ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ščasný po úspešnom finále ledva stál na nohách: Skvelý pocit, avšak aj veľké ale...
zdroj: TASR

Ščasný po úspešnom finále ledva stál na nohách: Skvelý pocit, avšak aj veľké ale...

Infarktové stavy pre jeden aj druhý tím. Finále slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup 2018/2019 medzi futbalistami FC Spartak Trnava a MŠK Žilina prinieslo obrovskú drámu, ktorá našla svojho víťaza až po penaltovom rozstrele. Hoci "červeno-čierni" po 48. minútach vyhrávali 3:0 a vyzeralo to na rozhodnutý duel, Žilinčanom sa podarilo prakticky nemožné - vyrovnať a dotiahnuť zápas do predĺženia. V ňom však neurobili posledný krok, ktorý by znamenal veľký obrat.

Trnava sa však napokon dočkala. Po tom, čo v penaltovom rozstrele vyhrala 4:1, pozdvihla nad hlavy Slovenský pohár po dlhých 21 rokoch (druhý v ére samostatnosti SR, šiesty celkovo). A to pod vedením trénera Michala Ščasného, pre ktorého to bol prvý úspech v pozícii hlavného trénera. "Som rád, že tu vôbec stojím. Dosť ťažko sa to prežívalo. Viesť 3:0 a následne zachraňovať remízu je ťažké, ukázali sme však veľkú silu po mentálnej stránke. Pre mňa to bolo hrozné. Preto som rád, ako hráči zareagovali na vývoj," povedal úprimne po zápase pre prítomné médiá Ščasný.

V prvom polčase finále v Nitre Trnava jasne dominovala, čo sa nebáli podotknúť ani viacerí novinári. Samotný lodivod to však videl inak. "Naozaj to tak vyzeralo? Keď áno, tak dobre, stále sa rátajú oba polčasy. Pre nás bolo ťažké presadiť sa proti tak dobre organizovanému mužstvu," podotkol tréner Spartaka, ktorý vyzdvihol aj skvelú atmosféru duelu. Tú sprevádzali v prvom polčase aj dymovnice či hádzanie predmetov na trávnik v podaní priaznivcov "andelov". 

Oslavy zisku SLovnaft Cupu na trávniku aj s fanúšikmi.
Radosť trnavských fanúšikov (foto: TASR)

„Atsmosféra bola fantastická, titul patrí aj fanúšikom. Hrával som na Cypre a to, čo sa stalo pre mňa problém nie je. Dymovnice patria k futbalu, ja toto milujem,“ úprimne priznal Ščasný, ktorý vie, že jeho tím sa teraz potrebuje sústrediť na Fortuna ligu a zápasy v nadstavbovej skupine o záchranu. „Na začiatok kariéry hlavného trénera je toto pre mňa super pocit, je tu však jedno veľké ale, a to liga. Práve preto budú pohárové oslavy minimálne. Čakajú nás ešte ťažké súboje. Pohár nám sezónu nezachráni, ešte totiž musíme zvládnuť samotnú záchranu a neinkasovať trikrát po štandardných situáciách, čo sa nám stalo aj vo finále a deje sa to neustále," zdôraznil Ščasný. „Oslavy budú, ale minimálne. Čaká nás ťažký víkendový súboj v Senici, musíme sa dostať do fyzickej pohody, mentálnu máme,“ uzavrel Ščasný.

Na žilinskej strane vládli zmiešané pocity. MŠK bol na prahu otočenia duelu. Keď sa dvakrát presadil Filip Balaj a raz Róbert Boženík v priebehu 21 minút, vyzeralo to, že Žilinčania dovŕšia obrat. Hoci ich stav 0:3 nezlomil, osudnými sa im stali penalty, v ktorých Boženíka a Miroslava Káčera vychytalo striedajúce eso Spartaka Dobrivoj Rusov.

Momentka zo zápasu.
Trnava neudržala vedenie rozdielom triedy, no napokon triumfovala po penaltovom rozstrele (foto: TASR)

"Hráčov som chcel za nepriaznivého stavu čo najskôr podporiť a snažil som sa uvoľňovať atmosféru. Môžeme byť na jednej strane spokojní, lebo moji futbalisti dali do stretnutia naozaj všetko. Nemám im čo vytknúť. Škoda, že sme nedali gól na 4:3, lebo fyzička bola na našej strane," mrzelo po stretnutí trénera "šošonov" Jaroslava Kentoša.

Žilinčania nesiahli na druhý Slovenský pohár v histórii klubu. Jediný raz sa im to podarilo v sezóne 2011/2012. Okrem toho boli šesťkrát vo finále, avšak bez zlatého úspechu. Na trúchlenie však nemajú čas, keďže podobne ako Trnavu ich čakajú dôležité štyri zápasy v nadstavbovej skupine o titul vo Fortuna lige. "Žlto-zelení" sú so 48 bodmi aktuálne na 3. mieste, avšak iba s bodovým náskokom pred MFK Ružomberok a k tomu ťahá sériu štyroch ligových prehier. "Musíme sa stihnúť zregenerovať a pripraviť na víkendový duel proti Dunajskej Strede, ale aj tie ostatné. Stratégiu nebudeme meniť, hoci máme viacerých zranených hráčov. Uvidíme, ako sa zariadime," uzavrel Kentoš.

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

HOKEJ.sk