ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Petr Čech odloží hokejku a bubny, kariéru ukončí po derby: Mohol som to potiahnuť, ale...
zdroj: TASR/AP

Petr Čech odloží hokejku a bubny, kariéru ukončí po derby: Mohol som to potiahnuť, ale...

Osud to tak chcel. Posledným zápasom v bohatej kariére futbalového brankára Petra Čecha bude duel proti FC Chelsea, za ktorú chytal 11 rokov. V súčasnosti brankár konkurenčného Arsenalu Londýn, ktorý čoskoro oslávi 37. narodeniny, si zahrá finále Európskej ligy. Londýnske derby bude mať pre rodáka z Plzne špeciálnu príchuť.

"Bol by to, samozrejme, ikonický koniec. Neviem, či je to vysnený scenár. Máte totiž posledný duel v kariére a počas neho budete emocionálne viazaní aj ku svojmu súperovi. Také finále by bolo už asi príliš veľa. Ale ak sa to stane, stane sa...," zneli slová Petra Čecha ešte pred druhým semifinálovým zápasom EL proti FC Valencia (4:2). Citoval ho web tribuna.com.

Vysnený-nevysnený, bývalý český reprezentant nemá na výber. Tím, za ktorý hrával v rokoch 2004-2015, bude posledným vyzývateľom, na ktorého v kariére narazí. "The Blues" spečatili postup do finále tejto európskej pohárovej súťaže víťazstvom nad Frankfurtom po penaltách. Ikonický koniec futbalovej kariéry odkladať v žiadnom prípade nebude. "Sú dni, kedy si poviem, že som hral dobre a rozmýšľam, že by som to ešte mohol potiahnuť, ale preferujem skončiť radšej o dva roky skôr z vlastného rozhodnutia než o rok neskôr z donútenia pre zranenie či iné okolnosti. Môj posledný sen je vyhrať európske finále s Arsenalom," nechal sa počuť Čech po zápase proti Valencii vo vysielaní televízie  BT Sport.

Gólman spoza rieky Morava je rekordérom v počte čistých kont v anglickej Premier League, ligovú trofej zdvihol nad hlavu dohromady štyrikrát a na konte má rovnaký počet triumfov v FA Cup-e. V roku 2012 sa tešil z výhry v Lige majstrov a o rok neskôr aj v Európskej lige - oba triumfy pridal s FC Chelsea. Hoci už nie je klubovou jednotkou medzi tromi žrďami, nič sa na jeho výkonoch nemení. "Pripravujem sa stále rovnako. Je mi jasné, že takmer v každom zápase budem začínať na lavičke. Pomáhajú mi však moje skúsenosti, ktorými kompenzujem slabšiu fyzičku," pokračoval Čech.

Teraz dobrými zákrokmi priviedol do finále "kanonierov" a je šťastný, že sa mu to naozaj podarilo. V závere Čech naznačil, čomu sa môže venovať po konci kariéry. "V každom kole som si hovoril, že práve toto môže byť posledný zápas. Som rád, že som sa mýlil. Ak by predsalen prišiel koniec skôr, mohol som už hrať hokej alebo venovať sa bubnovaniu. Tá možnosť tu stále je," zažartoval na záver držiteľ bronzu z ME 2004 a dodal: "Nechávam si dvierka otvorené. Teraz sa naozaj sústredím iba na finále."

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Arsenal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk