ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Trénerská zmena: Kohlera dočasne nahradil opäť Cifranič. Trenčín jednou nohou v druhej lige
zdroj: Róbert Andrejov

Trénerská zmena: Kohlera dočasne nahradil opäť Cifranič. Trenčín jednou nohou v druhej lige

Je priam neuveriteľné, čím si v AS Trenčín prešli počas aktuálneho ligového ročníka. Mužstvo, ktoré v lete vycvičilo slávny Feyenoord Rotterdam a klopalo na bránu skupinovej fáze Európskej ligy, dnes figuruje v zostupovom pásme. Chaos u fortunaligistu podčiarkuje aj nečakaná ďalšia trénerská zmena v sezóne.

Trenčania pristúpili k prvej zmene po 13. kole, kedy uznávaného holandského odborníka Ricarda Moniza nahradil predchádzajúci tréner a jeho asistent Vladimír Cifranič. Napriek nevýrazným výkonom mužstva dostal tréner od vedenia klubu plnú dôveru a v zime si k nemu na lavičku prisadol ako asistent Richard Slezák, predtým asistent trénera bratislavského Interu. Tím sa im však nepodarilo prebrať a po prvom kole nadstavby požiadal tréner Cifranič o ukončenie spolupráce. Klub mu mal vyhovieť a na lavičku zasadol 27-ročný nemecký kormidelník Matthias Kohler. Ten odtrénoval päť stretnutí s bilanciou 1 výhra, 2 remízy a 2 prehry s negatívnym skóre 5:9. Po štvorgólovej prehre v Senici však prišlo opäť k zmene a mladý Nemec už nie je dočasným trénerom AS. 

Zmena by však mala byť len formalitou. Tréner Kohler totiž ešte nemá najvyššiu trénerskú licenciu, ktorú je pre funkciu hlavného trénera vo fortunaligovom mužstve nutné minimálne študovať. Hoci podľa klubových informácií by mal byť čerstvo prijatý na štúdium EURO PRO licencie v Nemecku, administratívne sa to zatiaľ nepodarilo doriešiť na Slovenskom futbalovom zväze (SFZ). Situácia sa preto bude v Trenčíne ešte riešiť začiatkom týždňa, v zápase klub viedol s visačkou hlavného trénera opäť Cifranič. Bola to moja povinnosť, stále som s klubom zmluvne viazaný. Vždy som hovoril, že ak bude v mojich silách pomôcť, tak to urobím. Vznikla táto situácia a zobral som to na seba. Videl som všetky zápasy a poznal formu mužstva. Uvidíme, čo bude teraz ďalej. Už pri svojom odchode som sa dohodol s generálnym manažérom, že si po určitej dobe sadneme a preberieme niektoré veci,“ priblížil na pozápasovej tlačovej konferencii svoj pohľad Vladimír Cifranič.

AS Trenčín tím
Podarí sa Trenčínu udržať sa vo Fortuna lige? (foto: Róbert Fritz)

AS najnovšie klesol už veľmi hlboko do zostupových vôd, predposledná jedenásta priečka by znamenala na konci sezóny baráž o zotrvanie medzi elitou proti druhému celku druhej najvyššej súťaže. „Mali sme solídny úvod, ujali sme sa vedenia a mali hru pod kontrolou. Súper vyrovnal z nevinnej akcie, po zmene strán sme dostali rýchly gól a začala pracovať hlava. Nehrali sme už tak dobre a Nitra si to postrážila a zaslúžene zvíťazila,“ zhodnotil duel Cifranič a dodal: „Vo futbale nie je nič ľahké. Vieme, v akej sme situácii. Vnímame to my, vedenie i hráči. Sami sme sa dostali do tejto situácie, sami si musíme pomôcť sa z nej dostať. Máme pred sebou ešte tri kolá a nemôžeme to zabaliť, musíme spoločne bojovať za Trenčín.“

Pre všetkých zostáva záhadou ako môže mužstvo, ktoré výrazne konkurovalo iným európskym celkom v pohárových súťažiach, upadnúť do tak hlbokej a dlho trvajúcej krízy. „Sme všetci v kŕči. Ťahá sa to s nami už od jesene, pričom už vtedy boli náznaky, že niečo nefunguje. Možno nás zaslepila Európa, no a víťazstvo v prvom jarnom kole nás len mylne upokojilo. Samozrejme, ak sa za sezónu zmenia trikrát tréneri, tak to na mužstvo nemôže vplývať pozitívne. Problém nie je s trénermi, ani medzi hráčmi, ani vo výplatách, tie chodia šesť rokov na deň presne. No je to aj o efektivite. Pamätám si, keď sme skórovali v každom zápase, dnes sa nadrieme na jeden gól a inkasujeme prakticky zo všetkého. Všetko je proti nám. Už pred zápasom sme na tom boli zle, teraz sme ešte horšie. Ak ale chceme zachrániť ligu pre Trenčín, musí sa to otočiť. Musíme ísť šťastiu oproti a nevzdávať sa,“ rozhovoril sa po zápase brankár Igor Šemrinec.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk