ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Nitre počítajú škody, poškodené sú tribúny i trávnik
zdroj: TASR

V Nitre počítajú škody, poškodené sú tribúny i trávnik

Finále jubilejného 50. ročníka Slovnaft Cup-u prinieslo strhujúce futbalové divadlo. Diváci na vypredanom nitrianskom štadióne boli svedkami šiestich gólov, nervydrásajúcej zápletky a zaujímavého penaltového rozuzlenia. Trofej nad hlavy dvihli hráči minuloročného majstra z Trnavy, ktorí si tak vybojovali účasť v budúcosezónnej edícii Európskej ligy.

Po tom, ako Spartak ovládol penaltový rozstrel, na štadióne v Nitre sa spustili obrovské oslavy. Takmer tritisíc fanúšikov v červeno-čiernych farbách zaplavilo trávnik a radovalo sa spolu so svojimi miláčikmi. Problém nastal, keď sa priaznivci „andelov“ dostali do konfliktu s fanúšikmi Žiliny. Tých napokon zo štadióna musela vyviesť polícia a za bránami došlo k viacerým stretom medzi fanúšikmi a príslušníkmi polície. Na trávniku horeli svetlice, čo si vyžiadlo svoju daň.

“Trávnik je vypálený na približne 120 miestach. Vypálená je aj umelá tráva pod tribúnami. Sú poškodené aj hlinikové časti tribún, ktoré sú doslova prepálené, pretože dymovnica horí pod veľmi vysokou teplotou,” povedal pre sport24.pluska.sk predseda predstavenstva FC Nitra Marián Valenta s tým, že k presnému vyčísleniu škôd zatiaľ neprišlo. „Corgoni“ budú múdrejší až po obhliadke aktuálneho stavu so zástupcami mesta a dodávateľskými firmami.

zdroj: youtube.com

„Škody budú zrejme vysoké. Nejde len o vytrhnuté sedadlá a zdevastované zábrany. Zničený je aj nový trávnik, ktorý bol na viacerých miestach vypálený pyrotechnikou," skonštatoval nitriansky viceprimátor Daniel Balko. Podľa jeho slov je dobré, že Slovenský futbalový zväz (SFZ) ako usporiadateľ finále prevzal zodpovednosť za všetky pochybenia a sľúbil škody uhradiť: „Nechceme skúmať, ako sa prepašovala pyrotechnika na zápas, prečo indivíduá v maskách neboli vytiahnuté z davu a súdené za porušenie zákona, ako je možné, že tisícový dav vtrhol na ihrisko medzi hráčov. Vieme, že nič z toho sa nemalo stať.“

Ako Balko pripomenul, zápasy anglickej, španielskej, nemeckej či talianskej ligy sa už dávno stali aj produktom turizmu a tvoria viditeľnú časť príjmov v cestovnom ruchu týchto štátov. „Neočakávame, že sa v krátkom čase budú na slovenské futbalové či hokejové zápasy hrnúť zahraniční turisti. Je však veľmi zlé, ak sa musíme obávať aj tých niekoľkých stoviek fanúšikov zo Slovenska, ktorí na zápas prídu," pripomenul viceprimátor.

„Poriadok si musia urobiť v prvom rade kluby a ich 'fans'. Nitra na príklade hokejových fanúšikov ukazuje, že sa to dá. Ak aj náhodou príde k nejakému neprístojnému správaniu, nemá fanklub problém spolupracovať s klubom či políciou. Musíme vytesniť výtržníkov a extrémistov, inak sa zápasy budú z bezpečnostných dôvodov odohrávať pred prázdnymi tribúnami," uzavrel pre TASR Balko.

foto: "Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

HOKEJ.sk