ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Strelec Pogrebňjak: Je smiešne, keď černoch reprezentuje Rusko
zdroj: Pavel Pogrebňjak (vpravo) v drese Stuttgartu. (tasr/ap)

Strelec Pogrebňjak: Je smiešne, keď černoch reprezentuje Rusko

Ako jeden z mála ruských hráčov sa presadil v západnej Európe. Dokonca v multikultúrnych ligách anglickej Premier League a nemeckej Bundeslige. Bývalý útočník Stuttgartu, Fulhamu, Readingu a víťaz Pohára UEFA so Zenitom Petrohrad Pavel Pogrebňjak (35) však veľa z pokrokových myšlienok o rôznorodosti neprevzal. Bývalý tridsaťtrinásobný ruský reprezentant pobúril komentárom o naturalizovaných Brazílčanoch v drese „zbornej“ aj prezidenta úradu pre ľudské práva v krajine Michaila Fedotova.

Veterán Pogrebňjak dohrávajúci svoju kariéru v Urale Jekaterinburg vo svojom komentári pre Komsomolskaya Pravda vyslovil názor proti tomu, aby hráči nenarodení v Rusku dostali občianstvo a mohli reprezentovať v tomto smere konzervatívnu krajinu. Ako príklad uviedol dvojicu Mário Fernandes (CSKA Moskva) a Ari (FC Krasnodar). „Nevidím v tom zmysel. Absolútne nerozumiem tomu, prečo dostal Ari ruské občianstvo. Je smiešne, keď černoch reprezentuje Rusko,“ povedal Pogrebňjak a pokračoval: „Mário Fernandes je špičkový hráč. No na jeho pozíciu máme taktiež Igora Smolnikova. Zaobišli by sme sa aj bez cudzincov.“ Tridsaťtriročný rodený Brazílčan Ari debutoval v ruskej reprezentácii v novembri 2018, Mário Fernandes reprezentuje od roku 2017 a nechýbal na domácich majstrovstvách sveta.

Šéf národného úradu pre ľudské práva Michail Fedotov v rozhovore pre televíziu Moskva 360 odsúdil komentár bývalého ruského majstra v drese Zenitu: „Verím, že akýkoľvek futbalista, ktorý má dostatočnú kvalitu a ruské občianstvo, má právo reprezentovať našu krajinu. Farba pleti, očí, vlasov alebo čohokoľvek iného na to nemá žiaden vplyv. Toto by malo byť jasné každému. Postoj Pogrebňjaka smrdí rasizmom.“

Slová odchovanca Spartaka Moskva, ktorý si zahral i za Dynamo, vyvolali v Rusku debatu. Pogrebňjakovi hrozí od národného zväzu dištanc na desať zápasov. Prezident Uralu Grigorij Ivanov však svojho hráča podporil s dôvetkom, že väčšina ruských futbalistov súhlasí s jeho názorom. Pogrebňjak už svoje slová mierne korigoval prostredníctvom sport24.ru: „Nemám nič proti hráčom čiernej pleti. V rozhovore som vyjadril svoj striktne osobný názor, že v národnom tíme by som rád videl hráčov, ktorí sa narodili a vyrástli v Rusku. To je všetko. Nechcel som uraziť nikoho.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: CSKA Moskva

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk