Rýchly gól a mladícka súhra nestačili. Vybral Hapal do Baku správnych útočníkov?
zdroj: Róbert Fritz

Pavol Šafranko, Samuel Mráz a Róbert Boženík. Z tejto trojice útočníkov mohli do Azerbajdžanu pocestovať iba dvaja. Tréner reprezentačného A-tímu Pavel Hapal musel učiniť ťažké rozhodnutie. Po piatkovom vysokom víťazstve Slovenska 5:1 nad Jordánskom ostal "Čierny Peter" v rukách druhého spomenutého hráča.

Bol to správny verdikt? Typickí zakončovatelia predviedli v prípravnom futbalovom zápase kvalitatívne rozdielne výkony. Bližšie sme sa na ne pozreli aj v redakcii webu ProFutbal.sk.

Nemal svoj deň, do Baku pocestuje

Najskúsenejší z ofenzívneho tria bol určite zakončovateľ dánskeho Aalborgu Pavol Šafranko. Po tom, čo strávil ostatnú sezónu v škótskom Dundee United, kde nastrieľal dovedna 15 súťažných gólov, dostal dôveru trénera a nastúpil v základe. Dvadsaťštyriročný útočník sa však proti Jordánsku trápil. Dostal sa do jednej vyloženej šance, loptu však poslal iba do stredu bránky. Na hrote si nabiehal na centrované lopty v jeho hernej pozícii skôr Matúš Bero. Šafranko proti Jordánsku nepresvedčil, po polčase striedal. V tomto prípade však Hapal stavil na spomínané skúsenosti.

Šafranko proti Jordánsku nepredviedol práve najistejší výkon. foto: tasr

"Nerád by som hodnotil, čo nám chýbalo v prvom polčase, určite však vieme hrať lepšie. Dohovor trénera počas prestávky však nakopol mužstvo, bol tam aj zvýšený hlas," povedal po tomto stretnutí v mixzóne stručne Šafranko, ktorý sa nezdal byť  vo svojej koži. Dúfajme, že do začiatku dôležitého kvalifikačného zápasu sa to zmení a potvrdí sa jeho dlhodobá útočná stabilita.

Rýchlejšie to nešlo

Načrtá sa otázka, či sa v utorkovom zápase E-skupiny o postup na ME 2020 nemal vybrať namiesto Šafranka Samuel Mráz. Ak by sme mali hodnotiť iba na základe zápasu s Jordánskom, tak určite áno. Dvadsaťdvaročný útočník, ktorý strávil uplynulú sezónu v talianskej Serie B, nastúpil do zápasu v 73. min a o pár sekúnd na to sa tešil z gólu na 4:1. V útoku bol pohyblivý, výborne spolupracoval s ďalším odchovancom žilinského futbalu Róbertom Boženíkom a nabiehal si na centre od Lukáša Haraslína. Súhra mladíkov mohla v závere priniesť aj viac gólov, Mráz sa však napokon do Baku nevyberie.

Samuel Mráz do kvalifikácie napriek rýchlemu gólu nezasiahne. foto: tasr

"Hrali sme viac priamočiaro, trestali sme chyby najlepším spôsobom. Ja som videl center od Haraslína, tečovaná lopta nabrala zaujímavý smer vo vzduchu a keď sa Robo (Boženík, pozn.) pretláčal s jedným z hráčov, vedel som, že ho to môže preskočiť, už som si len našiel miesto a zakončil. V mladom veku je to asi najviac, čo hráč môže dosiahnuť. Asi som nikdy nestrelil rýchlejší gól," opísal svoj debutový presný zásah v A-tíme Mráz, ktorý vyjadril aj vďaku za dobrú skúsenosť medzi dospelými.

Prišiel, videl, presvedčil

Najlepší výkon spomedzi zakončovateľov predviedol proti Jordáncom Boženík. Akonáhle nastúpil do druhého polčasu, prakticky okamžite si utvoril tutovú príležitosť na gól pri svojom debute v "áčku". Jeho strele chýbali iba centimetre. Svojím umným pohybom neustále napádal rozohrávku súpera, drzo vypichoval lopty jeho obrancom a trúfol si na viacero zakončení. Dobre si nabiehal aj na centrované lopty a stále spôsoboval protivníkovi vrásky na čele. Ku vyšperkovaniu skvelého predstavenia 19-ročného mladíka z Terchovej chýbal iba gól.

Boženíkov skvelý výkon mohol byť podčiarknutý gólom. Na ten si musí počkať. foto: tasr

"Ešte si to ohľadom môjho výkonu potrebujem zanalyzovať - čo bolo dobré, čo bolo zlé. Teraz sú ale pocity nádherné, lebo sme vyhrali vysoko 5:1. Krajší darček k meninám som si asi nemohol dať," jasal nadšením Boženík, ktorý si pripísal aspoň asistenciu pri góle Martina Chriena na priebežných 2:1. Do Azerbajdžanu pocestuje zaslúžene.