ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Piqué prišiel ako chlapec, odišiel ako muž. Bol som v sra*kách a nebyť Fergusona...
zdroj: Sir Alex Ferguson a Gérard Piqué. (manutd.com)

Piqué prišiel ako chlapec, odišiel ako muž. Bol som v sra*kách a nebyť Fergusona...

„Za ostatných desať rokov som vyhral všetko. Od Ligy majstrov po majstrovstvá sveta. Pred tými desiatimi rokmi som však bol v sra*kách. Môj život sa mohol zvrtnúť inak, nebyť Sira Alexa Fergusona,“ hovorí v otvorenej spovedi pre The Players Tribune stálica a ikona FC Barcelona Gerard Piqué (32). Bývalý 102-násobný španielsky reprezentant pôsobil v Manchestri United v rokoch 2004-08. Prečítajte si, ako spomína na školu života pod vedením legendárneho Sira Alexa Fergusona.

„Do Manchestru United som prišiel ako chlapec a odišiel ako muž. Do sedemnástich som vyrastal v akadémii FC Barcelona, nikdy som nebol mimo domova. V klube som poznal všetkých, mal som tu rodinu. Futbal bol zábavou, nechápal som jeho biznis stránku. Keď som prišiel do United, bol to šok. Bol som tínedžer, sedel som v kabíne vedľa Van Nistelrooya, Giggsa či Ferdinanda. Pred jedným z mojich prvých zápasov na Old Trafford sme sedeli v tej malej šatni. Bolo tam tak tesno, že nohy sa nám takmer dotýkali. Sedel som vedľa Roya Keanea, čakali sme na Fergusona. Bolo hrobové ticho. V tom ho prerušilo vibrovanie.

Jack Nicholson vo filme Osvietenie, Roy Keane v bežnom nasadení v Manchestri United. (tasr/ap/manutd.com)

Royovi preplo, takmer som sa pos*al

Bzzz... Roy sa začal rozhliadať po šatni. Do ri*i. Uvedomil som si, že to vibruje môj mobil. Mal som ho v nohaviciach priamo za Royovou hlavou. On nevedel, odkiaľ zvuk prichádza, obzeral sa ako maniak. Jeho oči sa pozerali všetkými smermi. Spomínate na Jacka Nicholsona, keď sa vo filme Osvietenie sekerou prebíja cez dvere? Tak vyzeral Roy. ,Čí je ten telefón?´ vrieskal na každého. Ticho. Opýtal sa znovu, stále ticho. Opýtal sa do tretice: ,Čí je ten sku*vený telefón?´ Potíšku som povedal: ,Mrzí ma to, je môj.´ Roy ma objal a začal sa smiať. Povedal mi, aby som sa tým netrápil...

....

Ale no tak. Samozrejme, že žartujem. Roy stratil hlavu, pred všetkými mu preplo. Bolo to neuveriteľné, takmer som sa pos*al. Bola to dobrá lekcia. Dnes je všetko iné, všetci tí chlapci s mobilmi pred zápasmi... No v roku 2006? Nespravili ste to. Nie v Manchestri United, nie v šatni Roya Keanea. Bola to jedna z tisícky chýb, ktoré som spravil v United. Bolo to komplikované. Keď mladí hráči v zahraničí neuspejú, nemá to zvyčajne nič spoločné s ich futbalovou (ne)kvalitou. Jazyk, kultúra, samota. Izolácia bola najťažšou časťou. Sedával som sám v byte, bolo to depresívne. Keď zavolala mama, klamal som: ,Všetko ide skvelo, mami.´ Avšak, nešlo. Bolo to na ho*no, chcel som sa vrátiť domov. ,Tréner mi neverí. Ostatní sú príliš silní, ja som úbohý,´ sťažoval som sa otcovi, ktorý odpovedal: ,Vieš čo? Dnešok bol možno zlý, no zajtra opäť vyjde slnko.´

Z konca kariéry sa stal jej začiatok

Motivovalo ma to pokračovať a mal som veľké šťastie. Bol som naivný a nevybrúsený, no Sir Alex bol ku mne od prvého dňa fenomenálny. Všetci veľkí manažéri to majú v sebe - aj keď vás nestavajú, aj keď sú na vás tvrdí, dávajú vám pocit, že im na vás záleží. Sir Alex bol pre mňa ako druhý otec. Po dvoch rokoch v Anglicku mi povedal, že v ďalšej sezóne odohrám okolo 25 zápasov. Začalo to dobre, nastupoval som vedľa Ria Ferdinanda. V novembri sme hrali proti Boltonu a po štandardke som podbehol loptu. Anelka strelil jediný gól zápasu. V tom momente som stratil dôveru Sira Alexa i väčšiny fanúšikov United. Keď ako mladý obranca spravíte podobnú chybu, tréner vám jednoducho nemôže viac veriť. Aj keby chcel. Namiesto 25 zápasov som odohral dvanásť. Cítil som, že tá chyba bude koncom mojej kariéry. Napokon to bol jej začiatok.

Na konci sezóny sa ozvala Barcelona, chcela ma priviesť späť. Nechápal som tomu. ,To nedáva zmysel. V United nehrávam, prečo ma chcú?´ pýtal som sa agenta. ,Poznajú ťa a veria ti,´ odvetil. Nemal som výkupnú klauzulu, United si mohli vypýtať koľko chceli. So Sirom Alexom sme mali jeden z najťažších rozhovorov môjho života. Napriek jeho skvelej starostlivosti som požiadal o odchod. Ocenil moju úprimnosť, dovolil mi odísť po sezóne. Futbal však vie byť komplikovaný. V semifinále Ligy majstrov sme dostali Barcelonu, pred zápasom na Camp Nou sa zranil Vidič. Mal som hrať pred 90 tisíc fanúšikmi proti svojmu materskému klubu. Bol som vzrušený, nervózny, šokovaný... Pred zápasom počas siesty sa ozvalo klopanie. Pozrel som sa cez kukátko a nebola to chyžná. Bol to Sir Alex.

Gerard Piqué vstupuje na Old Trafford počas utorňajšieho tréningu pred prvým štvrťfinále Ligy majstrov proti Manchestru United. (tasr/ap)

Futbal je zábavný biznis

,Gerard, je mi ľúto, no nemôžem ťa dnes postaviť. Transfer je takmer hotový. Keby si hral zle, povedali by, že kvôli chystanému prestupu do Barcelony. Chcel som, aby si vedel, prečo nebudeš hrať,´ oznámil mi. Bol som zdrvený. Aj keď som sa vracal domov, chcel som odovzdať všetko pre United a Sira Alexa. Bolelo to, no urobil správne rozhodnutie. Vyhrali sme Ligu majstrov i Premier League, vracal som sa domov za priaznivých okolností. Prestúpil som len za 5 miliónov dolárov, začínal som ako štvrtá stopérska voľba. Nik odo mňa nič nečakal, no vďaka Guardiolovmu inštinktu a jeho viere vo mňa som už na konci sezóny hral vedľa Carlesa Puyola. Keby ste mi po odchode z United povedali, že o dva roky budem držať nad hlavou trofej pre majstrov sveta, považoval by som vás za bláznov. Priviedlo ma to k úvahám o osude. Stalo by sa to všetko nebyť chyby proti Boltonu? Stalo by sa to všetko, keby si ma Sir Alex ponechal, aby navýšil prestupovú čiastku? Futbal je však zábavný biznis. A stalo sa to presne takto.“

Úspechy kariéry Gérarda Piquého. (wikipedia)

Zdroj: The Players Tribune 

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk