ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prečo fanúšikovia Manchestru United prajú titul skôr City než Liverpoolu?
zdroj: Fanúšikovia Manchestru United. (tasr/ap)

Prečo fanúšikovia Manchestru United prajú titul skôr City než Liverpoolu?

Čakanie Manchestru United na ligový titul sa vo vrcholiacej sezóne natiahne na šesť rokov. „Červení diabli“ sú za čelom tabuľky Premier League o priepastných 24 bodov. Môžu si už len želať, čí zisk majstrovskej koruny ich bude bolieť menej. To im nie je ľahostajné a možno až prekvapivo jednoznačne prajú titul mestskému rivalovi na úkor historického.

„Mojou najväčšou výzvou v Manchestri United bolo zosadiť Liverpool z toho ich posra**ho trónu,“ povedal bývalý legendárny tréner Sir Alex Ferguson. Ambícia prekonať v čase príchodu jednoznačne najúspešnejší anglický klub bola pre škótskeho manažéra obrovská. Keď Ferguson na lavičke United získal svoj prvý a pre klub ôsmy titul, Liverpool mal v tom čase na konte už osemnásť triumfov v anglickej lige. Kým Liverpool zostáva na čísle osemnásť dodnes, Ferguson počas svojej éry na Old Trafford zaokrúhlil počet majstrovských primátov United na dvadsať.

Priblíženie Liverpoolu v historickej tabuľke na rozdiel jedného titulu sa fanúšikom United hnusí viac ako majstrovské oslavy mestského rivala Manchestru City. Pre goal.com to potvrdil Anthony Shaw z fanúšikovského magazínu klubu United We Stand. Ten uviedol zaujímavý výsledok ankety, keď sa pýtal fanúšikov, či uprednostnia víťazstvo v osemfinále Ligy majstrov nad PSG, v FA Cup-e nad Chelsea alebo nad Liverpoolom v lige, kde United už dlhšie o nič nejde. Pre 86 percent hlasujúcich malo víťazstvo nad Liverpoolom a zabránenie rivalovi v majstrovských oslavách väčšiu hodnotu než postup v Lige majstrov či pohári a priblíženie sa k trofeji.

zdroj: Situácia v tabuľke anglickej ligy pred stredajšími dohrávkami.

„Odmala do nás (fanúšikov Manchestru United) vštepujú, že náš najväčší rival je Liverpool. Nezažil som slávne časy Liverpoolu, no ani v 90. rokoch pre nás Manchester City nebol hrozbou. Až niekedy od roku 2009-10 začali byť pre nás serióznym rivalom. Mladí fanúšikovia United možno považujú City za najväčšieho rivala, no väčšina z nás za úhlavného rivala považuje Liverpool,“ približuje odborník na Manchester United Anthony Shaw. Manchester City má na konte doposiaľ päť titulov, tri z nich získal v ostatných siedmich rokoch po príchode vlastníkov zo Spojených arabských emirátov.

O víťazovi anglického titulu v aktuálnej sezóne mnohé napovie stredajšia dohrávka. Manchester City sa v mestskom derby na Old Trafford môže vrátiť na čelo súťaže s bodovým náskokom pred Liverpool, pričom v ďalšom priebehu Premier League ho čakajú už iba Burnley, Leicester a Brighton. United sa naopak pokúsia otočiť zatiaľ nepriaznivo sa vyvíjajúci boj miestenku do budúceho ročníka Ligy majstrov.

Shaw má v súvislosti s týmto rozporom jasno a v derby proti City preferuje víťazstvo United. Hoc za cenu toho, že na konci sezóny budú oslavovať v Liverpoole. „Aj keď Liverpool získa titul, stále bude na nás v historickom rebríčku jeden strácať. Dúfam, že neuspejú v Lige majstrov, pretože naša strata v tomto európskom pohári by sa ešte zväčšila,“ dodal Shaw. Liverpool triumfoval v Lige majstrov päťkrát, Manchester United oslavoval „len“ tri úspechy.

Najnovšie z klubu: Manchester United

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk