ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Pekarík verí svojim skúsenostiam, od maďarského trénera si vypočul svoje
zdroj: SFZ

Pekarík verí svojim skúsenostiam, od maďarského trénera si vypočul svoje

Defenzíva slovenskej reprezentácie sa dnes nenachádza v najlepšom rozpoložení. Kapitán Martin Škrtel ukončil reprezentačnú kariéru, hoci na jeho miesto ešte nemáme odskúšanú žiadnu náhradu, rovnako sa mesiac pred kvalifikáciou rozlúčil s najcennejším dresom ľavý bek Tomáš Hubočan. Jednu z najnáročnejších sezón však prežíva aj pravý obranca Peter Pekarík, porozprával v rozhovore pre ProFutbal.sk.

Generačná výmena v slovenskej reprezentácii nečakane pokračuje začiatkom kvalifikácie, keď sa len mesiac pred ňou vzdali najcennejšieho dresu útočník Adam Nemec a obrancovia Martin Škrtel a Tomáš Hubočan. „Vnímam to ako prirodzený cyklus. Chalani, ktorí boli dlhé roky oporami, sa rozhodli skončiť a nahradzujú ich mladší. Prekvapilo ma to, pretože doteraz nikdy také plány nespomínali. Prebehlo mi hlavou veľa myšlienok a spomienok, hrali sme spolu na tejto úrovni desať rokov. Je mi ľúto, že končia, ale treba sa im poďakovať a rešpektovať, ak usúdili, že nastal ten čas a nechceli štartovať novú kvalifikáciu,“ reagoval pre ProFutbal.sk na margo posledných udalostí Peter Pekarík.

V čase Ďuricu, Škrtela a Hubočana bol najmladším hráčom v obrannej formácii, teraz sa razom stal najstarším. Tridsaťdvaročný hráč však stále hrá na top úrovni, preto nad koncom nemá dôvod premýšľať, na druhej strane sa črtá aj problém, že ďalší hráč jeho kvalít na tomto poste dlhodobo nerastie. V prvom rade ale bude treba do zostavy začleniť nových mladíkov. „Obranné zloženie bude celkom iné než bývalo doteraz. Musíme sa spolu zohrať a stmeliť partiu, aby nám to spolu fungovalo. Na to všetko treba čas, no my ten čas už nemáme. Kvality sa však neobávam. Škrinka je medzi nami už dlho, automaticky preberá rolu lídra, Hanci už tiež odohral pár zápasov. Uvidíme ako sa tréner rozhodne z pohľadu ďalšieho stopéra, no všetci chalani hrajú v dobrých kluboch a disponujú veľkou kvalitou,“ upokojuje fanúšikov skúsený zadák.

Petrovi Pekaríkovi ošetrujú ľavé rameno (foto: Jozef Bedej)
Pekarík je posledný polrok magnet na zranenia. (foto: Jozef Bedej)

Dlhoročného hráča Herthy Berlín sprevádzajú v poslednej dobe rôzne zranenia. Prvý zápas v tejto sezóne odohral až v októbri proti Česku v reprezentácii, kde sa navyše zranil. „Zranil som sa potom aj v novembri s Ukrajinou, kde som si poranil rameno a zápas som dohral pod injekciami. Pod nimi som hral aj ďalší celý zápas v Česku,“ spomína Pekarík, ktorý mal na jeseň problémy s kolenom a od januára štyri týždne pauzoval pre natiahnutý lýtkový sval. Aktuálne by však už malo byť všetko v poriadku. „Verím, že so všetkými peripetiami je koniec a budem sa môcť sústrediť iba na futbal. Nikdy v minulosti som také problémy nemal. Túto sezónu viac bojujem s vlastnými zraneniami ako s mojou konkurenciou v tíme.

Hoci bundesligový duel nehral od decembra, ani chvíľu sa neobával blížiacej sa reprezentačnej akcie. Verí, že je na sto percent pripravený. „Posledné dva týždne som v plnom tréningovom nasadení a veľa som pracoval s kondičným trénerom. Nastúpil som cez víkend na prípravný zápas za béčko, chcel som otestovať ako sa bude sval správať počas zápasu. Všetko vydržalo, cítil som sa dobre v hernej činnosti, po kondičnej stránke v najlepšom poriadku,“ hovorí šťastný rekonvalescent „Iste, je iné trénovať, iné odohrať zápas za béčko Herthy a iné ostrý kvalifikačný štart. Už v januári som absolvoval tri prípravné či pohárové zápasy, ten herný výpadok nebol mimoriadne dlhý. Mám dosť skúseností, aby som to zvládol a odhadol svoje sily. Do štvrtka je čas, aby som sa dostal do tempa. Teraz je priskoro odhadnúť či budú sily stačiť na dva celé zápasy, ale v tomto momente verím, že to zvládnem,“ dodal k tejto téme.

Peter Pekarík a Arturo Vidal
V aktuálnej sezóne Bundesligy má Pekarík na konte dva štarty. Proti Augsburgu celý zápas, proti Leverkusenu 37 minút. Obe v polovici decembra. (foto: TASR)

Slovensko čaká vo štvrtok náročný úvodný zápas proti Maďarsku, v nedeľu pokračujeme kvalifikačnou cestou na waleskej pôde. „Ide o súperov, ktorí sú podobní ako my a majú rovnaké ciele. Rozhodovať budú detaily, možno jediný gól. Maďarský futbal napreduje, liga naberá na kvalite, veľa investujú do štadiónov a akadémií. Majú v hráčov rozlezených v náročných súťažiach po celej Európe. Majú tiež obrovskú podporu svojich fanúšikov, vo štvrtok však hráme domáci zápas my a verím, že nás v tom naši priaznivci nenechajú,“ apeluje na priaznivcov veriac v skvelú futbalovú atmosféru Pekarík, ktorého v klube vedie maďarský tréner Pál Dárdai: „Smial sa, že ma s Dudom musí nechať zbrúsiť na tréningu, že nám musí pridať záťaže. Hovoril, že vo štvrtok pocítime maďarskú kvalitu. Tak dúfam, že po zápase ho budem na oplátku môcť podpichovať zase ja!“

Najnovšie z klubu: Hertha Berlin

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk