Záverečné boje v Európe aj so slovenskou stopou, v zámorí sa znova presadil Rusnák
zdroj: úprava: Martin Zerola

Uplynulý víkend v zahraničí síce nepriniesol veľa gólových zápisov slovenských legionárov, ale viacero z nich sa ocitlo v kľúčových bojoch s ohľadom na tabuľkové situácie, v ktorých sa nachádzali. Veľký krok k titulu spravila Slavia Praha s naším Stochom a dlhodobo zraneným Hromadom. V Taliansku sa zase môže rozšíriť v budúcej sezóne enkláva našich hráčov. Po tom, čo si istotu vybojoval Nikolas Špalek s Bresciou, sa do baráže prebojoval aj Ľubomír Tupta s Hellasom.

Trojica slovenských útočníkov Adam Nemec, Michal Ďuriš, Ivan Schranz nastúpila v základnej zostave svojich tímov, no gólovo sa počas uplynulého víkendu v cyperskej lige nepresadil ani jeden z nich. Z víťazstva 5:2 sa tešil iba najmladší z trojice, Ivan Schranz. Jeho spoluhráč Boris Godál sa nenachádzal v zápasovej nominácii.

V českej najvyššej súťaži pútal najmä súboj o titul medzi Slaviou Praha a Viktoriou Plzeň. Z víťazstva sa tešil pražský klub a výrazne sa priblížil k zisku titulu. V drese domácich nastúpil ako striedajúci hráč Miroslav Stoch a pomohol k víťazstvu asistenciou v závere zápasu. Asistenciu si pripísal aj kapitán hostí Patrik Hrošovský. Celý zápas s ním v zálohe tvoril dvojičku Roman Procházka a počas druhého polčasu nastúpil aj útočník Marek Bakoš. V opačnej situácii sa nachádzala Karviná s päticou slovenských hráčov v priamom súboji o záchranu proti Přibrami.  Do zápasu a v jeho priebehu nastúpila kompletná zostava slovenských legionárov v zložení Záhumenský, Bukata, Krivák, Guba a Faško. Po záverečnom hvizde však zostali sklamaní po najtesnejšej prehre 0:1. V priamom súboji medzi Chvátalom s Lalkovčiom v drese Olomoucu proti Hlinkovi v drese Zlína sa gólovo presadil krídelník Sigmy. Lalkovič sa presadil v 28. minúte no Olomoucu to na výhru nestačilo a z víťazstva sa tak tešil Zlín.

V dánskej najvyššej súťaži nastúpil už v drese istého majstra FC Kodaň slovenský reprezentačný stopér Denis Vavro. Ten aj so svojimi spoluhráčmi po majstrovských oslavách nepristúpil k zápasu ideálne a pripísali si nepríjemný debakel 0:4 na ihrisku Midtyjllandu. Naopak, ukážkovo sa s ťažkou sezónou rozlúčil Newcastle United s Martinom Dúbravkom. Straky nastúpili na ihrisku zostupujúceho Fulhamu, ktorý zvalcovali štyrmi gólmi. Slovenský reprezentant sa opäť, tak ako väčšinu sezóny, prezentoval istým výkonom a v najbližších mesiacoch sa ukáže, či to nebola jeho rozlúčka s Newcastlom a možno aj s Premier League.

zdroj: Newcastle United; sofascore.com

Náročnú sezónu prežívajúci Stanislav Lobotka si v predposlednom kole so Celtou Vigo pripísal prehru na ihrisku Bilbaa. Pred posledným kolom tak má Celta len trojbodový náskok na Gironu, ktorá je na 18. priečke. Lepší vzájomný zápas a skóre však znamenajú, že Celta si tesne zachráni príslušnosť v La Lige. V Španielsku si nepríjemnú prehru pripísal aj Martin Valjent. Mallorca prekvapivo zaváhala na ihrisku zostupujúceho Gimnasticu 1:2, no jej účasť v baráži by to nemalo ohroziť.

V 36. kole Ligue 1 sa na lavičke náhradníkov svojich tímov objavil Tomáš Hubočan a Adam Jakubech. Spokojný s výsledkom bol len mladý brankár, ktorý sa tešil z výhry svojho tímu 1:0 proti Bordeaux. Lille sa tak už veľmi výrazne priblížilo k istote druhej priečky a priamej účasti v budúcom ročníku Ligy majstrov. Z výhry sa tiež tešila dvojica Peter Pekarík a Ondrej Duda. V bundesligovom zápase predposledného kola ročníka 2018/2019 sa predstavil len slovenský záložník. Počas 87 minút si pripísal asistenciu pri divokom vítazstve 4:3 na ihrisku Augsburgu. V druhej najvyššej nemeckej súťaži v závere zápasu prišiel na trávnik László Bénes a prispel tak k výhre Kielu 3:0 nad Drážďanmi.

V zložitej situácii je v Číne Marek Hamšík. Jeho tím opäť prehral a navyše kapitán slovenskej reprezentácie nebol ani v zápasovej nominácii. V izraelskej najvyššej súťaži prišlo k priamemu súboju medzi Erikom Sabom a Jakubom Sylvestrom. Hapoel Beer Sheva uspel na ihrisku Yehudy v pomere 3:2. Sylvester strávil na ihrisku 75 minút a Sabo prišiel na ihrisko v 60. minúte zápasu. Hostia si vďaka výhre upevnili 4. pozíciu v tabuľke práve pred Bnei Yehuda.

V talianskej najvyššej súťaži nastúpil z našich hráčov len Milan Škriniar. Inter Miláno zvíťazil a pripísal si dôležité tri body v záverečných bojoch o Ligu majstrov. Juraj Kucka absentoval v zápasovej nominácii pre trest a Dávid Hancko zostal len medzi náhradníkmi. Naopak, v základnej zostave druholigových Benátok nastúpil Róbert Mazáň. Celý zápas odohral aj Norbert Gyömbér v drese Perugie a tešil sa z výhry nad Cremonense. Bohužiaľ, Perugii to nestačilo a tesne nepostúpila do baráže o Seria A. Ich výhra však potešila Ľubomíra Tuptu s Hellasom Verona, ktorí vďaka prehre Cremonense tesne prenikli na poslednú chvíľu na barážové priečky. Náš mládežnícky reprezentant strávil zápas medzi náhradníkmi. Z lavičky náhradníkov nastúpil za Bresciu na posledných dvadsať minút Nikolas Špalek a mohol si tak vychutnať postupové oslavy.

V Eredivisie odohral celý zápas za Fortunu Sittard Branislav Niňaj, no jeho tím prehral 0:3 s Groningenom. Matúš Bero pri výhre Vitesse 6:1 proti De Graafschap nefiguroval v zápasovej nominácii pre trest. V zámorskej MLS si pripísal gól podporený dobrým výkonom Albert Rusnák. Slovenský krídelník či podhrotový útočník skóroval v 25. minúte z penalty a prispel k výhre 3:2 nad Coloradom. V drese Minnesota United nastúpil Ján Greguš a odohral celý zápas. Nezabránil však prehre svojho tímu na trávniku Chicago Fire.

zdroj: Real Salt Lake; sofascore.com

Dva góly slovenských obrancov v poľskej Ekstraklase počas uplynulého víkendu strelili Ľubomír Guldan a Michal Sipľak. Kapitán Zaglebie Lubin, Martin Guldan, svojím gólom pomohol k zisku cenného bodu proti Lechii Gdaňsk, za ktorú celý zápas odohrala dvojica Haraslín, Kuciak. Ešte spokojnejší bol vo veľmi dobrej forme hrajúci Michal Sipľak. Jeho gól zo šiestej minúty bol zároveň víťazným a Cracovia tak pokračuje v kvalitných výkonoch v jarnej časti. Prispeli k tomu aj Milan Dimun s Michalom Peškovičom, ktorí odohrali, rovnako ako Sipľak, plnú zápasovú minutáž. Iná legionárska trojica taktiež nastúpila na svoj zápas v kompletnom zložení, no trojica našich mladíkov Kadlec, Adamec, Košťál musela prekusnúť prehru 1:2 s Piastom Gliwice.

zdroj: Gól Milana Lalkoviča
zdroj: Gól Alberta Rusnáka