ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Mladík Vician opúšťa Petržalku, prijali ho totiž na Harvard
zdroj: fcpetrzalka.sk

Mladík Vician opúšťa Petržalku, prijali ho totiž na Harvard

Mladý talentovaný stredopoliar Martin Vician nebude pokračovať v petržalskom klube počas nasledujúcej sezóny, bol prijatý na prestížnu Harvardskú univerzitu. Počas štúdia bude hrať za univerzitný futbalový tím.

Na určité obdobie teda opúšťa európske futbalové trávniky, radostnú správu sa dozvedel pred pár dňami. Áno, som prijatý na Harvard a tým pádom sa lúčim s Petržalkou. Môjmu prijatiu predchádzala dlhá a náročná cesta, ale nakoniec to vyšlo a som nesmierne šťastný za možnosť, ktorá sa mi naskytá, a to skĺbiť futbal a školu v takej miere,“ potvrdil pre oficiálny klubový web FC Petržalka Martin Vician, ktorý si už v mladom veku uvedomuje význam štúdia. „Štúdium bolo pre mňa vždy dôležité, no vedel som, že čím budem starší, tým bude študovať a hrať zároveň náročnejšie. Vedel som, že univerzity v USA poskytujú možnosť študovať a popri tom hrať univerzitnú ligu. Páčilo sa mi to a tak som začal komunikovať s univerzitnými trénermi a zisťoval som, ako to celé funguje a čo všetko musím spraviť pre to, aby som sa do Ameriky dostal,“ vysvetlil pozadie príbehu.

S prípravou mu pomáhal spoluhráč z mládežníckej reprezentácie a odchovanec Trenčína Richard Beďatš, ten od leta študuje na NCAA a hráva za University of Maryland. „Postupne som dostával ponuky z viacerých univerzít z celej Ameriky, medzi ktorými boli aj školy, o ktorých som si myslel, že je nereálne, aby som tam niekedy študoval a hral futbal. Keby mi niekto povedal, že budem raz prijatý na Harvard, tak sa asi usmejem a poviem, že to je nemožné. No ja som v auguste minulého roka uveril tomu, že to možné je a robil som pre to všetko, čo sa dalo. Veľa vecí je nereálnych dokým ich nespravíte,“ hovorí šťastný študent. „Vždy som sa snažil mať čo najväčšie ciele vo všetkom, čo robím. Keď niečo naozaj chcem, dokážem pre to urobiť maximum a obetovať tomu veľa.“

Martin Vician Harvard
Martin Vician dostal v máji dobré správy z Harvardu. (foto: fcpetrzalka.sk)

Nadaný futbalista a bývalý mládežnícky hráč florbalu vyrastal v Lamači a ako desaťročný prešiel do Slovana Bratislava. V lete 2017 sa ako osemnásťročný rozhodol pre zmenu a prijal ponuku Baníka Ostrava, jeho futbalový rozvoj ale pribrzdili zranenia. Od leta hráva za druholigovú Petržalku, kde dostal prvýkrát príležitosť medzi seniormi. Počas tohto ročníka nastúpil do 29 zápasov a vsietil štyri góly. 

„Počas mojej, zatiaľ krátkej, futbalovej kariéry som počúval zo všetkých strán ako sa nedá byť výborným študentom a popri tom aj výborným futbalistom. Že to k sebe proste nepasuje a buď si jedno alebo druhé. Iná možnosť nie je. Často si neuvedomujeme, že sedemnásť, osemnásťroční futbalisti si sami, veľakrát bez nejakej rady, vyberajú medzi štúdiom a vidinou slávnej kariéry futbalistu. Bohužiaľ, treba povedať, že sú k tomu v mnohých prípadoch aj nútení. Ak máš možnosť, nevsaď všetko na futbal, na šport, na svoje zdravie. Aj vzdelávanie sa je cesta, ako sa stať lepším športovcom, hoci to viacerí tak nevidia. Je to ťažšia cesta, no čím náročnejšia tá cesta je, tým je krajší jej výsledok,“ zakončil odkazom rozhovor pre klubový web Vician.

Najnovšie z klubu: FC Petržalka

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk