ProFutbal.sk ProFutbal.sk

BLOG: Weiss zavelil k výhre. Rozprávali sme sa s ním priamo v Katare
zdroj: ProFutbal.sk

BLOG: Weiss zavelil k výhre. Rozprávali sme sa s ním priamo v Katare

Keď mal náš kolega príležitosť spestriť si dovolenku v Katare návštevou prvoligového zápasu miestnej ligy, ani na chvíľu neváhal. Tobôž, keď zistil, že na štadióne v centre Dohy (Grand Hamad Stadium), kde svoje domáce zápasy hrá Al Arabi, sa predstaví klub Al Gharafa, ktorého dres oblieka dnes už bývalý reprezentant Vladimír Weiss.

Okrem šikovného slovenského krídelníka sme sa tešili aj na majstrovstvo bývalého hráča Ajaxu, Realu Madrid či Interu Miláno Wesleyho Sneijdera. Holanďan nakoniec chýbal na súpiske Weissovho štedrého zamestnávateľa, akousi náhradou bol aspoň domáci útočník Bony Wilfried (hoci so zjavnou nadváhou), ešte nedávno hrajúci Premier League. 

Tak ako je odlišný bežný život v tejto vysoko konzervatívnej moslimskej krajine, tak aj futbalová kultúra má svoje špecifiká. Len v centre Dohy sme mali možnost vidieť veľmi veľa futbalových štadiónov a ďalšie do štartu MS 2022 vyrastú. Momentálne je len jeden stánok dokončený pre najbližší Mundial - Khalifa International Stadium s kapacitou 40-tisíc divákov.

Khalifa International Stadium s kapacitou 40-tisíc divákov (foto: ProFutbal.sk)

Pred výkopom zápasu Al Arabi - Al Gharafa nás prekvapil pohľad na sveteľnú tabuľu, na ktorej bola znázornená informácia o čase pre modlitbu. Z mešít sa ozýval hlasný spev, pridalo sa aj niekoľko divákov. 

Čas pre modlitbu (foto: ProFutbal.sk)

Keď sme už pri divákov, na Grand Hamad Stadium (kapacita 13-tisíc divákov) si našlo cestu odhadom len niečo okolo 500 priaznivcov. Na štadióne, mierne pripomínajúcom banskobystrické Štiavničky bez atletickej dráhy, sa tento počet úplne rozpŕchol. Vačšina z divákov boli muži odetí do tradičných, dokonale vyzerajúcich moslimských šiat. Na naše prekvapenie priebeh zápasu výrazne emotívne prežívali. Samotný zápas nás takisto milo prekvapil. Hral sa technický, kombinačný futbal. Aj keď tempo bolo často nižšie ako v našej najvyššej súťaži, oko diváka muselo byť vďaka ofenzívnemu poňatiu veľmi spokojné. 

Rozhovory sa v Katare nerobia len s hráčmi (foto: ProFutbal.sk)

Neboli sme si istí, či Vlado Weiss nastúpi v základe, keďže v ostatných zápasoch sedel iba na lavičke. Francúzsky tréner Christian Gourcuff ho tentoraz nasadil od úvodu a urobil dobre. Vlado hýril aktivitou, neustále tvoril, vymýšľal kreatívne riešenia, no aby sme boli objektívni, tak občas aj prizabudol vypomáhať ľavému bekovi. 

Vladimír Weiss po dlhšej dobe nastúpil v základnej zostave Al Gharafy (foto: ProFutbal.sk)

K zaujímavému momentu došlo v 48. minúte, keď rozhodca ukázal hosťujúcemu hráčovi za veľmi nebezpečný sklz žltú kartu. Arbiter sa však po malej chvíli rozbehol niekde k hlavnej tribúne, o pár sekúnd vyšlo najavo, že Qatar Stars League disponuje VAR technológiou. Po preštudovaní si videa arbiter ukázal červenú kartu a Al Gharafa musela takmer celý druhý polčas dohrávať v desiatich. 

Katarská liga disponuje aj technológiou VAR (foto: ProFutbal.sk)

Atraktívny priebeh vygradoval v 73. minúte. Vlado Weiss poslal zo štandardky do domáceho boxu prudký strieľaný center, ktorý si Bony Wilfried stečoval do vlastnej siete. Hostia udržali veľmi cenné a tvrdo vybojované body a po šiestich zápasoch zabodovali v lige naplno. 

Keď Vlado po dueli schádzal z ihriska do šatne, oslovili sme ho, či by nám neposkytol krátky rozhovor. Jeho pozdrav a reakcia bola veľmi milá a po pár minútach sme mu pred štadiónom položili pár otázok.

zdroj: Zostrih zo zápasu medzi Al Arabi a Al Gharafa (video: youtube.com/QSL)

Dvadsaťdeväťročný krídelník sa vrátil do základnej zostavy a tento krok sa trénerovi Gourcuffovi vyplatil. „Mali sme menšie nezhody, no som rád, že som bol opäť v zostave, a že sme po dlhej dobe vyhrali. Bolo to náročné, hlavne fyzicky, keďže sme takmer celý druhý polčas hrali v oslabení. Paradoxne, podarilo sa nám streliť gól a vyhrať, o to viac sa teším,“ prezradil Weiss, ktorého Al-Gharafa sa aktuálne nachádza na siedmej priečke v tabuľke, až jedenásť bodov za tretím miestom, zaručujúcim účasť v kvalifikácii AFC Ligy majstrov: „Nevyšli nám predsezónne ciele, chceli sme sa pohybovať do štvrtého miesta. Zo začiatku sa nám to darilo, no prišla zlá séria. Bolo to psychicky náročné, až teraz sa nám to podarilo prelomiť. Malou náplasťou bol triumf v ligovom QSL Cup-e.“

Slovenský krídelník je v Katare už vyše päť rokov, v Dohe je spolu s rodinou šťastný a zmenu nechystá (foto: ProFutbal.sk)

Rodák z Bratislavy je v Katare už vyše päť rokov. Začínal v klube Lekhwiya SC a pred troma rokmi sa upísal Al Gharafe. V súťaži pôsobia okrem neho i ďalšie známe futbalové osobnosti ako spomenutí Wesley Sneijder či Bony Wilfried, ale i španielski stredopoliari Gabi a Xavi. Život v Dohe si bývalý hráč Manchestru City, Pescary, Glasgow Rangers, Espanyolu či Olympiacosu Pireus pochvaľuje. „S manželkou a deťmi sme tu veľmi spokojní. Ak o mňa bude aj naďalej záujem, rád by som tu zostal. Uvidíme, čo sa stane v lete, ale v Katare som šťastný,“ dodal na záver krátkeho rozhovor Vladimír Weiss, ktorého tím čakajú v aktuálnej sezóne už len tri ligové kolá.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk