ProFutbal.sk ProFutbal.sk

List Ronaldinha mladšiemu ja: Nikdy nepochopia, prečo sa po prehre usmievaš
zdroj: Ronaldinho. (tasr/ap)

List Ronaldinha mladšiemu ja: Nikdy nepochopia, prečo sa po prehre usmievaš

Kým Cristiano Ronaldo a Lionel Messi majú vo vitrínkach po päť Zlatých lôpt pre najlepšieho futbalistu roka, on má len tú jednu z roku 2005. Jeho vplyv na hru hier a jej súčasných i budúcich protagonistov však nemožno oceniť pozlátenou trofejou. Neymar, Mbappé či Sancho, všetci mladí futbalisti vzhliadali k jedinečnému štýlu a charizme brazílskeho dribléra Ronaldinha. Vždy usmievavý bývalý hráč PSG, Barcelony či AC Miláno oslavuje vo štvrtok 39. narodeniny. Pripomeňme si jeho list, ktorý na sklonku kariéry napísal svojmu osemročnému ja.

Drahý osemročný Ronaldinho,

zajtra, keď sa vrátiš z futbalu, bude vo vašom dome veľa ľudí. V prvom okamihu ti napadne, že meškáš na párty. Budeš si myslieť, že všetci prišli na oslavu osemnástych narodenín tvojho brata Roberta. Avšak, tvoja mama bude namiesto smiechu a srandičiek plakať. Potom uvidíš Roberta, vezme si ťa do kúpeľne a osamote ti povie niečo, čomu nebudeš rozumieť: „Stala sa nehoda, ocko nás opustil.“ Nebude ti to dávať zmysel: „Čo to znamená? Kedy sa vráti? Ako mohol odísť?“ Bol to predsa on, kto ti povedal, aby si bol na ihrisku kreatívny a hral svoju hru. Bol to on, kto ti veril viac než ktokoľvek iný. Keď Roberto začal hrať profesionálne za Grémio, bol to on, kto povedal: „Roberto je dobrý, no pozrite, čo vyrastá z jeho mladšieho brata.“

zdroj: Voľný a šťastný Ronaldinho s loptou na nohe.

S loptou na nohe budeš voľný

Ocko bol superhrdina. Miloval futbal natoľko, že po celotýždňovej práci v lodeniciach robil cez víkend ochranku na štadióne Grémia. V tomto momente nepochopíš, čo ti Roberto hovorí. Smútok nebudeš cítiť okamžite. Až o pár rokov neskôr si uvedomíš, že tatko sa už nikdy nevráti. No čo chcem, aby si pochopil, že vždy, keď budeš mať loptu na nohe, ocko bude s tebou. S loptou na nohe budeš voľný. Budeš šťastný. A ten pocit budeš chcieť šíriť medzi ostatných. Máš šťastie, pretože Roberto tu bude vždy pre teba. Nie iba ako brat, no stane sa pre teba otcom. Bude tvojím hrdinom. Budeš chcieť hrať ako on, byť ako on. Spoločne budete hrať za Grémio, budeš zdieľať izbu so svojím veľkým bratom, futbalovou hviezdou a tvojím idolom.

Budeš žiť v Porto Alegre - meste plnom drog a gangov. Bude to náročné, no keď budeš hrať futbal na ulici, v parku, so svojím psom, budeš sa cítiť bezpečne. Áno, povedal som „so svojím psom“. Toho obrancu totiž nemožno unaviť. Keď Roberto, iné deti či starší chlapci v parku nebudú vládať, budeš skúšať dribling a kľučky na Bombomovi. Je to brazílsky pes, aj on miluje futbal. O niekoľko rokov odteraz, keď budeš hrať v Európe, ti niekoľko obrancov pripomenie Bomboma. V trinástich začnú hovoriť o tvojich schopnostiach. Od štrnástich - od MS 1994 - už pre teba futbal nebude len hrou. Bude niečím viac. 17. júla 1994 budeš cestovať s Grémiom na zápas do Belo Horizonte. So spoluhráčmi budete sledovať finále svetového šampionátu. Celá krajina bude odetá do žlto-zelenej. Život sa na okamih zastaví.

Ronaldinho a jeho pes Bombom. (theplayerstribune.com)

Začneš hrať na istotu alebo to budeš robiť po svojom?

Budeš svedkom momentu, ktorý navždy zmení nielen tvoj život, no i životy miliónov Brazílčanov. Talian Roberto Baggio nepremení penaltu, Brazília sa stane svetovým šampiónom. A ty zistíš, čo chceš robiť po zbytok svojho života. Spoznáš, čo v skutočnosti znamená futbal pre Brazílčanov. A akú radosť dokáže priniesť bežným ľuďom. Povieš si, že jedného dňa budeš hrať za Brazíliu. Nie všetci ti budú veriť. Nájde sa tréner, ktorý ti povie, aby si hral viac seriózne a nekľučkoval toľko. Bude ti tvrdiť, že ako futbalista toto robiť nebudeš. Vezmi si tieto slová ako motiváciu a spomeň si na tých, ktorí hrali prekrásny futbal - Dener, Maradona či Ronaldo. Mysli na otca, ktorý ťa učil, aby si bol voľný a hral s loptou na nohe. Tréneri tomu nebudú rozumieť, no než začneš premýšľať, noha už urobí rozhodnutie.

Ďalšie štyri roky nebudeš robiť nič iné, než hrať futbal. Stráviš svoj život v autobusoch a na tréningových ihriskách. V rokoch 1995-2003 si nevezmeš dovolenku, všetko bude veľmi intenzívne. V osemnástich dosiahneš niečo, na čo by bol tvoj otec veľmi pyšný, nastúpiš za Grémio. Na štadión budeš prechádzať parkoviskom, kde po víkendoch pracoval. Budeš sa prezliekať v šatni, kam ťa ako chlapca brával Roberto. Budeš si myslieť, že to nemôže byť lepšie, no tu tvoj príbeh nekončí. Nasledujúci rok si zahráš za Brazíliu. Budeš meškať na prvý tréning kvôli zápasu proti Internacionalu. Zahráš si v ňom proti Dungovi. Tomu Dungovi, ktorý ako kapitán v roku 1994 doviedol Brazíliu k titulu. Budeš hrať v tom stretnutí tak dobre, že keď prídeš na zraz, tvoji hrdinovia z 94-ého budú hovoriť len o tebe - o malej desiatke z Grémia. Budú sa baviť o tom, ako si obišiel Dungu a strelil víťazný gól. Nebuď však príliš sebavedomý. Bude to najdôležitejší moment tvojho života. Začneš hrať na istotu alebo to budeš robiť po svojom?

Brazílčania opúšťajú Japonsko po zisku titulu majstrov sveta v roku 2002. (tasr/ap)

Prečo byť seriózny, keď chceš šíriť radosť?

Jediná rada, ktorú ti musím dať: „Buď voľný. Počúvaj muziku svojho života a ži po svojom.“ Zmení to tvoj život. Dvere, o ktorých si ani nevedel, sa ti začnú otvárať. Začneš hrať v Európe, kde sa predviedlo toľko tvojich hrdinov. Budeš žiť v Paríži, Barcelone a Miláne. Ako len môžem chlapcovi, ktorý sa narodil v drevenej chatrči v brazílskej favele, opísať život v Európe? Je to nemožné, aj tak by si mi teraz neveril. Všetko pôjde veľmi rýchlo. Niektoré európske média neporozumejú tvojmu štýlu hry. Nebudú chápať, prečo sa stále usmievaš. Budeš sa smiať, pretože futbal je zábava. Prečo by si mal byť seriózny, keď tvojím cieľom je šíriť radosť? Buď voľný. Buď voľný, a vyhráš s Brazíliou majstrovstvá sveta. Buď voľný, a vyhráš Ligu majstrov i španielsku a taliansku ligu. Buď voľný, a vyhráš Zlatú loptu.

Svojím štýlom pomôžeš zmeniť futbal v Barcelone. Keď prídeš do Španielska, vládnuť bude Real Madrid. Keď krajinu opustíš, deti budú snívať o barcelonskom spôsobe hry. Počúvaj, tvoja rola nebude len o tom, čo budeš robiť na ihrisku. Dopočuješ sa o malom chlapcovi v nižšej kategórii. Bude nosiť desiatku ako ty, bude štíhly ako ty, bude hrať s loptou na nohe ako ty. Pôjdete sa so spoluhráčmi naňho pozrieť a bude ti jasné, že tento chlapec je viac než skvelý futbalista. Je iný. A volá sa Lionel Messi. Povieš trénerom, aby ho vytiahli do prvého tímu. Keď príde, budú sa tvoji spoluhráči o ňom rozprávať rovnako ako sa o tebe rozprávali brazílski hráči. Daj mu jednu radu, aby hral vždy s radosťou, voľnosťou a loptou na nohe. Keď odídeš, tvoj voľný štýl hry pretrvá v Barcelone prostredníctvom Messiho.

zdroj: Ronaldinho asistuje Messimu na prvý gól v Barcelone a symbolicky mu odovzdáva žezlo.

V tvojom živote sa stane veľa dobrého i zlého. Všetko, čo sa stane, budeš dlžiť futbalu. Keď sa ľudia budú pýtať na tvoj štýl alebo prečo sa aj po prehrách smeješ, chcem, aby si myslel na jednu spomienku. Keď tvoj otec opustí tento svet, nebudeš mať žiadne jeho video. Nemáte totiž dosť peňazí, aby ste si mohli dovoliť kameru. Nebudeš viac počuť jeho hlas ani smiech. Zostane ti však spomienka, ktorá ti ho bude navždy pripomínať - fotografia, na ktorej hráte spolu futbal. Smeješ sa na nej, si šťastný s loptou na nohe. On je taktiež šťastný, pretože sa môže na teba pozerať. Keď prídu peniaze, tlak či kritika, zostaň voľný. Hraj, ako ti povedal, aby si hral. Hraj s radosťou, hraj s loptou na nohe...

Zdroj: theplayerstribune.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk