ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Po zmene trénera kráča v stopách Hamšíka. Teším sa na zápasy proti Ronaldovi, tvrdí Špalek
zdroj: Brescia Calcio

Po zmene trénera kráča v stopách Hamšíka. Teším sa na zápasy proti Ronaldovi, tvrdí Špalek

Svoju futbalovú kariéru odštartoval v dedinskom klube FC Neded, v budúcom ročníku si môže zahrať aj proti Cristianovi Ronaldovi. Slovenský krídelník Nikolas Špalek prežíva jedno z najlepších období v kariére, čo začiatkom mája potvrdil najmä na klubovej úrovni. Jeho tím Brescia Calcio sa v predstihu stal víťazom druhej najvyššej talianskej súťaže Serie B, čo znamená, že v budúcej sezóne si zahrá v Serie A po dlhých ôsmich rokoch. A Špalek v žiadnom prípade netajil svoju radosť.

"Všetci sa z toho neskutočne tešíme. V mužstve je veľmi veľa hráčov, čo v najvyššej súťaži ešte nehrali. Každý z nás sa teší na to, čo nás v ďalšom ročníku čaká. Aj v meste je cítiť eufóriu. Ľudia si užívajú, že sme postúpili do Serie A. Veď neboli tam niekoľko rokov. Fanúšikovia, hráči a aj ľudia v klube si to za svoju prácu zaslúžia. Navyše, to, že sme skončili na prvom mieste, je čerešnička na torte," povedal nadšene 22-ročný rodák zo Šale v rozhovore pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).Po stopách legendy

Člen širšieho kádra reprezentačného trénera Pavla Hapala si vychutnáva úspechy ako pevná súčasť klubu, za ktorý od roku 2018 nastúpil v 27 dueloch a podarilo sa mu dať dva góly. Nie vždy však mal "na ružiach ustlané". Po odchode do Talianska z MŠK Žilina pod trénerom Davidom Suazom nehrával. Pomohla mu až zmena lodivoda. "Po príchode Eugenia Coriniho som asi tri kolá sedel na lavičke náhradníkov, potom sa nám zranil útočník a kouč zmenil systém. Dostal som šancu, zapáčil som sa mu a odvtedy som bol v zostave. Nemôžem povedať, že tréner Suazo bol zlý, určite mi však výmena prospela. Corini cíti, že ma v mužstve potrebuje a priniesol nám tímového ducha. To mi prospieva," skonštatoval Špalek.

Slovák sa hlbšie vryl do pamätí fanúšikov vo februárovom zápase proti Pescare (5:1). Tamojšie periodikum La Gazzetta dello Sport ho pri dôležitom víťazstve označilo za najlepšieho hráča duelu. Špalek tak úspešne kráča v šľapajách Mareka Hamšíka. Legenda SSC Neapol v Brescii hrala v rokoch 2004-2007. "Hamša majú ľudia v pamäti najmä preto, že tu hral dlho, okrem neho tu bol aj Richard Lásik. Keď bol Marek v Brescii, bol mladší ako ja teraz. Vtedy tu hrali iní hráči a boli tu aj iné okolnosti. Čiže neporovnávam éru za neho a za mňa. Som však rád, že si môžem zahrať Seriu A, keďže Marekovi sa v tom čase do najvyššej súťaže postúpiť nepodarilo," pokračuje Špalek v rozhovore pre SFZ.

Túto sezónu proti Slovákom, v budúcej vyzve svetové hviezdy

Nikolas nie je jediný slovenský hráč, ktorý v tejto sezóne pôsobí v Serii B. Okrem neho hrá ďalší bývalý hráč Žiliny Samuel Mráz v Crotone, Ľubomír Tupta vo Verone, Norbert Gyömbér v Perugii či Róbert Mazáň v Benátkach. Zväčša však proti nim na ihrisku nenastupoval. "Hral som len proti Samovi Mrázovi. Na ihrisku sme sa veľmi nestretávali, keďže obaja sa staráme o ofenzívu. Po zápase je však super, keď si môžete podať ruku s niekym, koho poznáte a porozprávať sa. Plánoval som sa stretnúť s Dávidom Hanckom z prvoligovej Fiorentiny, ale nepodarilo sa nám to doteraz. Zväčša majú Serie A a Serie B zápasy deň po sebe a vtedy je ťažké zladiť program. Ak budeme hrať v Taliansku v ďalšej sezóne, tak sa isto stretneme,“ hovorí Špalek, ktorý budúci rok môže nastúpiť proti hviezdam veľkého ranku ako Cristiano Ronaldo, Lorenzo Insigne, Mauro Icardi a mnohí ďalší.  

"Teším sa na to, že možno budem hrať proti Ronaldovi. Najprv však musím byť zdravý, pravidelne hrávať a potom uvidíme, či mi bude dopriate hrať aj proti nemu," myslí si Špalek.

Jazykovú bariéru necíti, má ďalší cieľ

Ten si v minulosti vyskúšal angažmán aj v FC Nitra, FC Spartak Trnava či v Žiline, odkiaľ začiatkom roka 2018 v pozícii držiteľa fortunaligového titulu prestúpil práve do Brescie za 1,5 milióna eur. Za rok a pol si už zvykol na život na Apeninskom polostrove. "Celkom dobre som sa tam aklimatizoval a cítim sa dobre. Po okolí sa viem orientovať, niekedy už nepotrebujem ani navigáciu. Čo sa týka taliančiny, učím sa sám a popri tom sa niečo na mňa nalepí. Myslím si, že som sa s ňou popasoval celkom dobre. Kam idem, viem sa dorozumieť. Ešte sa však musím zdokonaľovať," priblížil svoj život na juhu Európy bývalý mládežnícky reprezentant SR.

Jedno z predsavzatí na tento rok si Špalek už splnil. Teraz ho čaká iný, nemenej náročný cieľ. "Prvým bolo postúpiť do Serie A, druhým dostať sa do reprezentácie. Verím, že keď sa mi bude dariť, tak pozvánku od Hapala dostanem. Viem o tom, že na krídlach máme skvelých hráčov. Nie len tam, ale v celej repre sú najlepší hráči Slovenska. Je to o to pre mňa väčšia výzva," uzavrel pre futbalsfz.sk Špalek.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Brescia

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk