ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dávid Hancko: Nemal som rátať s veľkým futbalom, avšak stál som vedľa C. Ronalda
zdroj: TASR

Dávid Hancko: Nemal som rátať s veľkým futbalom, avšak stál som vedľa C. Ronalda

Jedným z hráčov slovenskej reprezentácie, ktorí stále nemôžu uveriť veľkému úspechu, ktorého sa dočkali, je aj Dávid Hancko. Talentovaný 21-ročný ľavý obranca sa postupne stáva pevnou súčasťou "áčka" pod vedením Pavla Hapala, pričom postupne zapadá aj do systému hry v talianskom AC Fiorentina. Nezabúda však, odkiaľ prišiel. Odchovanec Prievidze sa cez víkend vrátil do svojho rodiska, aby sa zúčastnil na oslavách 100. výročia tamojšieho futbalu. Akciu a atmosféru vypredaného štadióna tímu FC Baník si nesmierne chválil.

"Pamätám si, keď som tu hrával prvú ligu a vyvolalo to vo mne veľké spomienky, keď som videl plný prievidzký štadión. Som rád, že ľudia sú tu a dokážu si aj takto uctiť legendy. Je to niečo neskutočné, lomcovali mnou všetky spomienky z detstva pri návrate. Ako desaťročný hráč som bol v Prievidzi a teraz som opäť tu na ihrisku a Martin Škrtel, Patrik Hrošovský či Juraj Kucka sú moji spoluhráči. Je to veľká česť byť s nimi na ihrisku a cítim sa ako deti, ktoré sú aktuálne okolo mňa a jasajú nadšením. Prievidza je skvelá futbalová základňa, mohli to vidieť aj diváci. Stretlo sa tu mnoho dobrých futbalistov," povedal aj pre ProFutbal.sk Hancko na nedeľňajšej hviezdnej exhibícii.

Dávid Hancko (vpravo) sa teší na moment, kedy si znovu oblečie reprezentačný dres. foto: tasr
Dávid Hancko (vpravo) sa teší na moment, kedy si znovu oblečie reprezentačný dres. foto: tasr

Na nej vzhliadal aj ku svojmu idolovi Škrtelovi, vďaka ktorému si našiel aj svoj obľúbený klub. "Som dlhoročný fanúšik Liverpoolu a držal som im palce aj vo finále Ligy majstrov. Martin Škrtel bol môj vzor a odkedy tam prestúpil, sledujem toto mužstvo intenzívne. Pamätám si ale aj finále v Istanbule proti AC Miláno z roku 2005. Som preto rád, že to zvládli a majú ten titul."

V detstve veril, že môže dosiahnuť veľký úspech a teraz to dokázal aj tým, ktorí o ňom pochybovali. "Ako chlapcovi z dediny mi hovorili, aby som rátal s tým, že možno nikdy nebudem môcť hrať veľký futbal. Mesiac dozadu som ale stál v jednom tuneli spolu s Cristianom Ronaldom, keď sme vychádzali na ihrisko a išli hrať proti Juventusu Turín. Presne pre toto sa oplatí tvrdo makať, a to už v detstve od tej základnej úrovne," neskrýval svoje nadšenie hráč talianskych "fialiek". Na druhej strane priznal, že ho mrzí nižšia minutáž. V Serie A odohral iba 5 zápasov (281 minút). Verí však, že do budúceho ročníka sa to zmení. "Prvá sezóna bola ťažká, tak to beriem a verím, že druhá bude lepšia. Z toho, že som debutoval v Serie A, sa dá odraziť a verím, že to bude ešte lepšie. Som nastavený tak, že ďalšia sezóna bude lepšia a obdržím viac minút. Budem robiť všetko preto, aby sa tak stalo," doplnil Hancko.

Dávid Hancko si zahral aj proti Walesu. foto: tasr
Dávid Hancko si zahral aj proti Walesu. foto: tasr

Bývalý hráč MŠK Žilina sa v reprezentácii stretol s viacerými svojimi niekdajšími spoluhráčmi či odchovancami "žlto-zeleného futbalu". Už v nedeľu avizoval, že sa teší na stretnutie s debutantom Róbertom Boženíkom, ktorý sa na neho po zistení dobrých správ hneď nakontaktoval. "S Boženíkom som si okamžite volal a písali sme si. Tešil sa a zároveň ma prosil, aby som mu trochu pomohol začleniť sa. Je celkovo super a som rád za to, že sa v nominácii objavilo viacero mladých hráčov. Aj v Prievidzi bolo totiž vidieť, akí futbalisti tu vyrastajú. V Žiline sa zase dobre pracuje s mládežou a systém je nastavený skvelo. V zahraničí je síce veľká kvalita, čo vidím na vlastné oči, je však prítomná aj na Slovensku. Máme vynikajúcich hráčov a verím, že mládež, ktorá je vynikajúca, postupne prerazí," myslí si Hancko.

Za Slovensko doposiaľ odohral štyri medzištátne zápasy a mal by zasiahnuť do najbližších duelov proti Jordánsku a Azerbajdžanu. "Byť v reprezentácii je pre mňa najväčšia česť. Musím sa poďakovať trénerom za dôveru a budem sa im to snažiť oplatiť, keď ma postavia. Verím, že sa do začiatku obidvoch zápasov dobre pripravíme a zvládneme ich," uzavrel Dávid Hancko. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk