nielen futbalový, ale celoživotný. Hneď prvý zápas proti Brazílii, proti Ronaldinhovi a ďalším hviezdam. Spomínam si najmä na výjazd z tunela. Keď niekto povie, že by sa z toho aj viete čo, ja som od toho naozaj nemal ďaleko. Doteraz sa chvejem z tej atmosféry, z tých plných tribún. Nedá sa to ani slovami opísať. Len ako sa o tom rozprávame, tak mi nabehávajú zimomriavky. Veľakrát zaspávam so spomienkami práve na tieto momenty,“ popísal pre ProFutbal.sk Ján Šlahor, ktorý na olympiáde nastúpil vo všetkých troch zápasoch v základnej zostave, v poslednom zaznamenal víťazný gól proti JAR (2:1). „Bola pre mňa česť zahrať si s takými veľkými hráčmi. A myslím tým spoluhráčov,“ dodal.

Slovenský olympijský tím 2000
Slovenský olympijský tím 2000, Ján Šlahor druhý zľava. (foto: Vladimír Benko - TASR)

Na jar to bolo presne dvadsať rokov, kedy slovenská reprezentácia do 21 rokov odštartovala kvalifikáciu o postup na domáce majstrovstvá Európy. Tam sa štvrtým miestom dostala až na olympiádu. Za prítomnosti väčšiny hráčov si v máji medzi sebou zahrali výročný zápas. „Bolo to veľmi milé stretnutie. Najmä pre nás, ktorí sa už nepohybujeme pri futbale. Kopec chalanov sa ešte točí okolo futbalu, čo na nich aj bolo vidno. U mňa, čo priberám na bruchu, to uberá na vlasoch. Aj keď to bolo hlavne o myšlienke, spomienke, o zábave, postupom času každý z nás chcel dať gól a vyhrať súboj, hoci to od nás niektorých vyzeralo už dôchodcovsky. Sám zo seba som bol prekvapený, že som vládal, hoci si len sporadicky chodím zachytať na malý futbal. Ani neviem, kedy som naposledy hral na veľkom ihrisku. Ja už som taký starý, že aj keď sa ma syn pýta, koľko mám rokov, musím to rátať,“ zasmial sa bývalý útočník a spomenul si aj na ťažko chorého Mariána Čišovského: „Škoda, že sa nemohli zúčastniť všetci. Čišo nám napísal aspoň list, to nás všetkých potešilo.“

Výročný zápas sa odohral na novom Tehelnom poli. Na mieste, kde zaznamenal nejeden pamätný gól v drese Slovana. „Bol som sa pozrieť aj na prvý zápas na tomto štadióne. Ak by mi niekto vtedy povedal, že si na ňom ešte niekedy aj zahrám, neveril by som. O to bolo pre mňa všetko krajšie, že som mohol zažiť na vlastných nohách aj staré Tehelko, aj toto nové.“ Moderátor počas akcie spomenul v súvislosti s Jánom Šlahorom aj podnik Machnáč, tam však tentoraz už oslavovať nešiel. „Našťastie už tak dobre nepočujem, takže mi táto jeho poznámka ušla,“ zasmial sa. „Človek je mladý, pochabý, urobí aj chyby. Ale ono asi tie párty k víťazstvám patria. Možnože s mojím dnešným rozumom by životospráva bola iná a veľa vecí by vyzeralo inak, ale neľutujem nič. Čo sa stalo, malo sa stať a život je pekný taký, aký je,“ pousmial sa Šlahor.

Slovensko legendy
Ján Šlahor (druhý zľava) v šatni Slovana počas zápasu legiend. (foto: futbalsfz.sk)

Hoci sa bývalý futbalista už aktívne nepohybuje pri slovenskom futbale, na Slovan nezanevrel a naďalej ho sleduje. „Stále im držím palce. Tréner Maťo Ševela je môj dobrý priateľ a telefonujeme si spolu. Mám z posledných výsledkov ako bývalý slovanista radosť. Veľa ľudí žiali, že gro kádra netvoria Slováci, ale dnes nie je ľahké dostať sem tých najlepších. Tí sa snažia dostať a udržať v zahraničí,“ preladil na aktuálnu nôtu k suverénnemu slovenskému majstrovi. Aj s najsilnejším kádrom je ťažké vyhrať dlhodobú súťaž, netreba to podceňovať. Dôležitá pre Slovan ale bude vizitka, ktorú si urobí v Európe. To je pre tento klub merítkom. Na titul sa rýchlo zabudne, ak sa nedosiahne úspech aj vo svete. Verím, že ich budem môcť prísť osobne povzbudiť,“ povedal Šlahor. Slovan medzičasom dostal v Európe súpera v prvom kvalifikačnom kole z Čiernej Hory FK Sutjeska Nikšič.

V minulosti sa slovenské úspechy spájali najmä so „slovenským srdiečkom“ a priaznivými súpermi. Za úspešnými výsledkami Artmedie Petržalka v Lige majstrov i poslednými úspechmi Spartaka Trnava v Európskej lige stáli najmä domáci futbalisti, často tesné zápasy rozhodovalo podcenenie zo strany súpera či jeho problémy. „Keď Artmedia čelila v prvom predkole Kairatu, postúpila vďaka gólu v predĺžení z poslednej minúty. Boli na hrane vypadnutia hneď v úvode, dnes na nich spomíname ako na legendy. Šťastena hrá významnú rolu pri každom úspechu, ale treba jej ísť oproti. Samozrejme, netvrdím, že by to v prípade Petržalky nebolo o kvalite, predsalen boli hráči dlhšie pokope a chémia fungovala od začiatku. Ale bez srdca a oddanosti sa žiadny výsledok nedostaví. V Slovane však ukazujú, že sa to dá aj so zahraničnými hráčmi, tiež tam vidno bojovnosť a snahu, každý bojuje aspoň o svoje miesto. Motivácia tam je. Verím, že ju pretavia do úspechu, budem im držať palce.“

Slovan - Ružomberok (Ján Šlahor, Jiří Pospíšil)
Šlahor nazbieral v Slovane viac ako sto štartov. (foto: TASR)

Belasí stavili najmä na udržanie kádra, ponuky sa ale točia najmä okolo ich hviezdneho kanoniera Andraža Šporara. „Všetci dobrí útočníci sa začínajú na Š,“ zasmial sa Šlahor. „Ale nie, vážne. On je úplne iný typ hráča. Uňho skoro každá šanca skončí gólom, ja som skôr prihrával a bojoval. Nazval by som sa defenzívnym útočníkom. V dnešnom futbale by som hral skôr na krídle. Šporar je extratrieda a najlepší útočník v našich končinách, podobný typ nám v reprezentácii dlhodobo chýba,“ zanalyzoval niekdajší zakončovateľ. Dnešnému kádru Slovana podľa neho už nič významné nechýba. V súčasnej konštelácii, s hráčskou kvalitou a s trénerom, ktorý je môj kamarát, s pekným futbalovým prejavom, môžem povedať, že majú všetky predpoklady na úspech. Ak mužstvo zostane pokope, šanca tam je. Pohárová Európa je však často nespravodlivá. Môžete hrať rok vynikajúco a nevyjde vám jeden zápas, nedáte góly a celá sezóna sa otočí. Len kvalitné tímy a skúsení hráči dokážu prechádzať kvalifikáciou,“ upozorňuje 42-ročný bývalý futbalista.

Inter - Žilina (Dušan Kuciak, Ján Šlahor)
Ján Šlahor si svoje odkrútil aj na Pasienkoch. V čase, keď tam bol ešte domáci tím Inter Bratislava. (foto: TASR)

Negatívne spomienky na éru v Slovane

Šlahor obliekal dres Slovana v rokoch 2001 - 2004. „Priznám sa, keď si spomeniem na svoje časy v Slovane, skôr sa mi vyjavia negatívne emócie. Mohol som dosiahnuť viac. V prvom rade treba povedať, že som bol v skvelom klube, zažil som veľa pozitívnych momentov, vznikli skvelé partie. Mrzí ma však, že som svoje účinkovanie nedotiahol do konca. V sezóne 2002/03 sme mali za trénera Radolského po zime náskok trinástich bodov, no skončili sme napokon až tretí. Vo finále pohára sme viedli nad Púchovom, no aj tam sme prehrali v predĺžení.“

Radosť z rodinných víkendov

Zatiaľčo sa mnohí jeho rovesníci vrhli na kariéru trénerov či funkcionárov v kluboch, on sa vydal na cestu živnostníka, zamestnáva 50 ľudí a užíva si futbal ako fanúšik. „Už ako tridsaťročného v Interi som začal cítiť problémy s kolenami,“ prezradil, prečo sa skôr dostal k vlastnej firme so zdravotníckymi pomôckami ako späť k futbalu. „Ako tridsaťpäťročný som mal svoj prvý voľný víkend. Užívam si, že môžem byť s rodinou, oddychovať. Keď sa syn rozhodol, že nechce byť futbalistom, aj som bol najskôr nešťastný, no keď vidím susedov ako musia svoje deti voziť deň čo deň na futbal, tak som rád, že si syn vybral iný šport a ja môžem žiť pohodlnejší, rodinný život,“ zakončil pre ProFutbal.sk s úsmevom Ján Šlahor.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Stred

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Exkluzívne

Pozri viac

HOKEJ.sk