ProFutbal.sk ProFutbal.sk

„Sedemnástka“ s cieľom prekročiť svoj tieň
zdroj: SFZ

„Sedemnástka“ s cieľom prekročiť svoj tieň

Na začiatku kvalifikácie seniorskej reprezentácie zostala mierne v tieni iná dôležitá reprezentačná akcia v kategórii do 17 rokov (roč. 2002). Zverenci trénera Mareka Bažíka sa chystajú na druhú fázu kvalifikácie, tzv. Elite Round, o účasť na májových 18. majstrovstvách Európy U17 v Írsku. Kvalifikačný turnaj sa uskutoční od 26. marca do 1. apríla 2019 v Srbsku (Stará Pazova a Belehrad).

V ére samostatnej futbalovej reprezentácie sa doposiaľ len jediný raz predstavili reprezentanti Slovenska na záverečnom turnaji v kategórii sedemnásťročných. Partii okolo Vavra, Haraslína, Špaleka či Vestenického sa v roku 2013, v pozícii hráčov usporiadateľskej krajiny, podarilo skončiť na 4. mieste a postúpiť na majstrovstvá sveta v Spojených arabských emirátoch. Nikdy sa však nepodarilo našim reprezentantom úspešne prejsť cez náročné sito kvalifikačných turnajov a výrazne lepšie na tom v tomto smere nie je ani kategória do 19 rokov.

Vylepšiť túto bilanciu a potvrdiť nárast kvality mládežníckych reprezentácií sa pokúsia „bažíkovci“ na turnaji v Srbsku, kde ich súpermi búdu rovesníci z Francúzska, Švédska a domáceho Srbska. Napriek tomu, že do úlohy papierového favorita sú pasovaní mladí reprezentanti galského kohúta, sú to práve Slováci, ktorí boli do kvalifikačnej skupiny vyžrebovaní z prvého koša. Vďačiť za to môžu výborným výkonom v rámci prvej fázy kvalifikácie, keď v konkurencii domáceho Turecka, Severného Írska a San Marína vyhrali skupinu so ziskom 9 bodov pri skóre 12:0. 

Slovensko 17 tím
V ére samostatnosti futbalovej reprezentácie sa doposiaľ len jediný raz predstavili reprezentanti Slovenska na záverečnom turnaji v kategórii sedemnásťročných (foto: SFZ)

Nielen v kvalifikácii dosahovali hráči tohto ročníka kvalitné výkony a výsledky. Od augustového termínu Bannikovho memoriálu, kde sa začala súčasná „sedemnástka“ formovať, odohrali spolu 17 zápasov s impozantným skóre 33:5, keď sa im až 12-krát podarilo udržať čisté konto. Medzitým tiež zvládli v dvoch mimoriadne vyrovnaných zápasoch zdolať aj budúcich protivníkov zo Švédska najtesnejším rozdielom 1:0. Okrem stabilne dobrých výsledkov sa môže ročník 2002 pýšiť aj nadštandardnou a vyrovnanou šírkou kádra s viacerými legionármi z Talianska či Anglicka. Počas prípravného obdobia absolvovali mladí sokolíci turnaj v Bielorusku či kemp v Španielsku, kde sa vyprofilovala záverečná nominácia, ktorá sa hlavnému trénerovi podľa jeho vlastných slov tvorila ťažko. V posledných prípravných zápasoch pred vrcholom sezóny sa našim reprezentantom podarilo zdolať kvalitného súpera z Belgicka 3:2 a s Poľskom si pripísali prehru 0:1.

“Máme reálnu šancu postúpiť. Okrem víťazov skupín ide na šampionát sedem tímov z ôsmich z druhého miesta. Nechcem teraz hovoriť, z ktorej priečky by sme sa do Írska mali kvalifikovať. Ak som posunul do pozície favorita Francúzsko, zvyšní traja v skupine uvažujú nad postupom z 2. miesta. Pred 1. kolom sme mali rešpekt pred Tureckom a napokon sme ho na jeho pôde zdolali 3:0. Belgičania sú európska špička a otočili sme zápas s nimi z 0:2 na 3:2, to hovorím preto, že verím v silu nášho tímu," nechal sa počuť tréner slovenského výberu Marek Bažík.

Na konci kvalifikácie sa však budú počítať už len výsledky v Elite Round. Z 8 štvorčlenných kvalifikačných skupín na záverečný turnaj postupujú ich víťazi a 7 najlepších tímov z druhých miest (pozn. domáce Írsko má istú účasť). Do mesta Stará Pazova odcestovala naša reprezentácia v nedeľu 24. marca.

zdroj: Facebook/SFZ

Program zápasov 2. kola kvalifikácie ME:
26.03.2019 Slovensko 17 - Srbsko 17 (Stara Pazova, Sport Centrum, 17:00)
29.03.2019 Slovensko 17 - Švédsko 17 (Stara Pazova, Sport Centrum,12:00)
01.04.2019 Francúzsko 17 - Slovensko 17 (Belehrad, Grandski Stadium, 14:00)

Nominácia SR U17:
BRANKÁRI: Ľubomír Belko (MŠK Žilina), Jakub Surovčík (Slavia Praha)
OBRANCOVIA: Marián Tandara, Patrik Leitner, Dominik Javorček (všetci MŠK Žilina), Simon Vlasák (FC Nitra), Alexander Selecký (MFK Ružomberok), Adam Obert (Sampdoria Janov), Šimon Gábriš (1. FC Slovácko)
STREDOPOLIARI: Marcel Novák, Adrián Mojžiš, Adrián Kaprálik, Martin Gomola(všetci MŠK Žilina), Gabriel Hornyák (Slovan Bratislava), Sebastián Nebyla (West Ham United), Tomáš Suslov (FC Groningen), Patrik Majkút (AS Trenčín)
ÚTOČNÍCI: Filip Szetei, Adam Matoš (obaja Slovan Bratislava), Roman Čerepkai(Sampdoria Janov)

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk