Slováci v akcii: Rodák s Lobotkom bližšie k záchrane, Škrtel potvrdil zlepšenie
zdroj: TASR/AP; úprava: ProFutbal.sk

Novinka na našom webe! Od ostatného víkendu vám budeme na ProFutbal.sk každý týždeň prinášať krátky súhrn výkonov slovenských futbalistov pôsobiacich v zahraničí, vrátane hráčov zo slovenskej súťaže, ktorí sa nachádzajú v širšom kádri reprezentácie. Priestor na porovnanie dostanú tiež vybraní reprezentanti do 21 rokov (ročník nar. 1998 a mladší). Uplynulý víkend bol pre viacerých reprezentantov dôležitý z pohľadu záchranárskych bojov.

Rodák bližšie k záchrane

Rotherham United spoločne s Marekom Rodák spravil dôležitý krok k udržaniu si nádeje na záchranu v druhej anglickej lige. Nováčik zvíťazil na domácej pôde s Nottinghamom Forrest 2:1 a slovenský reprezentant k tomu prispel solídnym výkonom. Kmeňový hráč Fulhamu sa celú sezónu drží medzi najlepšími brankármi v počte úspešných zákrokov a v sobotňajšom stretnutí pridal ďalšie 3 zákroky, keď hlavne v prvom polčase podržal svoj tím.

Štatistiky Mareka Rodáka (zdroj: themillers.co.uk, sofascore.com)

Martin Dúbravka nezažil vydarený zápas proti Crystal Palace, keď vyše 80 minút nečelil žiadnej strele súpera, ale následne inkasoval z penalty a jeho Newcastle tak stále nemá istotu záchrany v Premier League.

V Poľskej Ekstraklase je lídrom tabuľky Lechia Gdaňsk a výraznú zásluhu na tom má Dušan Kuciak. Viac ako 400 minút bez inkasovaného gólu je hlavným dôvodom, prečo má Lechia trojbodový náskok pred druhou Legiou Varšava. S oveľa väčšou istotou kráča za titulom Dominik Greif so Slovanom Bratislava. Mladý brankár výkonnostne rastie rovnako, ako narastá náskok belasých na čele tabuľky.

Slovenskí brankári v akcii v 14. týždni

Škrtel potvrdil zlepšenie

Martin Škrtel v marci zaznamenal nárast formy, čo potvrdil aj na začiatku apríla. Fenerbahce v dôležitom zápase tabuľkových susedov síce len remizovalo s Ankaragücü, ale bývalý slovenský reprezentant sa prezentoval suverénnym výkonom a patril k najlepším mužom zápasu. Ku klasicky vysokému percentu vyhratých osobných súbojov pridal aj istotu v rozohrávke. Fenerbahce bude v závere sezóny spoľahlivé výkony dôrazného stopéra potrebovať, keďže turecký gigant je stále namočený v bojoch o záchranu.

Štatistiky Martina Škrtela (zdroj: fenerbahce.com, sofascore.com)

Z reprezentačnej obrannej štvorice si plnú minutáž pripísala stopérska dvojica Milan Škriniar a Denis Vavro, no z výhry sa tešil len druhý menovaný. Naopak, krajní obrancovia Peter Pekarík a Dávid Hancko sledovali prehry svojich tímov len z lavičiek náhradníkov. Zaujímavú situáciu zažil v španielskej druhej najvyššej súťaži Martin Valjent, keď sa jeho víkendový zápas neuskutočnil pre kontumáciu. Branislav Niňaj by bol určite tiež rád, ak by sa jeho víkendový zápas neuskutočnil. Bývalý mládežnícky reprezentant strávil pri prehre Fortuny Sittard 0:5 na ihrisku len 35 minút a dostal červenú kartu.

Slovenskí obrancovia v akcii v 14. týždni

Lobotka a Celta mimo zostupového pásma

Ďalším hráčom, ktorý bojoval o záchranu so svojím tímom bol Stanislav Lobotka. Aj pre neho to bol úspešný zápas, keď Celta Vigo zdolala na domácom ihrisku Real Sociedad v pomere 3:1 a ziskom dôležitých troch bodov sa dostala zo zostupového pásma. Lobotka, tak ako počas celej sezóny, „putuje“ zostavou na rôznych pozíciách, ale štandardne si drží vysoké percento úspešnosti prihrávok, a tiež štandardne pracuje na veľkom priestore.

Štatistiky Stanislava Lobotku (zdroj: fairsport.sk, sofascore.com)

Trápenie vo svojich tímoch prehĺbili Marek Hamšík, Albert Rusnák aj Ondrej Duda. Všetci menovaní ťahajú viaczápasovú sériu bez výhry. Duda si aspoň vylepšil osobné štatistiky asistenciou. Asistenciu si pripísal aj Matúš Bero. V drese Vitesse Arnhem podáva celú sezónu spoľahlivé výkony, a ten podal aj pri divokej domácej remíze 3:3 s PSV Eindhoven.

Dvanásty gól v sezóne si pripísal Miroslav Stoch v zápase s Duklou Praha. V priamom súboji tímov Stocha a Jána Ďuricu bol po zápase značne spokojnejší ofenzívny záložník Slavie Praha vďaka výhre 5:1.

zdroj: Gól Miroslava Stocha (video: iSport.cz)

Gól v českej lige si pripísal aj Patrik Hrošovský. Premenená penalta do siete Slovácka bola navyše jediným gólom zápasu, a tak slovenský reprezentant v prevažne bojovnom stretnutí rozhodol o troch bodoch.

zdroj: Gól Patrika Hrošovského (video: iSport.cz)

Reprezentant do 21 rokov Martin Adamec sa počas jari postupne prepracoval do základnej zostavy Jagiellonie Bialystok a v poľskej Ekstraklase si pripísal ďalšie cenné minúty. Spoločne s Martinom Košťálom (striedal v 82. minúte) sa podieľali na domácej výhre proti Zaglebie Sosnowiec. Andrej Kadlec sa po zraneniach neprepracoval do základnej zostavy a zápas sledoval z lavičky pre náhradníkov.

Slovenskí stredopoliari v akcii v 14. týždni

Nemcovi cyperská liga sedí

Relatívne úspešný víkend zažili slovenskí útočníci. Gólovo sa presadili Adam Nemec, Michal Ďuriš, Pavol Šafranko a aj Jakub Sylvestr.

zdroj: Gól Adama Nemca v zostrihu zo zápasu (video: Facebook)

Potešiteľné je určite aj to, že šancu v Crotone dostal Samuel Mráz. Naopak, mierne jarné trápenie natiahol reprezentant do 21 rokov Róbert Boženík. Adam Zreľák je dlhodobo zranený a v tejto sezóne už nepomôže Norimbergu v boji o záchranu.