ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zápas tréningovej úrovne si zobral na plecia nováčik
zdroj: Róbert Fritz

Zápas tréningovej úrovne si zobral na plecia nováčik

Nedá sa povedať, že by slovenskej reprezentácii chýbali skúsenosti, kapitáni Patrik Hrošovský v prvom polčase i Ján Greguš v druhom sú stálicami v nominácií, hráči ako Šatka či Mazáň majú nazbieraných niekoľko štartov, Stoch je rešpektovaný futbalista s líderskými očakávaniami. Napokon našlo Slovensko proti outsiderovi spasiteľa v hráčovi, ktorý si pripísal reprezentačný debut.

Hoci všetky opatrenia i vstupné (10, 18 eur) naznačovali popredný duel, dôveru trénera Hapala dostali výhradne hráči zo širšej nominácie a súper rangu Jordánska bol úrovňou aj pre ňu skôr tréningovým sparingpartnerom. Aj preto si na tribúny našlo cestu niečo cez tritisíc ľudí, väčšinou cez sponzorské cestičky. „Bohužiaľ, slovenskí fanúšikovia chodia na súpera, nie na nás,“ pokrčil plecami pri otázke ProFutbal.sk Róbert Mazáň.

Neatraktívny súper ale spočiatku nebol ľahkým orieškom. Slováci mali v úvodnej štyridsaťpäťminútovke problém vytvoriť si tlak, v obrane dva-trikrát hrubo prepadli a raz ich potrestal krídelník APOEL-u Nikózia Al Tamari Mousa Suleiman. „Tieto krajiny majú individuality, ktoré sa snažia hrať futbal. Ono sa stane aj lepším mužstvám, že si súperi vytvoria jednu či dve šance. Oni to využili a išli do vedenia. Neprekvapili nás ale ničím. Vedeli sme, že budú hrať hlavne na kontry. Trošku sme sa vzadu pozabudli a oni to využili, no komunikácia medzi nami až na jednu situáciu fungovala. Výsledok hovorí sám a seba,“ hovoril po víťazstve 5:1 Mazáň, pričom odmietol, že by chyby vyplynuli z nezohranosti.

Na opačnej strane odohral taktiež celý duel dunajskostredský futbalista Ľubomír Šatka, ktorému dal tréner Hapal priestor prvýkrát po jesennom incidente v nočnej Bratislave. „Bolo to náročné. Z našej strany to bolo pomalé, nebol tam dostatočný risk ani intenzita pressingu. Niektorí z nás tri týždne nehrali zápas, niektorí aj viac, to sa odrazilo. Našťastie, v kabíne sme si niečo povedali a na druhý polčas to vyzeralo omnoho lepšie. Vedeli sme, že oni nevydržia behať deväťdesiat minút celý zápas, boli sme v lepšej kondícii a to vyústilo v päť gólov,“ zanalyzoval Ľubomír Šatka.

Slovensko - Jordánsko (Róbert Mazáň)
Tréner Hapal po zápase zúžil nomináciu, z Talianska prišla požiadavka na vrátenie Mazáňa. Benátky, kde na jar hosťoval, totiž bojujú o záchranu. „Žiadajú ma, aby som sa vrátil a v nedeľu hral a pomohol im. Ale keďže som teraz odohral plnú minutáž, nevidím to reálne,“ poznamenal. (foto: TASR)

Do druhého polčasu vstúpili Slováci so štyrmi zmenami, skončil kapitán Hrošovský, ale aj skúsení borci ako Stoch či Kozáčik. Nastúpili mladíci Boženík či Greif a najmä hviezda duelu Haraslín, reprezentačný novic. „Nešiel som do zápasu s tým, že idem bojovať o miestenku proti Azerbajdžanu. Išiel som si užiť prvý zápas v reprezentácii. O šancu som zabojoval, nebudem urazený, ak sa do nominácie na kvalifikáciu nedostanem. To, čo bude zajtra či pozajtra, to nechávam na osud. Teším sa z debutu a z víťazstva,“ povedal po zápase Lukáš Haraslín.

Niekdajší hráč slovenskej dvadsaťjednotky dobre poznal nielen trénera Hapala či realizačný tím ešte zo svojich mladých čias, ale aj množstvo spoluhráčov. „Už na zraze som si všimol, že je tu strašne veľa hráčov z dvadsaťjednotky. Ale pre slovenský futbal je iba dobré, ak sa toľko mladých hráčov dostáva do seniorského výberu a patrí medzi najlepších na Slovensku,“ hovorí strelec vyrovnávajúceho gólu, autor asistencií na štvrtý gól a hráč, ktorý vybojoval penaltu. „Tréner Hapal mi hovoril, že mám byť rýchly, priamočiary a dôrazný, že mám lopty dávať do šestnástky, strieľať na bránu. Som rád, že som splnil jeho požiadavky.“

Líderské postavenie prinieslo Šulovi, ako hráča prezývajú, aj číslo sedemnásť. To bežne nosí v tíme Marek Hamšík. „Hovoril som mu to pred zápasom, ale iba sa usmial,“ prezradil 23-ročný krídelník. „Keďže Marek bol na tribúne a tréner dával šancu nám, mladším, číslo bolo voľné a technický vedúci ho prisúdil mne. Žiadny iný príbeh okolo toho nie je. Všetci vieme, že sedemnástka patrí len jednému hráčovi na Slovensku, a to Marekovi Hamšíkovi,“ dodal na záver Haraslín.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk