ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Eto´o: Barca víťazila vďaka mne, nie Messimu. Guardiola tímu nerozumel
zdroj: Samuel Eto´o a Lionel Messi. (tasr/ap)

Eto´o: Barca víťazila vďaka mne, nie Messimu. Guardiola tímu nerozumel

V lete 2008 zasadol na lavičku Barcelony jej bývalý hráč Pep Guardiola. Prišiel, aby nadviazal na dobrú prácu Franka Rijkaarda, no svojho predchodcu ešte prevýšil. Za štyri roky získal Guardiola s katalánskym gigantom štrnásť trofejí.

Na samom začiatku svojej éry vypracoval vedeniu klubu zoznam hráčov, s ktorými viac nepočíta. Boli medzi nimi i Ronaldinho, Deco či Zambrotta. Ako jediný zostal kamerunský útočník a Rijkaardov ťahúň Samuel Eto´o. Svojím prístupom v príprave na sezónu presvedčil Guardiolu, aby si ho ponechal. Po roku však definitívne odišiel.

Pep mal požiadať o odpustenie

„Môj vtedajší právnik mi povedal, že klub ma ponúkol na predaj. ,Skutočne?´ pýtal som sa. Odpovedal, že áno. Na žiadosť Guardiolu,“ prezradil Samuel Eto´o pre beIN Sport. Vzťah kamerunskej streleckej hviezdy a katalánskeho trénera bol a dodnes zostáva mizerný. Guardiola však Eto´o potreboval, napokon, v poslednej sezóne na Camp Nou nasúkal 30 ligových gólov.

Barcelona v sezóne 2008/09 získala treble - La Liga, Liga majstrov, Copa del Rey. Podľa niektorých vďaka Guardiolovmu systému tiki-taka, podľa iných vďaka virtuózom stredu poľa Xavimu a Iniestovi, ďalší argumentovali už vtedajšou genialitou Lionela Messiho. Eto´o pripísal kredit sám sebe. „Guardiola prežil celý život v Barcelone, no počas môjho pôsobenia v klube, vôbec nerozumel tímu. Nebol na rovnakej vlnovej dĺžke ako partia hráčov,“ hovoril Eto´o uvedomujúc si ambíciu Guardiolu postaviť mužstvo okolo Messiho: „Povedal som Pepovi, že sa mi ospravedlní, pretože to budem ja, kto bude pre Barcelonu vyhrávať zápasy. Nie Messi. Messi prišiel neskôr, no môžete sa opýtať Xaviho alebo Iniestu. Bola to moja éra, ja som vyhrával zápasy a Pep mal požiadať o odpustenie.“

Najlepší obchod histórie

Eto´o odohral posledný zápas za Barcelonu v máji 2009 vo finále Ligy majstrov, keď gólom načal víťazstvo nad Manchestrom United. Guardiola ho v lete využil na výmenu za útočníka Interu Miláno Zlatana Ibrahimoviča. Kým Švéd na Camp Nou vyhorel, Eto´o nastrieľal v Taliansku za dva roky 53 gólov a získal šesť trofejí vrátane svojho tretieho triumfu v Lige majstrov. „Guardiola mi predajom do Interu umožnil byť ešte väčšou súčasťou futbalových dejín. Interu umožnil uzavrieť najlepší obchod futbalovej histórie,“ hovorí Eto´o, ku ktorému Barcelona s cieľom získať Ibrahimoviča prihodila 46 miliónov eur. Zlatan na Camp Nou pred znovuzrodením v AC Miláno odohral len 29 zápasov a strelil 16 gólov.

Samuel Eto´o v prvej sezóne v Interi v semifinále Lige majstrov pomohol k vyradeniu Barcelony. (tasr/ap)

Eto´o, ktorý pred príchodom do Barcelony pôsobil v Reale Madrid a Malorke, po dvoch rokoch v Interi obliekal i dresy Machačkaly, Chelsea, Evertonu, Sampdorie, Antalyasporu či Konyasporu. Na predchádzajúce úspechy však nenadviazal. Dnes už 38-ročný útočník dohráva kariéru v SC Katar. S Kamerunom získal zlatú olympijskú medailu, dvakrát sa tešil z triumfu na Africkom pohári národov. V roku 2005 bol tretí v ankete Futbalista roka podľa FIFA za Ronaldinhom a Lampardom.

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk