Súboj top obrán priniesol prestrelku. Macík: Za celú jar sme neinkasovali toľko ako na Slovane
zdroj: TASR

Keď v minulej sezóne Trnava po dlhom čakaní spečatila majstrovský titul, v najbližšom zápase si ju podala Žilina debaklom 0:6. Teraz čakal prvý zápas po skončení majstrovských bojov Slovan. Hostia z Ružomberka sa presne na to spoliehali, chceli domácich zaskočiť, no nedokázali sa mu vyrovnať a o nič sa nepriblížili pohárovej Európe.

„Blahoželám Slovanu k zaslúženému titulu. Prešiel ligou ako nôž maslom, produkuje skvelý futbal, má výborných hráčov. My sme prišli s cieľom potrápiť ho, možno aj nachytať, ak by mal po oslavách slabší deň,“ priznal plány po zápase na tlačovej konferencii tréner David Holoubek. Tento zámer mu nevyšiel, hráči Slovana dostali väčšinu týždňa voľno a nabrali dostatok síl. Napriek tomu sa v prvej gólovej šanci ocitli hostia. V 9. minúte Gerec loptu v šestnástke šikovne priťukol a neatakovaný Gal Andrezly trestuhodne prestrelil. „Bola to veľká šanca, Pišta mi to dobre posunul. Váhal som, či si loptu ešte prevezmem, napokon som sa rozhodol strieľať. Chcel som to namieriť pod brvno, no netrafil som ani bránu. Mrzí ma to, možno to ovplyvnilo zápas. Vývoj zápasu by bol úplne iný, ak by sme dali prvý gól a viedli. Začali sme nervózne a napokon sme inkasovali. Slovan riešil situácie v šestnástke kvalitnejšie, preto dal o gól viac,zhodnotil duel pre ProFutbal.sk sklamaný Peter Gal Andrezly.

Belasí sa dostali do vedenia v 19. minúte, keď Maslo nedokázal zastaviť prenikajúceho Šporara, po góle volala aj strela Čavriča päť minút pred koncom, ktorá skončila na žrdi. Výbornú šancu mal aj Kmeť, no mieril ako množstvo jeho spoluhráčov len do stredu brány. Prvýkrát udrela Ruža po 171 sekundách druhého polčasu, prihrávku výborného Mustedanagića upratal Kružliak. „Chlapci to rozohrali nakrátko a Zizu mi to skvele nacentroval na prvú tyč, kde som si našiel voľný priestor,“ popísal strelec Dominik Kružliak. Po góle Šporara v 62. minúte z penalty a Dražiča v 74. minúte z brejku už málokto veril čo i len dvanástej remíze Ružomberka, iskierku nádeje ešte v 90. minúte vykresal gólom Jedinák. „Podarilo sa nám to zdramatizovať. Cítil som, že sa dá odtiaľto odniesť bod. Slovan tam mal medzery a ak by sme boli efektívnejší, mohli sme sa priblížiť Európe,“ mrzelo mladého ružomberského stopéra.

Slovan - Ružomberok (Ján Maslo, Andraž Šporar)
Najlepšieho strelca súťaže Andraža Šporara Ružomberčania neubránili, skóroval dvakrát. (foto: TASR)

Tretia priečka, ktorá by zaručila kvalifikáciu v Európskej lige, sa priblížila sobotňajším zakopnutím Žiliny proti Seredi (1:2), no Liptáci hodenú rukavicu nezodvihli. „Všetci sme to včera sledovali. Chceli sme teda uchmatnúť aspoň bod, prinajlepšom tri, pripravovali sme sa na to. No Slovan ukázal, prečo právom vyhral ligu, nič sa k tomu nedá povedať,“ reagoval brankár Matúš Macík. Zápas dvoch najlepších obrán ligy priniesol päť gólov, z čoho brankári, pochopiteľne, nemali radosť. „Obe mužstvá majú svoju kvalitu, dnes sa viac ukázala tá ofenzívna. Mrzí ma, keď inkasujem, aj keď som v tých situáciách nemal veľmi čo iné urobiť. Tri góly som nedostal ani nepamätám, veď dokopy za všetkých osem jarných zápasov sme neinkasovali toľkokrát ako teraz v jednom zápase na Slovane, krútila hlavou ružomberská opora, ktorá sa vrátila do brány po treste v minulom kole.

Ružomberok aj naďalej verí v európsky úspech, od tretej priečky ho delia len štyri body. V prípade, ak by skončil na štvrtom mieste, šanca sa mu môže otvoriť v baráži, ak Žilina získa Slovenský pohár. Liptáci sa výborne vysporiadali aj s kľúčovými stratami, už na jeseň odišiel z tímu práve do Slovana Erik Daniel, v posledných týždňoch boli predčasne rozviazané kontrakty aj s obrancom Yanim Urdinovom, ale aj deväťgólovým útočníkom Ismarom Tandirom. „Tie veci, ktoré sa stali, by mali ostať v šatni a nie ísť do médií. Sú to, samozrejme, straty na ihrisku, ale atmosféra v kabíne je odchodmi Yaniho a Izzyho teraz uvoľnenejšia,“ priznal Kružliak, na ktorého nadviazal Gal Andrezly: „Chlapci zapadli do kolektívu, ale stále sa okolo nich točili problémy. Ich odchod bolo dobré rozhodnutie pre nich, aj pre nás. Všetci im držíme palce do budúcna.“

Slovan - Ružomberok (David Holoubek, Martin Ševela)
Tréner Slovana Martin Ševela priznal, že Ružomberčania jeho zverencov poriadne potrápili. (foto: skslovan.com)

Penaltová dilema

V predchádzajúcich troch zápasoch zažil štadión na Tehelnom poli už dve penalty. Proti Dunajskej Strede bol neúspešný domáci Moha, na druhej strane ale skóroval Davis. Ani stretnutie proti Ružomberku sa nevyhlo penaltovým momentom. Krátko pred tlačovou konferenciou sme stretli pred miestnosťou nervózne prestupovať hosťujúceho trénera Davida Holoubka. „Páni, bol to podľa vás pokutový kop?“ pýtal sa nás na súboj Takáča proti Ljubičičovi po hodine hry, pričom sám si očividne nebol istý. Rovnako ako my, z tribúny sa nedal jasne posúdiť ani súboj Gereca s Božikovom v 52. minúte, ani spomínaný stret Takáča s Ljubičičom, ale ani situácia v 82. minúte, keď si Moha pýtal faul od Gala Andrezlyho. Keď ružomberský krídelník striedal v 88. minúte z ihriska, Holoubek sa ho na situáciu pýtal, no hráč to razantne odmietol.

Podľa dostupných záznamov sa rozhodca Pavol Chmura zrejme vo všetkých troch situáciách rozhodol správne a priamo proti jeho verdiktom nevystúpil nikto z tábora domácich ani hostí. Českého trénera však zjavne trápilo, že ani desiatky minút po zápase si nevie spraviť jednoznačný názor. „V prvom rade som sklamaný z pasivity a ležérnosti v obrane, tým sme umožnili situáciu, z ktorej pramenil penaltový zákrok. Na druhej strane by nebolo zlé zmieniť, že už aj v Českej republike je zavedený systém VAR. Do budúcna by takéto situácie mohlo riešiť video, zápasom by to pomohlo. Opäť však chcem zdôrazniť, že nás súper predčil a vyhral zaslúžene, bez ohľadu na gól z penalty,“ dodal Holoubek na tlačovej konferencii.