ProFutbal.sk ProFutbal.sk

SFZ o finále pohára: Fanúšikovia Trnavy prekročili hranice, Žilinčania neuniesli prehru
zdroj: SFZ

SFZ o finále pohára: Fanúšikovia Trnavy prekročili hranice, Žilinčania neuniesli prehru

Fantastická atmosféra zásluhou fanklubov, ale aj buranské správanie sa jednotlivcov. Povzbudenie fanúšikovských táborov si hráči na oboch stranách nevedeli vynachváliť, no jednotne kritizovali niektoré udalosti. Na veľké škody na nitrianskom štadióne, ale aj organizačne nezvládnutý záver finálového stretnutia jubilejného 50. ročníka Slovenského pohára teraz reagoval Slovenský futbalový zväz (SFZ). Stanovisko vám prinášame bez redakčných úprav.

STANOVISKO SFZ K UDALOSTIAM POČAS FINÁLE SLOVNAFT CUPU

Záujmom Slovenského futbalového zväzu bolo pripraviť finálový zápas Slovenského pohára (Slovnaft Cupu) pre oba tábory fanúšikov i nezainteresovaných divákov tak, aby mohli vytvoriť skvelú atmosféru v komfortnom prostredí. Pri príprave zápasu SFZ úzko spolupracoval so všetkými troma zainteresovanými klubmi – domácim FC Nitra i účastníckymi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina – rovnako ako s ďalšími zložkami, potrebnými pre zabezpečenie bezproblémového priebehu a komfortu pre fanúšikov na tribúnach. Počet usporiadateľov podľa zákona bol ešte navýšený.

Tí spolu s ďalšími bezpečnostnými zložkami museli už počas stretnutia riešiť opakované konflikty s priaznivcami Spartaka Trnava, ktorých správanie prekračovalo zákonné i fanúšikovské hranice napriek výzvam vlastných koordinátorov a opakovaným upozorneniam usporiadateľskej služby. Zároveň boli všetci diváci na štadióne niekoľkokrát vyzývaní, aby sa správali slušne, nepoužívali pyrotechnické prostriedky a nevhadzovali predmety do priestoru hracej plochy. Kluby boli na viacerých poradách a aj písomne upozornené, aby oboznámili svojich fanúšikov, že po skončení finále nesmú vchádzať na hraciu plochu.

Trnava fanúšikovia po víťazstve v Slovenskom pohári
foto: TASR

Vyvrcholenie zápasu však bolo natoľko dramatické, že v oslavnej eufórii prišlo k hromadnému vniknutiu fanúšikov Spartaka Trnava na hraciu plochu. V záujme predchádzaniu možných konfliktov, vyplývajúcich z oslavnej eufórie, sa organizátori rozhodli, že fanúšikovia Spartaka Trnava nebudú násilne vytláčaní z hracej plochy, kde ich mala pod dohľadom polícia. Polícia zároveň musela riešiť problémy aj so žilinskými fanúšikmi, ktorých správanie po prehre MŠK prekročilo zákonné normy.

Skutočnosť, že pozápasové oslavy boli narušené časťou trnavských priaznivcov, nerešpektujúcich dohodnuté pravidlá, negatívne ovplyvnila dianie na hracej ploche po skončení zápasu a zasiahli do aktu odovzdávania trofeje víťaznému mužstvu ako časovo, tak aj priestorovo.

Na základe platného zákona o organizovaní verejných športových podujatí č. 1/2014 Z.z. môže polícia zasiahnuť až vtedy keď organizátor nezvláda situáciu vlastnou usporiadateľskou službou, prípadne príde k porušeniu zákona. Preto jej zložky zasiahli až na základe požiadania organizátora o zásah polície potom, keď skupiny zo strany Spartaka Trnava hromadne vnikali na hraciu plochu a hrozil stret medzi rizikovými fanúšikmi oboch táborov.

SFZ si je vedomí udalostí, ktoré sa počas finálového zápasu i po ňom udiali a ako hlavný organizátor sa ospravedlňuje všetkým jednotlivcom i skupinám, ktorých sa ktorýkoľvek moment počas či po finálovom stretnutí 50. ročníka Slovenského pohára negatívne dotkol akýmkoľvek spôsobom. Na analýze všetkých udalostí a vyhodnotení organizácie zápasu SFZ naďalej spolupracuje s políciou Slovenskej republiky. Momentálne dokumentujeme škody a po vyčíslení ich bude SFZ žiadať od klubov, ktorých fanúšikovia tieto škody spôsobili.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

HOKEJ.sk