ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Rok výziev Dávida Hancka: Prebojovať sa do základu Fiorentiny a na ME 2020
zdroj: Dávid Hancko (16) v dueli proti Ukrajine. (tasr)

Rok výziev Dávida Hancka: Prebojovať sa do základu Fiorentiny a na ME 2020

Obaja získali so Žilinou predvlani titul, obaja prestúpili minulé leto do Talianska, obaja sa na jeseň dostali do seniorskej reprezentácie Slovenska. Laureát Ceny Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu mal vzísť z dvojice najlepších kamarátov Dávida Hancka a Samuela Mráza. Viac sa tešil prvý menovaný, ktorý však férovo vyzdvihol aj druhého v poradí. „Aj Samo mal vynikajúcu sezónu, v minulom ročníku dal 21 gólov v slovenskej lige. Tešilo ma, že sa rozhodne medzi nami, pretože sme najlepší kamaráti a sme denne v kontakte,“ prezradil ľavý obranca Fiorentiny Dávid Hancko (21).

Pocta a záväzok

Hancko si po prevzatí ocenenia veľmi dobre uvedomoval odkaz, ktorý zanechal historicky prvý slovenský futbalista roka Peter Dubovský. „Ocenenie je veľká pocta, veľmi si to vážim. Čítal som knihu o Petrovi Dubovskom a viem, aká to bola legenda. Je to veľký záväzok do ďalšej práce, aby som sa ešte viac zlepšoval,“ povedal novinárom ambiciózny mladík Hancko. Je len na mladom obrancovi, či dokáže nadviazať na úspechy predchádzajúcich víťazov ankety Vitteka, Škrtela, Hamšíka či Škriniara. Tretí rok po sebe sa z ceny tešil obranca, vlani bol medzi hráčmi do 21 rokov najlepší stopér FC Kodaň Denis Vavro.

Hancko si pri ohliadnutí sa za predchádzajúcim rokom spomenul najmä na prvých šesť mesiacov v žlto-zelenom drese Žiliny, kde v sezóne 2016/17 oslavoval titul: „Rok 2018, to je v prvom rade nádherný prvý polrok v Žiline. Partia hráčov a trénerov bola neuveriteľná. Tešili sme sa na tréningy, spoločne sme víťazili i prehrávali. V zahraničí to tak už nefunguje, mieša sa tam veľa národností. V Žiline som strávil celú pubertu, sú to krásne spomienky. Vyzdvihnúť musím aj prestup do Fiorentiny, debut v Serii A a národnom tíme. To sú nádherné momenty, ako keď sme trebárs pred domácim zápasom proti Ukrajine spievali s celým štadiónom národnú hymnu. Verím, že podobné momenty, a ešte krajšie, budú pribúdať.“

Zimomriavky z ME 2020

Rodák z Prievidze vo Fiorentine tvrdo bojuje o miesto v základnej zostave. Konkurencia v podobe talianskeho reprezentačného ľavého obrancu Cristiana Biraghiho je veľká. Dvadsaťšesťročný zadák pustil Hancka do hry len na 191 minút, ktoré nazbieral v štyroch ligových zápasoch (raz na poste stopéra, raz pri kartovom treste Biraghiho). Pokiaľ odchovanec Interu Miláno neprestúpi inam, cesta Hancka do základnej zostavy si vyžiada mnoho trpezlivosti a tvrdej práce.

Štvornásobný slovenský reprezentant sa jej nebojí a nevzdáva sa: „Odmalička som sníval, že si zahrám v top-top klube. Momentálne ním pre mňa je i Fiorentina. To najdôležitejšie je, aby som sa prebojoval do základnej zostavy. Podriaďujem všetko tomu, aby šanca prišla čo najskôr. Keď si môžem ešte niečo zaželať pre rok 2019, je to postup so Slovenskom na majstrovstvá Európy. Verím, že sa to podarí, už teraz mi naskakujú zimomriavky.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Fiorentina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk