ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Dunajskej Strede sa naďalej bude spievať maďarská hymna, Világi: Je načase to akceptovať
zdroj: fcdac.sk

V Dunajskej Strede sa naďalej bude spievať maďarská hymna, Világi: Je načase to akceptovať

Obrovskú diskusiu spustilo minulý týždeň schválenie zákona, ktorým sa zakazuje spievanie cudzej štátnej hymny na území Slovenska, pokiaľ nie je prítomný aj predstaviteľ daného štátu. Toto rozhodnutie pobúrilo predovšetkým Maďarov a úzko súvisí i s futbalom u nás, špeciálne v Dunajskej Strede, kde fanúšikovia pravidelne pred zápasmi domáceho DAC-u spievajú maďarskú hymnu. Akonáhle bude zákon účinný, klubu bude za spievanie maďarskej hymny hroziť až sedemtisícová pokuta.

Novela zákona o štátnych symboloch pod hrozbou vysokej pokuty zakazuje spievanie hymien iných štátov, ak to nie je pri príležitosti uctenia oficiálnej zahraničnej návštevy. To znamená, že ak napríklad na Slovensku hrá maďarská reprezentácia, hymna na štadióne odznieť môže. Neplatí to však v prípade slovenského klubu, akým je ten dunajskostredský. Ak niekto tento zákon poruší, môže zaplatiť poriadne mastnú pokutu vo výške 7-tisíc eur. Jej uloženie je však iba možnosťou, nie povinnosťou. 

Voči novele zákona z dielne SNS už namietajú predstavitelia strany Most-Híd, ktorí majú veľkú časť voličov maďarskej národnosti. Očakáva sa, že prezident Kiska bude zákon vetovať a poslanci o ňom budú rozhodovať opätovne. Predseda SNS a Národnej rady Andrej Danko odmieta, že by novelou chcela jeho strana niekomu ublížiť, pričom deklaroval, že je pripravený rokovať o zmenách v zákone tak, aby boli všetci spokojní a aby sa nenarúšali slovensko - maďarské vzťahy. „Toto nie je prvý zákon, ktorý oberá pol milióna Maďarov žijúcich na Slovensku o ich základné práva. Hoci mesto Dunajská Streda leží na území Slovenska, má vyše dve tretiny obyvateľov s maďarskou národnosťou. Tamojší futbalový klub je pre polmilióna Maďarov žijúcich na Slovensku symbolom,“ reagoval na prijatú novelu zákona maďarský portál Daily News Hungary.

Oszkár Világi
Oszkár Világi verí, že prijatá novela zákona nevstúpi do platnosti (foto: fcdac.sk)

Ešte pred sobotňajším zápasom proti Žiline sa k situácii vyjadril i majiteľ FC DAC Oszkár Világi, ktorý taktiež s prijatou novelou zákona nesúhlasí. Prvý muž dunajskostredského futbalu vyhlásil, že ak bude musieť, sedemtisícovú pokutu zaplatí, no fanúšikom žlto-modrých spievať maďarskú hymnu nezakáže. „Nie je možné budovať národne povedomie na úkor iného národa. Myslím si, že obmedzovaním našich práv nebude slovenské povedomie na Slovensku silnejšie. Bol by som rád, keby aj na štadiónoch, kde to doteraz nebolo, si fanúšikovia zaspievali slovenskú hymnu a takto by sme mohli súťažiť v tom, kto spieva svoju hymnu hlasnejšie. Maďarská hymna je pre nás väzbou k maďarskému národu, čo ale neznamená, že sa chceme odčleniť od Slovákov. My hovoríme, že sme súčasťou maďarského národa a toto je naša hymna,“ rozhovoril sa v interview pre klubovú televíziu Világi.

„DAC je azda jediným klubom v Európe, kvôli ktorému prijali už dva zákony a ak dodržia sľub a zmenia ho, tak bude parlament už tretíkrát kvôli nám meniť legislatívu. Aj týmto sa potvrdzuje, že ide o dosť citlivú tému. Pre nás je dôležité uvedomiť si, že podobné obmedzenia nedokážeme prijať. Keď hovoríme, že tento zákon nebudeme dodržiavať, tak to nie je preto, že ako občania alebo ako klub nerešpektujeme zákony, ale hovoríme, že zákon v tejto podobe nie je tolerantný voči nám a sme ochotní zaplatiť trest za to, aby sa neuplatňoval voči nám tento nespravodlivý a prísny zákon. Ľudia, ktorí sledujú šport na Slovensku, vidia, že pridaná hodnota DAC-u pre slovenský futbal je obrovská. Naše zápasy lákajú veľký počet fanúšikov a naša prítomnosť je v dobrom zmysle slova zdrojom napätia vo futbale. Hráme skutočné derby zápasy, na ktorých je vždy skvelá atmosféra. Kto si pozrie video z nášho štadióna, alebo sem príde osobne, cíti, že je na pravom futbalovom zápase, kde bojujeme o víťazstvo. A toto je pre nás veľmi dôležité,“ vysvetlil vplyvný podnikateľ.

Na Žitnom ostrove sa aj naďalej bude spievať maďarská hymna (foto: TASR)

Pri schvaľovaní novely zákona odznel argument, že maďarskú hymnu spieva niekedy na štadióne aj 9-tisíc ľudí. Oszkár Világi verí, že sa to nezmení: „Spievalo ju už aj 12-tisíc ľudí a dúfam, že aj naďalej budú ľudia spievať hymnu i pieseň Nélküled, ktorá je takisto dôležitou súčasťou našej klubovej identity. Nielen samotná skladba, ale aj jej obsah. Poučenie z udalostí posledných dní je, že vždy tu budú ľudia, ktorým prekáža klub s maďarskými fanúšikmi. Myslím si ale, že je načase akceptovať, že je to tak a takto to aj zostane. My si musíme uvedomiť, že v niektorých prípadoch sme v nevýhode oproti iným. Niekedy túto nevýhodu prináša zákonná úprava, inokedy rozhodnutia a pokuty, ktoré sú nespravodlivo prísne v porovnaní s inými klubmi a inokedy sú to omyly rozhodcu, ktoré by ste od nezávislého a kvalitného rozhodcu nečakali. Myslím si však, že toto sa už stalo súčasťou existencie DAC-u a musíme s tým rátať. Hráči, ktorí nosia dres DAC-u musia cítiť, že fanúšikovia stoja skutočne za nimi. Že tu nejde len o boj jedenástich ľudí na ihrisku, ale je to boj veľkej komunity a je to športový boj, ktorého cieľom je skončiť na prvom mieste. Kto chce byť na prvom mieste, musí rátať s tým, že vždy narazí na nejaké prekážky. My, ak chceme byť prví, musíme byť oveľa lepší ako naši súperi. Musíme streliť viac gólov a hrať dominantný futbal, aby sme vyhrali. Udalosti posledných dní nás iba utvrdzujú v tom, že treba pokračovať a vydržať v tom, čo sme začali. Spája nás pocit, že sme spolu na jednej veľkej lodi DAC-u- Každý z nás to teraz cíti.“

Väčšinový majiteľ DAC-u na záver videa uverejneného aj na klubovom webe fcdac.sk vyjadril vieru v to, že parlament novelu zákona zmení. „Dúfam, že parlament bude mať silu obnoviť stav, ktorý tu bol pred tým, hoci ani ten nepovažujem za spravodlivý. Treba povedať, že zákon je na nás prísny a je proti nám. Namiesto toho, aby zaviedol medzinárodné športové štandardy, snaží sa regulovať a obmedzovať práva tábora fanúšikov DAC-u. Ak ho obnovia, dokážeme s tým žiť, pretože sme si už na to zvykli. V blízkej budúcnosti by sme však mali otvoriť diskusiu o tom, či je tento zákon dobrý, alebo nie, a či by sa nemal zmeniť. Je načase akceptovať, že žijeme v 21. storočí, že maďarská menšina je neoddeliteľnou súčasťou Slovenska. Pracujeme tu, platíme tu dane a nie sme nepriateľmi, ale spoluobčanmi,“ uzavrel Oszkár Világi.

zdroj: youtube.com

Najnovšie z klubu: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk