ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prieskum odhalil: Futbalisti na Slovensku nechcú hrať na umelej tráve
zdroj: TASR

Prieskum odhalil: Futbalisti na Slovensku nechcú hrať na umelej tráve

Od sezóny 2021/2022 sa podľa pravidiel nebude môcť hrať najvyššia slovenská futbalová súťaž na umelej tráve. Únia futbalových profesionálov (ÚFP) uskutočnila vo februári interný prieskum týkajúci sa využívania umelých trávnatých plôch pri športovej aktivite profesionálnych futbalistov. Do prieskumu sa zapojilo celkovo 125 členov ÚFP, ktorí odpovedali na štrnásť položených otázok. Výsledky boli zaslané aj do redakcie portálu ProFutbal.sk.

Hoci Únia futbalových profesionálov nedisponuje podrobnejšími informáciami o existencii umelých trávnikov a ich súčasnom využívaní v jednotlivých kluboch, viac ako dve tretiny hráčov (68,7 %) sa vyjadrilo, že pri svojej športovej aktivite využíva umelý trávnik v priemere minimálne raz týždenne. Až 40 % hráčov pritom využíva umelý trávnik v priemere tri a viackrát týždenne, len 31,3 % uviedlo možnosť menej ako raz týždenne.

Na základe uvedených odpovedí je možné zhodnotiť, že umelé trávniky sú v súčasnosti pravidelne využívané v športovej činnosti futbalových hráčov. V rámci otázok zameraných na poskytnutie názoru na ďalšie využívanie umelých trávnikov, sa hráči postupne vyjadrili k možnosti ich využitia v tréningovom procese a v súťaži.

Hráči MŠK Žilina
Umelú trávu využíva na hlavnom štadióne aj MŠK Žilina, pristúpila k tomu po vzore Trenčína. (foto: TASR)

Až 68,1 % hráčov preferuje úplný zákaz využívania umelých trávnikov v súťažných stretnutiach, ďalších 23,9 % hráčov by umožnili využitie umelých trávnikov v súťažných stretnutiach za výnimočných okolností, keď je prírodný trávnik nespôsobilý na uskutočnenie stretnutia. Zároveň sa zhodlo až 87 % hráčov, že aj využitie umelých trávnikov v tréningovom procese by malo byť využívané len výnimočne, teda len v prípadoch, keď je prírodný trávnik nespôsobilý na uskutočnenie tréningovej aktivity. Za úplný zákaz využitia umelých trávnikov v tréningovom procese sa vyjadrilo iba 4,3 % hráčov. 

„Na základe uvedených odpovedí je možné uzavrieť, že využitie umelých trávnikov by malo byť vylúčené v súťažných stretnutiach a limitované v prípade tréningového procesu za predpokladu nespôsobilosti prírodných trávnikov,“ píše sa v priloženej tlačovej správe Únie futbalových profesionálov.

Prieskum z dielne ÚFP na tému umelej trávnatej plochy bol zameraný aj na zdravotný stav, vplyv na hru či regulárnosť súťaže. Viac ako tri štvrtiny hráčov si asociuje tento typ povrchu s väčšou únavou, dlhšou regeneráciou, zdravotnými komplikáciami i rizikom vzniku škrabancov a popálenín. Takmer polovica hráčov sa vyjadrila, že umelý trávnik má negatívny vplyv na ich hru, využívajú preto menej sklzov, vyhýbajú sa súbojom na zemi a ďalšie veci. 

Až 92,2 % hráčov sa domnieva, že kluby, ktoré hrávajú svoje domáce zápasy na umelých trávnikoch, majú oproti ostatným mužstvám neodôvodnenú výhodu. „Na základe uvedených odpovedí je možné uzavrieť, že využitie umelých trávnikov je spojené s viacerými rizikovými a inými nežiaducimi faktormi, ktoré ovplyvňujú hru jednotlivca, férovosť samotnej súťaže a predovšetkým zdravotný stav hráčov. V súvislosti s čiastkovými zisteniami si ÚFP dovoľuje vyjadriť presvedčenie, že umelé trávnaté plochy by mali byť vyradené z používania v organizovaných súťažiach a ich využitie v tréningovom procese by malo byť limitované len na prípady, keď prírodné trávnaté plochy nie sú spôsobilé na využitie z hľadiska poveternostných podmienok,“ zakončila ÚFP v tlačovej správe.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

HOKEJ.sk