ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Sterling je pripravený čeliť rasistickým prejavom: Opustiť ihrisko nie je riešenie
zdroj: Raheem Steling nepočúva rasistické prejavy fanúšikov Čiernej Hory. (tasr/ap)

Sterling je pripravený čeliť rasistickým prejavom: Opustiť ihrisko nie je riešenie

Anglický reprezentant s jamajskou krvou a krídelník Manchestru City Raheem Sterling bol v nedávnom čase dvakrát obeťou rasistických urážok zo strany fanúšikov súpera. Na klubovej úrovni v decembrovom zápase na pôde Chelsea, s Anglickom v marcovej kvalifikácii na ME 2020 v Čiernej Hore.

Téma diskriminácie na základe farby pleti je v ostatných týždňoch horúca a trápi svetový futbal. Debata zosilnela po útoku fanúšikov Cagliari na talianskeho reprezentanta a útočníka Juventusu Moisea Keana, ktorého sa spoluhráč Leonardo Bonucci nezastal. Riešia sa spôsoby, ako v prípade rasových pokrikov a urážok reagovať. Viacero hráčov tmavej pleti už pohrozilo, že sú ochotní v momente rasového prejavu opustiť hraciu plochu. Podľa Sterlinga však tadiaľ cesta nevedie.

Práve Sterling v reprezentačnom zápase v Podgorici gólom uzavrel víťazstvo Anglicka 5:1. Namiesto gólovej oslavy si na znak ignorancie diskriminačných prejavov balkánskych priaznivcov zapchal uši. „Ja osobne nesúhlasím s tým, aby hráči v takýchto situáciách opustili ihrisko. Strelenie gólu a víťazstvo v zápase ich (iniciátorov rasizmu) bude bolieť viac. Snažia sa vás zraziť na zem. Ak opustíte ihrisko, oni vyhrali,“ vravel Sterling na tlačovej konferencii pred utorňajším štvrťfinále Ligy majstrov na pôde Tottenhamu.

Sterling sa témy rasizmu vo futbale nebojí a pravidelne o nej hovorí. Uvedomuje si, že ešte potrvá, než podobné prejavy vymiznú zo štadiónov. „Nemyslím si, že ja niečo zmením. Rasizmus tu bol predtým, než som sa narodil, predtým, než sa narodili moji rodičia. Čo môžem urobiť, je šíriť povedomie o tejto problematike,“ hovorí v 24 rokoch už 49-násobný reprezentant Anglicka.

Sterling má k problematike zrelý postoj. „Keď počujem, že som čierny, som hrdý. Som sebavedomý, pokiaľ ide o moju farbu pleti. Moja mama mi vždy vravievala, aby som bol na seba hrdý a že som nádherný čierny chlapec. Kým som žil v Londýne, nikdy som rasové urážky nepočul. Zmenilo sa to, keď som šiel viac na sever do Liverpoolu. Začal som to z času na čas počúvať,“ vysvetľuje bývalý hráč QPR a FC Liverpool od roku 2015 obliekajúci dres Manchestru City.

Prítomní novinári požiadali Sterlinga o postoj k vyjadreniu reprezentačného spoluhráča a v utorok súpera v Lige majstrov Dannyho Rosea, ktorý sa nechal počuť, že je rasizmom a politikou vo futbale znechutený a nevie sa dočkať konca kariéry. Sterling rešpektuje názor kolegu, no mrzí ho, že sa k situácii stavia takto. „Zrejme už bolo toho naňho príliš, nie každý sa s tým vyrovná rovnako. Niektorí ľudia sa chcú pred touto témou skryť, no pokiaľ je niečo v neporiadku, ja o tom hovorím,“ povedal Sterling.

Podporu našiel okrem iných aj u trénera Tottenhamu Mauricia Pochettina. Argentínčan vyzval hráčov, aby využili svoju popularitu a hovorili o rasovej problematike: „Koľko ľudí nemá priestor niečo povedať a môžu ísť len domov plakať? Rasizmus neznášam a je nutné ho zastaviť. Nie iba vo futbale, no na všetkých spoločenských úrovniach.“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Čierna Hora

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk