ProFutbal.sk ProFutbal.sk

„Sedemnástka“ svoj tieň neprekročila, Bažík: Je to sklamanie
zdroj: Lukáš Grinaj/SFZ

„Sedemnástka“ svoj tieň neprekročila, Bažík: Je to sklamanie

Vyvrcholením takmer rok trvajúcej tvrdej driny bola pre slovenskú reprezentáciu do 17 rokov druhá fáza kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy do Írska. Zverenci trénera Mareka Bažíka cestovali na turnaj do Srbska pozitívne naladení, netajili postupové ambície. Tie sa im však rozpadli ako domček z kariet.

Mladým Slovákom turnaj v Srbsku výsledkovo absolútne nevyšiel. V troch zápasoch strelili len jeden gól a získali jediný bod. „Je to sklamanie. Nebudem kľučkovať, lebo s týmto tímom, s tou hrou, s takými výsledkami, aké sme dosahovali deväť mesiacov, by bol hriech uvažovať o inom, ako o postupe na majstrovstvá Európy. Takže z pohľadu konečného stavu skupiny turnaja Elite Roundu to sklamanie je,“ priznal na rovinu tréner Marek Bažík v rozhovore pre futbalsfz.sk a jedným dychom dodal, že očakávania pred turnajom boli až príliš veľké: „Neuškodilo nám to, ale áno, ušili sme si na seba búdu. Ale čo sme mali deväť mesiacov prehrávať?! Vyložene ladiť tím na Elite Round? Trištvrte roka sme robili najlepšie, ako sme vedeli. Celý realizačný tím, všetci hráči, ktorých sme povolávali na jednotlivé akcie. Futbal nám tú robotu vracal, lebo výsledky boli fajn, zároveň sme sa nimi dostávali pod tlak očakávania. Ale nemyslím si, že to bol rozhodujúci faktor nášho nepodareného účinkovania na turnaji v Srbsku.“

Slovensko 17
Slovenská reprezentácia U17 sa opäť nepredstaví na záverečnom turnaji ME (foto: SFZ)

Herný prejav Slovákov síce potešil, súperov prevyšovali, no trápili sa v koncovke. S domácimi Srbmi prehrali 1:3, so Švédmi remizovali 0:0 a Francúzom podľahli rozdielom triedy 0:3. „Herný prejav bol fajn a hoci nie som fanúšik štatistík, vždy po zápase mi sumárne od UEFA prišli a pri pohľade na ne som len krútil hlavou. V stretnutiach so Srbskom a Švédskom sme neprehrali ani jeden ukazovateľ – s výnimkou počtu strelených gólov... Vyhrali sme v držaní lopty, prihrávkach, vyhratých súbojoch na zemi aj vo vzduchu, počte striel na bránu aj mimo nej. Nemám chlapcom čo vyčítať, jedine tie góly,“ poťažkal si Bažík, ktorého zverenci v úvodnom stretnutí proti Srbsku nepremenili pokutový kop a odvtedy akoby na mužstvo padla deka. 

Aj proti Švédom naši reprezentanti dominovali. „Vystrelili sme tri desiatky striel, jedenásť na bránu. Centrov veľa z každej strany. Chýbal nám však zabijak pred bránou, ktorý by upratal aspoň jednu loptu dnu. Odrazenú, škaredú, možno nepodarenú, ale účinnú. Po zápase bolo v šatni obrovské sklamanie, chlapci plakali. Ešte sme ich zodvihli, do súboja s Francúzskom sme šli s tým, že ideme za víťazstvom, lebo to nás posúvalo ďalej. Padla rana v 30. minúte, vylúčený bol Tandara. Stalo sa, mladý hráč, nikto ho nekameňoval a nebude. Dovtedy bol zápas vyrovnaný, hoci sme prehrávali 0:1, šanca dosiahnuť, čo sme chceli, bola. Ale proti Francúzom hodinu hrať v oslabení je veľmi ťažké,“ zhodnotil niekdajší stredopoliar, známy predovšetkým z pôsobenia v Banskej Bystrici či v Žiline.

Marek Bažík (foto: Roman Ferstl/SFZ)

„Sedemnástke“ sa dlhodobo nedarí postúpiť na záverečný turnaj, hoci i v súčasnom výbere sa nachádza množstvo talentovaných futbalistov. „Nezovšeobecňoval by som jednotlivé nepostupy, každý tím mal svoju pozíciu, nejakú svoju realitu. A ja teraz nebudem hovoriť, že nám chýbal taký či onaký hráč, lebo tie naše výsledky nie sú o jednom futbalistovi, nejde o individuálne pochybenie vpredu či vzadu. Keď tak nad tým rozmýšľam, tak vo finálnej fáze nám chýbala kvalita. V ročníku 2002 sú ale mnohí skvelí hráči pre budúcnosť slovenského futbalu, nielen z hľadiska výkonnosti, ale aj ľudských predpokladov.  S takou charakternou partiou som ešte nepracoval. Dalo mi to veľmi veľa. Mňa práca s nimi posunula ďalej a verím, že aj oni našu spoluprácu tak hodnotia. Škoda, že neskončíme robotu na majstrovstvách Európy,“ dodal pre oficiálny zväzový portál 43-ročný kormidelník, ktorého práca pri U17 sa skončila a v lete sa s najväčšou pravdepodobnosťou presunie k výberu do 16 rokov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

HOKEJ.sk