ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Čmelík je šťastný tam, kde ho milujú. Čo napísal po zápase Mihalíkovi?
zdroj: facebook/DAC 1904

Čmelík je šťastný tam, kde ho milujú. Čo napísal po zápase Mihalíkovi?

Do Dunajskej Stredy prestúpil zo Žiliny pred sezónou 2017/2018. Hoci odvtedy dres nezmenil, viac ako desať mesiacov ho fanúšikovia na ihrisku nevideli. Dvadsaťdvaročný krídelník Lukáš Čmelík sa vrátil do prvého tímu až na začiatku zimnej prípravy, dosiaľ má na konte sedem štartov s minutážou zhruba na úrovni dvoch celých zápasov. Až v 3. kole nadstavbovej časti dostal priestor v základnej jedenástke na viac ako hodinu a ukázal chuť do futbalu i stúpajúcu formu a kvalitu.

Do DAC-u prišiel s nálepkou problémového futbalistu, ktorú dostal za bujaré mladé časy v Žiline, ale aj po neúspešných pôsobeniach vo švajčiarskom Sione a poľskom celku Piast Gliwice. Tento svoj status potvrdil aj na Žitnom ostrove, hneď počas prvej sezóny. V apríli, krátko pred súbojom proti Žiline, ho tréner Marco Rossi preradil do juniorky. „Hráč sa nesústredil dostatočne na úlohy v nadchádzajúcom dôležitom období. Tréner je zodpovedný za udržanie disciplíny a vysokých štandardov správania počas celej sezóny. Musí zabezpečiť, aby záujmy mužstva stáli vždy nad záujmom jednotlivých hráčov. Tréner má plnú podporu vedenia,“ vyhlásil vtedy športový riaditeľ klubu Jan Van Daele. Čmelík mal údajne na tréningu nechtiac zlomiť spoluhráčovi nohu, taliansky kouč otvorene vyčítal hráčovu nepripravenosť. „Nastúpil za béčko a vládal iba štyridsať minút v tretej lige, to o niečom svedčí. Desať mesiacov som bol trpezlivý a pokiaľ trénoval týždňový cyklus, tak dostal šancu aj v zápase. DAC mu dal veľa šancí, Rossi ešte viac, ale stačilo,“ povedal vtedy Marco Rossi na tlačovej konferencii s tým, že pod jeho vedením si už Čmelík nezahrá.

Odchovanec Žiliny sa vracia na ihrisko len postupne, zatiaľ naskočil aspoň na minútu vo všetkých siedmich stretnutiach jarnej časti. V základnej zostave nastúpil hneď v druhom zápase v Trnave, odohral 53 minút. Naposledy, práve proti Žiline, zišiel z ihriska po 76 minútach, počas ktorých ukázal, že ho futbal opäť baví. „Mal som problémy, ale ešte za iného trénera. Boli medzi nami obrovské nezhody. Teraz prišiel nový kormidelník, s ktorým sme si sadli a spolupráca mi dáva veľmi veľa. Nechcem sa vracať do minulosti, ale predtým v tréningoch nič nebolo, ani pohyb, strácal som silu. Teraz sa každým týždňom zlepšujem,“ reagoval po zápase so Žilinou Lukáš Čmelík, ktorý je pod vedením Petra Hyballu očividne šťastný. „Lepší tréner pre mňa ani nemôže byť. Je vtipný, dokáže to odľahčiť ako ja. Fanúšikovia ma milujú, vždy stáli za mnou. Vedia, že som neurobil nič hrozné, čakali na mňa. Som tu teraz naozaj šťastný.“

Dunajská Streda (Čmelík, Hyballa)
Prístup i kvality súčasného trénerského štábu si pochvaľuje. „Deň pred zápasom sme sa rozhodli, že ho nasadíme do základnej zostavy. Aj keď sám Čmelo tvrdí, že ešte nemá toľko síl, aby odohral celých 90 minút. Vedel som, že to bude preňho dobrá motivácia. Robíme spolu už tri mesiace, dobre sa poznáme. Má silné atribúty na krídelného hráča. Kedysi bol lenivý do obrany, ale zlepšuje sa. Odohral naozaj dobrý zápas, ale čaká ho ďalší krok, aby zvládol v plnom nasadení deväťdesiat minút,“ povedal na margo Čmelíka po zápase tréner Peter Hyballa. (foto: facebook/DAC 1904)

Žilina je pre Čmelíka osudový súper, tréneri mu dávajú najmä proti tomuto súperovi väčší priestor. On sa za to zas odvďačí vždy poctivým a odovzdaným výkonom. Možno aj preto Žilina naposledy zdolala Dunajskú Stredu v októbri 2016. „Odkedy som na druhej strane barikády, nedokážu nad nami vyhrať. Čo k tomu dodať?“ odľahčil to smiechom Čmelík. Ten však voči bývalému tímu prechováva pozitívne emócie a váži si značku MŠK i žilinský futbal. „Počas týždňa to hráč nosí v hlave, ak ho čaká špecifický súper. No keď vyjde na ihrisko, vyprchá to a už na to nemyslí. Predsalen, už je to štyri či päť rokov, odkedy som odohral posledný zápas v žilinskom drese. Mám na toto obdobie krásne spomienky, vážim si aj pána majiteľa, mám tam mnoho priateľov. Raz za čas si napíšeme s Jardom Mihalíkom, tiež s Filipom Balajom,“ porozprával o svojej súčasnej väzbe so Žilinou rodený šošon.

V sobotňajšom zápase na MOL Aréne (1:0) sa pred víťazným zásahom Ronana sám ocitol v šanci, ale Holeca neprekonal. Následne strpčoval premiérový štart ľavému obrancovi Lochošvilimu. Práve jeho kamarát Jaroslav Mihalík však mohol krátko po góle Dunajskostredčanov skóre vyrovnať, ale z penalty trafil len brvno. „Videl som situáciu, ktorá tomu predchádzala a musím priznať, že aj mne sa zdalo, že tá penalta mala byť odpískaná. Bohužiaľ, Jardo ju nepremenil. Teda, bohužiaľ pre nich, samozrejme, pre nás našťastie,“ rečnil Čmelík, ktorý svojmu kamarátovi nešiel pred penaltou dohovárať. „Ale videl som, že brankár Jedlička s ním nejaký pohovor mal, takže sa o všetko postaral.“ Ak si však spoločne písali pred zápasom, zaujímalo nás, čo mu napíše po ňom. „Áále. Posielal mi fotky jeho pekného psa, tak mu toho psíka asi ešte raz pochválim,“ so šibalským úsmevom doplnil. Možno teda neostalo iba pri tomto odkaze.

Dunajská Streda - Žilina (Lochošvili, Čmelík)
Zo sobotňajšieho súboja proti Žiline, kde odohral Čmelík 76 minút a najviac súbojov zviedol s novou akvizíciou Lochošvilim. (foto: facebook/DAC 1904)

Oba kluby majú totiž teraz v tabuľke 48 bodov. Keďže líder zo Slovana má o takmer dvadsať viac, boj už sa sústreďuje len na pozíciu vicemajstra. Šošoni až do uplynulého víkendu na jar neprehrali, dvakrát remizovali a štyri stretnutia vyhrali. DAC naopak len dvakrát tesne vyhral, raz remizoval a trikrát bol zdolaný. Dvakrát Slovanom a raz Trnavou. „Pravdou je, že sme mali ťažší žreb. Hrali sme so Slovanom, ktorý ešte v tejto ligovej sezóne neprehral, to hovorí za všetko. Žiadne mužstvo sa necíti dobre, pokiaľ nevyhráva a aj my sme takéto víťazstvo potrebovali. Bojovali sme ako tím a sme radi, že sme sa na nich dotiahli, pretože ak by sme prehrali, už by bolo asi všetko stratené,“ analyzuje mladý futbalista.

„Ideme ďalej. Nás teraz čakajú tabuľkovo ľahší súperi a Žilina zas bude hrať proti Slovanu. Teraz sme už na dostrel druhému miestu, musíme zamakať. Každý duel bude dôležitý, láme sa to. Ak podáme proti Seredi a Michalovciam rovnaký výkon ako proti Žiline, určite získame šesť bodov,“ burcuje do boja kedysi veľký talent slovenského futbalu. V nasledujúcom kole, v sobotu 13. apríla, oslávi na nitrianskom štadióne proti Seredi už svoje 23. narodeniny. Výkonom proti žlto-zeleným si predbežne vypýtal miesto v základnej zostave. Nováčika však nechce podceniť.Ukázali svoju silu, najmä v poslednom zápase proti Trnave, kde bojovali o miestenku v top šestke. Bol to veľký zápas a náročný pre psychiku hráčov, no oni dokázali, že vedia takéto stretnutia zvládať. Zaslúžene sú v majstrovskej vetve a máme pred nimi rešpekt,“ zakončil s ohľadom na štvrté kolo nadstavby Lukáš Čmelík.

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk