ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zidane o ceste na vrchol: Nikdy som zo seba nerobil v bare hlupáka
zdroj: Zinedine Zidane. (tasr/ap)

Zidane o ceste na vrchol: Nikdy som zo seba nerobil v bare hlupáka

Aj keď Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu planéty na rozdiel od päťnásobných víťazov ankety Cristiana Ronalda a Lionela Messiho získal len raz, bol hráčom jedinečných kvalít. Ľahkosť, noblesa a technická brilantnosť ho zdobili v Bordeaux, Juventuse i Reale Madrid. Francúzsko v pozícii režiséra doviedol do troch veľkých finále a získal titul majstra sveta i Európy. Po smutnom konci a vylúčení vo finále MS 2006 ukázal kumšt aj na trénerskej lavičke. Real Madrid behom dva a pol roka priviedol k trom triumfom v Lige majstrov. Teraz sa Zinedine Zidane (46) na lavičku kráľovského klubu vrátil a v rozhovore pre OTRO zaspomínal na svoju cestu medzi futbalovú smotánku.

Zinedine Yazid Zidane sa narodil v Marseille rodinke alžírskych imigrantov. Od skorého veku mu bolo jasné, čomu sa chce venovať po zbytok života. „V škole som sa trápil. Jediné, čo som chcel robiť, bol futbal. Moji rodičia ma nikdy nekarhali, no uvedomoval som si, že môj prístup k štúdiu nie je správny. Jedného dňa mi rodičia povedali: ,Vieme, čo sa ti preháňa hlavou. Rob to, čo robiť skutočne chceš.´ Akonáhle som dostal od rodičov zelenú, podriadil som všetko tomu, aby som sa stal profesionálnym futbalistom. Túžil som po tom od momentu, keď som videl tréning v Cannes,“ vrátil sa k začiatkom autor víťazného gólu z finále Ligy majstrov 2002 Zinedine Zidane.

Francúzski majstri sveta z roku 1998 Lizarazu, Zidane a Desailly. (tasr/ap)

AS Cannes bol prvým profesionálnym klubom Zidanea. Pôsobil tu od svojich štrnástich do dvadsiatich rokov. „Od prvého tréningu v Cannes som bojoval, aby som sa stal najlepším hráčom. Dával som si pozor, aby som správne regeneroval, nikdy som zo seba nerobil v bare hlupáka, staral som sa o seba, pil som veľa vody a robil strečingové cvičenia. Chcel som byť najlepší, nech to stojí čokoľvek. Tak som dosiahol, aby boli moji rodičia na mňa pyšní,“ cituje AS dvojnásobného majstra Talianska, ktorý s Realom Madrid zvíťazil v španielskej lige aj Lige majstrov ako hráči i tréner.

Mladí futbalisti to podľa Zidanea mali s presadením sa v profesionálnom futbale v minulosti ťažšie než dnes. „V tých dňoch ste museli byť skutočne dobrí, aby si vás niekto všimol. Museli ste ukázať, že ste iní od ostatných, pretože v tímoch bol obmedzený počet miest pre mladých hráčov. Priestor dostávali jeden alebo dvaja mladíci, nie ako dnes. Dnes sa vyvíja a hýbe všetko rýchlejšie, mladí hráči sa neboja chýb. Keď vo vás niekto vidí talent, šanca príde pomerne rýchlo,“ dodal Zidane.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Real Madrid

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk