ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Belušu nahradí v druhej lige Púchov, neistota v Bardejove a Lokomotíve Košice
zdroj: Facebook/MŠK Púchov

Belušu nahradí v druhej lige Púchov, neistota v Bardejove a Lokomotíve Košice

Čas na podanie prihlášky do druhej ligy sa kráti, definitívne uplynie v sobotu 15. júna o polnoci. Do tejto chvíle podalo prihlášku do súťaže 12 tímov zo 16. Redakcia ProFutbal.sk zisťovala, aká je situácia v Šamoríne, Bardejove, Lokomotíve Košice a v tábore nováčika z Beluše.

Beluša nevyužije možnosť postupu

Zo štvorice nováčikov sa do II. ligy už prihlásili traja - FC Košice, ŠK Slovan Bratislava B a MFK Ružomberok B. Otáznik visel nad víťazom III. ligy Západ TJ Kovo Beluša. „Prihlásili sme sa do III. ligy, nejdeme hrať II. ligu,“ potvrdil v piatok predpoludním pre ProFutbal.sk predseda klubu Ivo Pagáč. Právo štartu v celoštátnej druhej lige sa tak automaticky prenáša na druhý MŠK Púchov, ktorý skončil v tabuľke o dva body za Belušou.

Beluša sa rozhodla nevyužiť možnosť postupu z finančného dôvodu. Vedenie klubu za krátky čas nedokázalo pokryť rozpočet potrebný pre celoštátnu súťaž, navyše, nestihli by sa vykonať ani všetky práce na tamojšom štadióne. „Na úpravu ihriska a štadióna by sme potrebovali približne 50-tisíc eur. Navyše, teraz máme rozpočet 100-tisíc eur, no na druhú ligu by sme potrebovali až 300-tisíc eur. A to sme nedokázali nájsť. Ten čas bol naozaj krátky, my sme úprimne ani nepočítali s tým, že by sme tento rok mohli vyhrať súťaž. Rozhodlo sa o tom až 8. júna a do 15. júna sa už musia podať prihlášky do II. ligy. To je veľmi krátky čas na to, aby sme to zvládli. Už o mesiac štartuje II. liga, nestihli by sme vykonať ani úpravy na štadióne,“ odôvodnil Pagáč.

FK Beluša radosť po postupe
V Beluši sa takto radovali z prvého miesta v III. lige Západ, druhú ligu si ale nezahrajú (foto: FK Beluša)

V kuloároch sa šepkalo o možnej fúzii Beluše s Púchovom, tieto špekulácie ale predseda klubu vyvrátil: „Nie, s tým nemáme dobré skúsenosti. Nieže by sme s Púchovčanmi mali zlé vzťahy, no nie je to ideálna forma. Začneme robiť úpravy, budeme sa pripravovať, aby sme behom roka až dvoch všetky veci spĺňali a potom, keď sa to podarí, tak radi využijeme možnosť postupu do vyššej súťaže.“

Púchov je na druhú ligu pripravený

S potešením prijali správu o neprihlásení sa Beluše do II. ligy v Púchove. Vedenie klubu sa netajilo ambíciou postúpiť do celoštátnej súťaže. „Vo štvrtok sme telefonovali s predstaviteľmi Beluše, čakali sme na ich rozhodnutie. Oni sa oficiálne prihlásili do III. ligy a my sa prihlásime do II. ligy. Riešili sme to už pred tým, čo by nastalo, ak by sa Beluša neprihlásila, pretože sa o tom hovorilo. My sme pripravení a prihlasujeme sa do druhej ligy,“ vyhlásil pre ProFutbal.sk manažér klubu Marek Šimáček.

V Púchove majú vykrytý rozpočet pre vyššiu súťaž, tamojší štadión by mal, až na malé výnimky, spĺňať potrebné kritériá. „Počas uplynulej sezóny sme robili maximum pre postup. Žiaľ, nebolo to s tými peknými oslavami, pohárom a medailami, ale postupový cieľ sme týmto pádom naplnili. Pre klub je to výzva. V druhej lige nechceme byť iba do počtu, hoci rešpektujeme kvalitu súťaže a jednotlivých tímov. Bude to náročné, no ideme do toho. Posilníme káder a verím, že budeme pre súťaž prínosom,“ dodal Šimáček.

Šamorín chystá spoluprácu

Jedným z klubov, nad ktorým visel otáznik, bol ŠTK Šamorín. Klub z južného Slovenska totiž pred nedávnom ukončil spoluprácu s brazílskym Fluminense a nevedelo sa, aká bude jeho ďalšia budúcnosť. Obrátili sme sa preto na jedného z členov vedenia klubu Norberta Csutoru.

Šamorín tím
Šamorín ukončil spoluprácu s brazílskym Fluminense. Údajne sa stane farmou Dunajskej Stredy (foto: Tibor Őry)

„Budeme v druhej lige, prihláška bude podaná,“ prezradil pre ProFutbal.sk Csutora a na otázku, aké bude ďalšie fungovanie klubu, odvetil: „Na budúci týždeň vydáme oficiálne stanovisko o spolupráci s novým partnerom.“ Hodinu po zverejnení nášho článku už Šamorín figuroval medzi prihlásenými mužstvami do II. ligy.

Podľa našich informácií sa Šamorín stane farmou prvoligovej Dunajskej Stredy.

V Lokomotíve stále nevedia

Veľká neistota, zdá sa, zavládla v košickej Lokomotíve. Klub sa už v decembri minulého roka odhlásil z II. ligy, následne ho ale prevzalo nové vedenie na čele s prezidentom Jurim Dovhanyčom. Modro-bieli sa zachránili v súťaži, no do jej nového ročníka sa stále neprihlásili.

„Ešte potrebujeme čas. Stále je reálne, že sa prihlásime,“ povedal pre náš portál Jurij Dovhanyč.

Bardejov čaká kľúčové stretnutie

Podobne ako Lokomotíva je na tom i Bardejov. Prezident klubu Stanislav Soroka absolvuje v priebehu piatka kľúčové stretnutia, ktoré rozhodnú o budúcnosti Partizána. 

Bardejov hráči pri nástupe na zápas
V tábore dvoch východoslovenských klubov vládne neistota. Bardejov a Lokomotíva Košice nevedia, či podajú prihlášku do druhej ligy (foto: Amatérske fotky Slavoj Trebišov )

„V piatok mám jedno stretnutie, myslím si, že v sobotu na obed by som už mal vedieť, či sa prihlásime do súťaže. Nerád to naťahujem, ale ešte nič nie je isté. Je mi ľúto, že ma pán primátor od 18. februára neprijal, musím tak ísť po vlastnej línii. Zháňam ľudí, ktorí ešte majú cit k športu a nenechajú napospas našu akadémiu a deti. Keby som neveril, že to vyjde, tak by som už s nikým nerokoval,“ nechal sa počuť Soroka.

Vedenie súťaže čaká na oficiálne stanoviská

Kontaktovali sme i predsedu Komisie pre riadenie II. ligy Miroslava Richtárika. Vedenie súťaže, samozrejme, má prehľad o všetkých kluboch, no taktiež mu nezostáva nič iné, než čakať na uplynutie termínu podania prihlášok. 

„Nemám konkrétne informácie, ešte v priebehu piatka sa spojím s predstaviteľmi klubov, ktoré zatiaľ nepodali prihlášku. Zo Západoslovenského futbalového zväzu ešte nemáme oficiálne stanovisko o tom, že sa Beluša neprihlási do II. ligy. Ak to bude pravda, tak právo postupu sa automaticky prenesie na druhý MŠK Púchov,“ uzavrel pre ProFutbal.sk Richtárik.

Zoznam prihlásených tímov do II. ligy k 14. júnu 2019 o 10.50 h (zdroj: futbalnet.sk)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk