ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hráči Lokomotívy musia stráviť druhý koniec za pol roka, Jano: V Košiciach to už nie je prekvapenie
zdroj: fclokomotiva.sk

Hráči Lokomotívy musia stráviť druhý koniec za pol roka, Jano: V Košiciach to už nie je prekvapenie

Pomaly si už zvykajú. V decembri mali hráči košickej Lokomotívy slzy v očiach, keď vtedajší majiteľ klubu Peter Daduľák oznámil, že ďalej už nedokáže financovať druholigový celok. Záchrana v podobe príchodu nového majiteľa so spoluinvestorom z Ukrajiny prišla ako dar z nebies. Dlho sa však modro-bieli z tohto daru neradovali.

Podľa všetkých zdrojov finančne zabezpečený investor z Ukrajiny sa rozhodol ďalej nepodporovať košickú Lokomotívu. V tejto chvíli to znamená, že vedenie klubu mužstvo neprihlásilo do druhej ligy a v najbližších dňoch bude bojovať aspoň o záchranu tradičnej značky. 

„Je to podobné ako pred pol rokom, zmena je v tom, že vtedy to bolo v polovici sezóny, keď sa dlhodobo zháňali financie. Tentoraz sme boli hodení do vody, že je koniec,“ rozhovoril sa kapitán Lokomotívy Róbert Cicman, ktorý počas úspešného jarného boja o záchranu nič podobné neočakával: „Od príchodu nového majiteľa všetko fungovalo ako malo, financie nikdy nemeškali. Naozaj sme preto takýto koniec nečakali. Dozvedeli sme sa to len v sobotu večer. Neviem, čo bude ďalej.“

Róbert Cicman
Skúseného Róberta Cicmana nečakaný koniec zaskočil. S financiami podľa jeho slov klub problémy nemal (foto: fclokomotiva.sk)

Triezvym pohľadom situáciu zhodnotil útočník Róbert Jano. „Pre mňa, ale aj mnohých ľudí v Košiciach, to už také veľké prekvapenie nie je, keď sa každý polrok nejaké mužstvo neprihlási alebo klub zanikne. Je to smutné, no kým sa veľa vecí v slovenskom športe nezmení, tak sa takto budeme stretávať asi častejšie,“ vyhlásil pred prítomnými novinármi hrotový útočník, ktorý je tiež predsedom Ligy na ochranu slovenských športovcov (LOSS). „Netýka sa to však len futbalu, ale všetkých športov. Mnohé kluby zanikajú, alebo znižujú svoje ambície. Bohužiaľ. Ja si nemyslím, že na východe nič nie je, ale niečo tomu jednoducho chýba. Všetkým športovcom na východe je ľúto, že tu je taká situácia,“ dodal.

Hráči Lokomotívy sa aj počas krátkej letnej prestávky udržiavali v kondícii. Niektorí pod taktovkou kondičných trénerov, iní vďaka tenisu či ďalším športom. Kde budú pokračovať ich futbalové kroky, mnohí netušia. „Mám už dosť rokov na to, aby som rozmýšľal nad zahraničím, takže to určite nie. Uvidíme, čo prinesú najbližšie dni, možno nejaké ponuky prídu,“ verí 34-ročný Cicman, ktorého meno sa nahlas spája so Slavojom Trebišov, teda s klubom, ktorý práve vďaka neprihláseniu sa Lokomotívy s najväčšou pravdepodobnosťou bude pokračovať v druhej lige. „Budem mať stále nabitý telefón a budem čakať. Som v dobrom veku, verím, že ponuku ešte dostanem a pár rokov si zahrám na vyššej úrovni,“ zaželal si o deväť rokov mladší Jano.

Obaja lídri Lokomotívy sa zhodli, že prehltnúť informáciu o neprihlásení sa do druhej ligy bolo skutočne trpké, zvlášť po tom, ako na ihrisku vybojovali pre klub záchranu. „V každom zápase sme odovzdali maximum, šli sme do toho naplno a podarilo sa nám súťaž zachrániť. Hoci nám po jeseni nikto neveril, vyšlo to. Nie je to príjemné, sme smutní, že to takto dopadlo,“ priznal niekdajší hráč pražskej Slavie, MFK Košice či Nitry Róbert Cicman a Róbert Jano doplnil: „Keď v zime skončil pán Daduľák, klub bol taký rodinnejší, tie emócie nami lomcovali viac ako dnes. Na druhej strane, tentoraz sme vedeli, že v klube nie je žiadny problém s financiami. Z tohto hľadiska je to o to prekvapujúcejšie. Majitelia peniaze majú, ale asi ich už nechcú investovať tu v Košiciach.“

Róbert Jano
Najlepší strelec mužstva Róbert Jano poukázal na zlú situáciu v športe na východnom Slovensku (foto: fclokomotiva.sk)

Prezident klubu Jurij Dovhanyč označil za jeden z dôvodov konca fakt, že z dvojciferného počtu Brazílčanov pravidelne nastupovali za Lokomotívu len dvaja. „Neviem, či to je naozaj dôvod. Majitelia mali nejaký zámer s brazílskymi hráčmi, ale žiaľ, ukázalo sa, že prevažná väčšina z tých, ktorí tu boli, nemali na to, aby zachránili tím v druhej lige. Zvlášť nie v situácii, v akej sme sa v zime nachádzali. Ak je toto naozaj dôvod, tak bohužiaľ. V tíme aj po príchode nového majiteľa zostalo viacero hráčov z jesenného kádra. Počas zimy sme pociťovali neistotu, riešilo sa veľa vecí, niektorí hráči prišli len tesne pred začiatkom jarnej časti. Aj za ten krátky čas sme však vybudovali dobrú partiu. Bol tam súzvuk medzi hráčmi, trénermi a vedením. Zvládli sme to, no teraz môžeme už len spomínať na peknú jarnú časť,“ pokrčil plecami Róbert Jano.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Lokomotiva Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

HOKEJ.sk