ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Záchranársky expert Práznovský hral cez bolesť. Zrazu sme zostali, jasal Válovčan
zdroj: Jozef Bedej

Záchranársky expert Práznovský hral cez bolesť. Zrazu sme zostali, jasal Válovčan

Po jeseni dno tabuľky, trojbodové manko na predposlednú Senicu a zlé nevýrazné výkony, po ktorých ich takmer každý odpisoval. Hráči Zlatých Moraviec ani napriek nepriaznivým okolnostiam neopustia Fortuna ligu. Skvelá jarná časť a takmer suverénne výkony v nadstavbovej skupine o záchranu rozhodli - FC ViOn zostane medzi slovenskou futbalovou elitou aj nasledujúci ročník. Definitívu dal piatkový duel posledného kola najvyššej domácej súťaže, v ktorom si v derby jeho hráči poradili s Nitrou 1:0. Po zápase mohli zapaľovať víťazné cigary a spôsobiť vo vlastnej šatni hotové zemetrasenie.

"Dokázali sme to bojovnosťou, hrali sme jeden za druhého. Išli sme do viacerých zápasov odpísaní a v pozícii outsidera, to sme však využili a získavali sme body. Nik s nami nepočítal. Pozrite, aké tímy vypadli a my sme zrazu zostali," jasal po stretnutí Martin Válovčan, ktorý zariadil gólom v 34. min triumf nad Nitranmi. Hostia síce v stretnutí dominovali, vytvárali si viac príležitostí na skórovanie a lepšie kombinovali v ofenzíve, boli to ale Zlatomoravčania, ktorí strelili jediný gól zásluhou šikovnej ľavačky spomenutého záložníka.

Radosť zachránených Zlatých Moraviec. ZDROJ: Jozef Bedej
Radosť zachránených Zlatých Moraviec. ZDROJ: Jozef Bedej

"Dostal som loptu, bol som sám a brankár si možno myslel, že vystrelím pravačkou, ja som si to však prehodil na ľavú nohu a vyšlo to. Je však jedno, kto dá gól, hrali sme jeden za druhého ako celok. Bojovali sme, ukázali sme srdce a bili sme sa do poslednej minúty, kým rozhodca nezapískal. Naozaj sme hrali ako tím," hovoril ďalej nadšený Válovčan, ktorý nesledoval súbežne hraný duel Trnavy proti Trenčínu. Ak by ViOn zaváhal a hosťujúcemu AS by sa podarilo zvíťaziť, boli by práve zverenci Karola Praženicu nútení hrať baráž, ktorej sa napokon vyhli. "Trenčín sme nesledovali, pozerali sme sa na seba a hovorili si, že ak vyhráme, nemusíme sa dívať na druhý zápas," doplnil Válovčan.

Spomínaná bojovnosť Zlatých Moraviec sa odrazila napríklad aj na výkone stopéra Olivera Práznovského. Ten odohral plnú zápasovú minutáž prvý raz od 16. februára 2019 a pri jedinom góle domácich si pripísal tzv. sekundárnu asistenciu. "Nebolo to ľahké po dlhšej prestávke. Spravili sme všetko, čo sme mohli s fyzioterapeutkou, no v zápase ma aj tak sprevádzali nejaké bolesti. Avšak, išiel som aj cez ne a som rád, že to vydržalo," hodnotil 28-ročný zadák. Ten si v minulej sezóne obliekal dres FK Senica, s ktorým tiež bojoval o záchranu do posledného kola. "Sú to rovnako príjemné pocity ako minule. Som rád, že som pomohol Senici aj Zlatým Moravciam. Do tretice však verím, že sa nebudem zachraňovať, ale keby, už som na to asi expert," zažartoval si v mixzóne Práznovský.

Rodák z Bratislavy pripísal zásluhy za záchranu Praženicovi, pod ktorého vedením nazbieralo mužstvo zo západu Slovenska v nadstavbe 20 bodov a na jar celkovo 23. Po jeseni nastalo obrovské zlepšenie, po ktorom mohol sezónu zhodnotiť v kladoch. "Jeseň nám nevyšla výsledkovo. Mužstvo sa dostalo do kŕča. Prišiel nový tréner s taktikou a aj hráči. Vedeli sme už od januára, o čo ideme hrať, aká je tam strata a boli jasne stanovené ciele. Niečo sme si povedali a systémovou prácou sme to dosiahli. Zamerali sme sa na kompaktné bránenie, na to hrať jednoducho zozadu, to bolo gro, ktoré od nás požadoval kouč, to sme sa snažili splniť," vysvetlil Práznovský.

Vďaka výhre nad tímom spod Zobora odsunuli Zlatomoravčania do baráže AS Trenčín. Konečne tak môžu oslavovať zaslúžený koniec sezóny a v tíme si všetci vydýchli. "Bolo ťažké vstupovať s takým bodovým mankom do jari. Uhrať viac bodov ako súperi po matematickej stránke sa zdalo byť ťažšie, ale podarilo sa nám urobiť dobrú prípravu. Hráči si začali veriť, a pomohlo nám, že sme mali prakticky 'druholigových' súperov. Zachránili sme sa bez nutnosti hrať baráž, to je najdôležitejšie. Vyhrávali sme zápasy na hrane, verili sme však tomu a chceli dokázať, že jeseň bola iba náhoda a nevydarená časť sezóny. Moji hráči behali, bojovali a šťastie sa ku nám priklonilo. Baráž je vždy neistá a všetci sme nesmierne šťastní, že ju nemusíme hrať," ponúkol na záver svoj pohľad na celú sezónu a najmä záchranu aj tréner Karol Praženica.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

HOKEJ.sk