ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kean v Cagliari terčom rasizmu, Allegri: Na štadióne boli idioti
zdroj: TASR/AP

Kean v Cagliari terčom rasizmu, Allegri: Na štadióne boli idioti

Úradujúci taliansky futbalový majster Juventus Turín potvrdil pozíciu favorita a v utorkovom stretnutí 30. kola Serie A triumfoval na pôde Cagliari 2:0. Viac ako o víťazstve "starej dámy" sa však po zápase hovorilo o rasistických pokrikoch, ktorých terčom sa stal autor druhého gólu hostí Moise Kean.

Devätnásťročný útočník tmavej farby pleti, ktorý už má na konte aj tri štarty a dva góly v talianskom národnom drese, spečatil v 85. minúte skóre na 2:0 pre "bianconeri". Po góle sa postavil smerom k domácim fanúšikom, rozpažil ruky a chvíľu pred nimi stál bez jediného pohnutia. Touto pózou zareagoval na rasistické pokriky, ktoré sa na neho ozývali z tribún počas celého stretnutia. Zvuky bolo tak jasne počuť, že musel prísť tínedžerovi na pomoc kapitán Cagliari Luca Ceppitelli a snažil sa domácich fanúšikov utíšiť. Namiesto toho ho takmer trafila do hlavy fľaša hodená z tribúny. Hlásateľ na štadióne vzápätí vyzval divákov, aby s rasistickými urážkami prestali, inak bude musieť rozhodca zápas predčasne ukončiť.   

"Nebudem ospravedlňovať to, čo sa stalo. Ako zvyčajne, na štadióne boli idioti a boli na ňom aj normálni ľudia. Potrebujeme vinníkov identifikovať a vyraziť zo štadióna. Existujú spôsoby, ako to urobiť, ak budú chcieť, dá sa to spraviť," komentoval udalosti tréner Juventusu Massimiliano Allegri.   

Moise Kean so spoluhráčmi (foto: TASR/AP)

Kean čelil pokrikom od 20. minúty, keď dostal žltú kartu za filmovanie. Po svojom góle, keď zblízka zužitkoval center Rodriga Bentancura, odpovedal na rasistické urážky netradičným gestom. "Kean vie, že mal reagovať iným spôsobom. Oslavovať treba so spoluhráčmi, nie takto," povedal jeho spoluhráč Leonardo Bonucci, ktorý ako prvý odtiahol mladíka od čiary. "Pri oslave na neho rasisticky bučali, veľmi to nahnevalo aj Blaisea Matuidiho, no myslím si, že vinu majú obe strany 50 na 50. Fanúšikovia urobili chybu, aj Kean urobil chybu. Ako športovci musíme ísť príkladom, všetci musíme rásť, aj my hráči, aj v takýchto veciach," citovala stopéra Turínčanov agentúra AP.   

Viditeľne rozčúlený bol stredopoliar Juventusu Blaise Matuidi. Po stretnutí zavesil na facebook svoju reakciu. "Dnes som počas zápasu zažil rasizmus. Slabosi sa nás snažia zastrašiť a šíria nenávisť. Ja nie som 'hejter' a môžem iba ľutovať tých, ktorí sa takto správajú a dávajú iným zlý príklad. Cez futbal sa dá šíriť rovnosť, vášeň a inšpirácia a to je dôvod, prečo ho hrám. Mier všetkým," napísal francúzsky reprezentant.

zdroj: Twitter

Prezidentovi Cagliari Tommasovi Giulinimu sa nepáčila Keanova oslava gólu: "Väčšinou som počul obyčajné bučanie. Ak k tomu fanúšikovia pridali zvieracie zvuky, tak potom je to zlé. To, čo sa prihodilo na konci, zapríčinila neprimeraná oslava gólu a rovnako by sa to stalo aj pri každom inom hráčovi."   

Juventus aj bez zraneného Cristiana Ronalda potvrdil suverénnu pozíciu na čele ligovej tabuľky a mieri za rekordným ôsmym ligovým titulom v rade. Druhý Neapol nabral manko osemnásť bodov, ale k dobru má stredajší zápas na ihrisku Empoli.

zdroj: Twitter

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Juventus

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

HOKEJ.sk