ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Trnavčania stále živia sen o pohárovej Európe
zdroj: jäzva

Trnavčania stále živia sen o pohárovej Európe

Futbalisti Trnavy by sa aj v budúcej sezóne radi predstavili v Európskej lige. Úradujúci majster sa síce herne trápi a jarnú časť dohráva v skupine o záchranu, no Spartak ešte stále živí nádej na konfrontáciu s európskymi klubmi.

Trnava napísala v roku 2018 krásnu futbalovú rozprávku. Spartak získal majstrovský titul a následne zaskočil i viaceré európske kluby. Aj keď mnohí futbaloví fanúšikovia Trnavu vopred odpisovali, „Bíli Andeli“ sa dokázali presadiť aj v Európskej lige. V nej by sa chceli predstaviť aj v budúcej sezóne. „Trnava je veľký slovenský klub. Je teda jasné, že ak je šanca hrať Európsku ligu aj v budúcej sezóne, tak preto spravíme všetko,“ prezradil skúsený obranca Marek Janečka.

Spartak je síce v tabuľke Fortuna ligy na siedmom mieste, no stále má otvorené až dve cesty, ktorými sa môže dostať na európsku scénu. Jednou z možností je víťazstvo v Slovnaft Cupe, tou druhou prípadný úspech v play-off o poslednú miestenku do Európy. „Nechceme príliš kalkulovať. Nie je to iba o pohári, ale aj o lige, kde chceme podávať kvalitné výkony a vyhrávať zápasy pre fanúšikov. Tí boli aj v ostatnom zápase s Nitrou skvelí. Celý zápas nás podporovali a vytvárali na štadióne skvelú atmosféru. My ich za to chceme odmeniť dobrými výkonmi na hracej ploche, či už v lige, alebo v pohári,“ skonštatoval krajný bek Matúš Turňa.

Trnava radosť (Rusov, Grendel)
V Trnave by si aj v budúcej sezóne radi zahrali v pohárovej Európe (foto: jäzva)

Boj o siedme miesto 

Skupina o udržanie sa ponúkne v jarnej časti ešte zaujímavé futbalové divadlo. Napínavé a emotívne súboje o záchranu či boj o siedmu priečku, ktorá za istých okolností môže pootvoriť brány európskeho futbalu. Podľa herného systému Fortuna ligy sa v tom prípade, že víťaz Slovenského pohára skončí v ligovej tabuľke na prvom až treťom mieste, rozhodne o poslednom účastníkovi pohárovej Európy až v dodatočnom play-off. Táto možnosť je reálna, nakoľko v pohári je ešte stále v hre Žilina, ktorú čaká semifinálová odveta v Michalovciach. V lige majú "šošoni" pred štvrtým Ružomberkom sedembodový náskok. Ak by Žilina vyhrala národný pohár, v lige by sa tak nebojovalo o konečné štvrté miesto, ale po skončení sezóny by prišla na rad baráž medzi tímami umiestnenými na 4. až 7. mieste, teda aj víťazom skupiny o záchranu. 

Na siedmom mieste sú po 3. kole nadstavbovej časti práve Trnavčania, ktorí majú oproti ôsmej Nitre lepšie skóre. „Realita je taká, že hráme skupinu o záchranu, v ktorej máme s Nitrou najviac bodov. Ak však vyhráme pohár, tak potom siedme miesto už nezaručuje Európsku ligu,“ uvedomuje si Marek Janečka. Po siedmom mieste však poškuľujú aj hráči spod Zobora. „Dali sme si cieľ, že siedme miesto musíme uhrať. Máme ambície a chceme byť čo najvyššie. Je to síce ťažké, ale bod s Trnavou nám k tomu určite pomohol,“ myslí si autor vyrovnávajúceho gólu na 1:1 zo sobotňajšieho stretnutia Trnavy s Nitrou Marián Chobot.

Trnava radosť po zápase
Spartak má ešte dve možnosti ako získať miestenku do Európskej ligy (foto: jäzva)

Najkratšia cesta vedie cez Slovnaft Cup 

„Malý, nezaujímavý, nedôležitý“, ako v minulosti nazval Slovnaft Cup niekdajší tréner Trnavy Nestor El Maestro, môže byť tentoraz pre Spartak mimoriadne podstatný a významný. Už len dva úspešné kroky v ňom stačia zverencom súčasného lodivoda Michala Ščasného na to, aby sa opäť predstavili na európskej scéne. Červeno-čiernych ale nečaká nič ľahké. V prvom semifinálovom stretnutí síce zvíťazili doma nad Senicou 1:0, no na Záhorí to bude ešte poriadny boj. Nie je to tak dávno, čo Seničania práve v pohári nadelili doma päťku Nitre, ako aj Dunajskej Strede. „Sme v polčase a beriem aj výsledok 1:0. Senica má dobré brejkové mužstvo, museli sme si dávať pozor, aby sme neinkasovali,“ povedal po prvom semifinálovom zápase Michal Ščasný

Zverenci Ricarda Chéua sa môžu v Slovnaft Cupe pochváliť úctyhodnou štatistikou.  V doterajších zápasoch jubilejného 50. ročníka Slovenského pohára sa tešili z 28 presných zásahov. „V Trnave sme ukázali našu kvalitu a výsledok nie je spravodlivý. Urobili sme len jednu chybu, ktorú súper hneď v úvode potrestal.  V odvete budeme chcieť ukázať, že sme lepší,“ vyjadril sa portugalský kormidelník Senice.

Podarí sa „andelom“ vyhrať Slovnaft Cup a automaticky tak získať miestenku do Európskej ligy? Alebo vyhrá národný pohár Žilina a Trnava bude mať extra šancu v play-off?

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk