ProFutbal.sk ProFutbal.sk

FC Petržalka ťažko nesie rozhodnutie SFZ: Toto bude mať likvidačné dôsledky
zdroj: fcpetrzalka.sk

FC Petržalka ťažko nesie rozhodnutie SFZ: Toto bude mať likvidačné dôsledky

Druholigový klub FC Petržalka iba ťažko znáša nekompromisný verdikt Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Najvyšší orgán nášho futbalu iba nedávno rozhodol o povinnosti hrať majstrovské zápasy na prirodzenom povrchu, teda trávnatom, a to pre všetkých účastníkov Fortuna ligy a II. ligy od sezóny 2022/2023. Viacero tímov oplýva umelým povrchom, ktorý od spomenutého ročníka nebude môcť byť používaný v týchto súťažiach. Svoje znepokojenie už vyjadril jeden z najúspešnejších slovenských klubov MŠK Žilina a najnovšie sa pridal aj klub z Petržalky. Nevôľu a nesúhlas s daným rozhodnutím úprimne vyjadril v stredu na svojom oficiálnom webe.

Redakcia webu ProFutbal.sk prináša stanovisko FC Petržalka v plnom znení bez redakčných zásahov s menšou gramatickou korektúrou:

Futbalový klub FC Petržalka vníma so znepokojením schválenie novej smernice SFZ o infraštruktúre štadiónov 2022, ktorá ukladá od sezóny 2022/2023 mužstvám I. a II. ligy povinnosť hrať majstrovské zápasy LEN na trávnikoch s prírodným povrchom. Negatívne stanovisko k tejto problematike už vyjadril aj futbalový klub MŠK Žilina.

FC Petržalka má pre účely majstrovských zápasov seniorského mužstva a mládežníckych družstiev k dispozícii len ihrisko s umelým povrchom, ktoré je používané v prevažnej miere aj v tréningovom procese. Seniorské mužstvo FC Petržalka aktuálne pôsobí v druhej najvyššej ligovej súťaži a teší sa veľkému záujmu verejnosti, čo sa nepochybne odzrkadľuje aj na návštevnosti na domácich majstrovských zápasoch. Okrem toho pôsobí v FC Petržalka v rámci Slovenskej republiky najviac registrovaných mládežníckych hráčov, resp. detí. 

Vzhľadom na to, že FC Petržalka nedisponuje finančnými prostriedkami na vybudovanie nového športového areálu (vrátane ihriska s prírodným povrchom), je zrejmé, že zákaz používania ihrísk s umelým povrchom bude mať pre FC Petržalka likvidačné dôsledky. V prípade FC Petržalka neprichádza do úvahy ani pôsobenie v inom športovom areáli, nakoľko v mestskej časti Petržalka (ale ani v Bratislave) nie sú vybudované žiadne ďalšie adekvátne a finančne dostupné športoviská. Je totiž verejne známe, že v mestskej časti Petržalka bolo za posledné roky zlikvidovaných niekoľko futbalových ihrísk, vrátane známeho domovského štadióna FC Petržalka "Za starým mostom". 

Z hľadiska používania je ihrisko s umelým povrchom využiteľné aj počas zimných mesiacov, navyše je jeho údržba ekonomicky racionálnejšia. Podstatná je aj skutočnosť, že FC Petržalka vybudoval ihrisko s umelým povrchom a osvetlením v roku 2016, a to najmä z finančných zdrojov majiteľov klubu, pričom časť nákladov bola hradená aj zo strany UEFA prostredníctvom SFZ, v rámci projektu Hattrick IV. Vzhľadom na to, že FC Petržalka (ako aj iné kluby) bol zo strany SFZ do určitej miery motivovaný k vybudovaniu ihriska s umelým povrchom, nie je možné vnímať zmenu postoja tvorcov smernice (v kontexte s jej obsahom) inak ako negatívne. 

FC Petržalka vybudoval ihrisko s umelým povrchom v dobrej viere s tým, že ho bude môcť využívať komplexne pre všetky športové účely počas dlhého časového obdobia. Smernica SFZ o infraštruktúre štadiónov 2022 výrazne zasiahla do právnej aj ekonomickej istoty FC Petržalka.

Zdroj: fcpetrzalka.sk

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Petržalka

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk