ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Na štadióne v Seredi by sme už nemohli hrať ani tretiu ligu, hovorí sponzor nováčika
zdroj: facebook/ŠKF Sereď

Na štadióne v Seredi by sme už nemohli hrať ani tretiu ligu, hovorí sponzor nováčika

Nováčik uplynulej sezóny Fortuna ligy ŠKF Sereď utvoril vo svojom prvom ročníku medzi elitou solídny výsledok. Bojovnou a oduševnenou hrou sa prepracoval až do majstrovskej vetvy, čím si zaistil pozíciu v hornej polovici tabuľky. Domáce zápasy však hral na Myjave, neskôr v Nitre a napokon aj v Bratislave na Pasienkoch, pričom o rekonštrukcii štadióna v Seredi bolo doteraz ticho.

Klub zo Serede vstúpil do súťaže výborne, potrápil favoritov, zdolal papierovo vyrovnaných súperov ako Senicu či Zlaté Moravce, zaskočil dokonca aj Ružomberok a remizoval so Žilinou, v poslednom kole základnej časti vyfúkli miestenku v top šestke vtedajšiemu úradujúcemu majstrovi Spartaku Trnava. „Hovorí sa, že keď je úspech, vtedy to ide. V Seredi sa vypadlo až do okresu a približne každé dva roky sme postupovali vyššie. My sme stále na tejto vlne. Toto bola prvá sezóna vo Fortuna lige, všetko je náročnejšie - logisticky, finančne, organizačne. Museli sme prejsť zmenami, my ako malý rodinný klub sme sa stali akciovou spoločnosťou a profesionálnym klubom. Základ nášho úspechu je taký istý, aký platí aj v hráčskom kolektíve. Sme partia ľudí, zapálených pre spoločnú vec,“ popísal recept na úspech pre MY Nitra jeden z hlavný sponzorov klubu Miroslav Bucha.

Sereď oslavy
Posledný veľký zápas sa na štadióne v Seredi hral pri prvenstve v druhej lige. Čoskoro už taký štadión nebude vyhovovať ani klubom tretej ligy. (foto: futbalsfz.sk)

Negatívum v prípade nováčika bol nevyhovujúci štadión, mužstvo tak cestovalo na domáce zápasy najskôr do Myjavy, neskôr väčšinu sezóny do Nitry a posledný duel sezóny odohrali na Pasienkoch v Bratislave. Aj nasledujúci ročník odohrajú mimo mesta, čoskoro majú začať rokovania s Nitrou. „Určite treba poďakovať fanúšikom. Hoci sme postúpili pred rokom do vyššej súťaže, oni ‚za odmenu‘ dostali to, že sme im zobrali futbal z mesta. Napriek tomu bolo cítiť ich podporu, i keď nie vždy to bolo vidno v hľadisku. Naše krčmičky boli plné, zápasy sa sledovali,“ popísal atmosféru v meste jeden z kľúčových mužov klubu. Podľa jeho vyjadrení bude štadión témou aj 16. júna na mestskom zastupiteľstve. „Práve v uplynulom týždni prebehlo pracovné rokovanie s poslancami mestského zastupiteľstva. Hlavnou témou bola rekonštrukcia štadióna, opäť sa vysvetlilo, prečo je to nutné. Podľa nových kritérií, ktoré budú v platnosti od roku 2022, by seredský štadión, žiaľ, nespĺňal kritériá ani pre tretiu ligu.

ŠKF Sereď sa ako jeden z mála klubov rozhodol nezapojiť do projektu rekonštrukcie a modernizácie futbalových štadiónov, s ktorým Slovenský futbalový zväz (SFZ) začal v roku 2013. Dnes sa hovorí o rekonštrukcii v sume 3 až 3,5 milióna eur, pomôcť má i zväz. „Sereď bola, je a bude futbalovým mestom, pevne verím. Už v druhej lige boli pekné návštevy. Fandia nám aj ľudia z okolitých obcí. Ja viem, že cestovať do Nitry, na Myjavu, alebo naposledy do Bratislavy, je pre ľudí obštrukcia. V takom prípade si radšej volia cestu krčmových prenosov pri pivku, je to pohodlnejšie. Ale ak bude štadión nový, zrekonštruovaný, zmenia sa aj podmienky a kultúra, ľudia si cestu na zápas určite nájdu,“ hovorí Bucha a predstavil vysnený plán: „Keď pôjdem optimistickým scenárom: 16. júna bude vôľa mesta, odhlasuje sa rekonštrukcia. Štúdie a prípravné práce už máme za sebou. Nasleduje rad prevodov a právnych úkonov vzhľadom k majetku. Keď poslanci zagarantujú, že mesto prispeje konkrétnou sumou, budú rokovania so SFZ, kde budeme žiadať o dotáciu na výstavbu. Počas priebehu týchto procesov sa kreslí realizačný projekt. Optimisticky predpokladám, že by mohol byť hotový do polovice septembra. Následne môžeme požiadať o územné a stavebné povolenie. To je proces trvajúci odhadom tri mesiace. Pri optimistickom scenári by sme mohli mať povolenie do konca roka a chceli by sme v roku 2020, okamžite, ako počasie dovolí, začať s výstavbou. Lebo to je zároveň aj podmienka SFZ, pokiaľ chceme naďalej účinkovať v najvyššej súťaži.“

Karel Stromšík (ŠKF Sereď)
V Seredi neriešia len problém so štadiónom, hľadať musia aj nového trénera. (foto: facebook/ŠKF Sereď)

Ako je známe, Sereď bude musieť do začiatku najbližšej sezóny vyriešiť aj trénerskú otázku. Doterajší hlavný kormidelník Karel Stromšík totiž z rodinných dôvodov odmietol pokračovanie spolupráce. Jeho asistent Peter Lérant ako aj zvyšok realizačného tímu pri mužstve zostávajú a vedenie klubu zháňa trénera s potrebnou licenciou. „Karolovi Stromšíkovi úprimne ďakujeme za prácu, ktorú odviedol. Je to skvelý človek, s veľkým srdcom pre futbal, fantasticky zapadol do nášho kolektívu. Rozhodol sa, že v Seredi končí. Ale naša spolupráca na inej báze môže pokračovať. Definitívne ešte nového hlavného trénera nemáme podpísaného. Sú nejaké mená, s ktorými sa rokuje. Táto otázka bude v krátkom čase vyriešená, uzavrel tému pre MY Nitra sponzor Serede Miroslav Bucha.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Sereď

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk