ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hamšík: Rozhodol som sa pokračovať, aby som bol ešte raz pri tom
zdroj: Marek Hamšík po postupe na Euro 2016. (tasr)

Hamšík: Rozhodol som sa pokračovať, aby som bol ešte raz pri tom

Prvýkrát triumfoval v ankete Futbalista roka pred desiatimi rokmi. Pred Stanislavom Šestákom a Jánom Muchom. Počas nasledujúcich deviatich rokov uvoľnil miesto na tróne len dvakrát pre vtedy obrancu Liverpoolu Martina Škrtela. „Je úžasné vyhrať celkovo osemkrát a piatykrát v rade. O tom sa mi ako malému chlapcovi nesnívalo. Teraz si to možno ešte neuvedomujem, no ako budú roky pribúdať, budem si to ceniť viac. Sú to krásne úspechy, som pyšný,“ neskrýval hrdosť najlepší slovenský futbalista za rok 2018 Marek Hamšík (31).

Tlačia sa mladší

Hamšík nechal štyrikrát po sebe v závese na druhom mieste Škrtela. Vlani mu už sekundovali členovia nastupujúcej generácie Milan Škriniar a Stanislav Lobotka. Mladíci pódiové umiestnenia tento rok obhájili, no kráľ pretrval. „Obhájiť je vždy ťažšie než vyhrať. Som rád, že sa mi to znovu podarilo. No tlačia sa už na mňa mladší, budúcnosť patrí im. O rok už nemusím byť tak vysoko, prestup do Číny bude mať vplyv. Keď však strelím 30 gólov, možno zvíťazím opäť,“ vyhlásil s úsmevom po odovzdaní ceny Hamšík.

„Prvenstvá mi nezovšedneli. Je to dôkaz, že stále dávam futbalu všetko a udržiavam sa na dobrej vlne,“ vravel poctivec narodený v Banskej Bystrici, ktorý následne určil svojich potenciálnych nástupcov na trón: „Nahradiť ma môže ktokoľvek, prajem to všetkým. Najbližšie k tomu majú momentálne chlapci z pódia Škrinka (Škriniar) a Stanley (Lobotka). Miňo ukazuje neskutočnú kvalitu, patrí medzi najlepších stopérov na svete. Stanley dokazuje to isté v Španielsku.“ Hamšík má na konte okrem ôsmich prvenstiev i štyri druhé miesta. Odkedy bol v Neapole a reprezentácii, neskončil horšie ako druhý.

Ligový titul chýba

Jeseň 2018 bola pre bývalého hráča Slovana Bratislava a Brescie poslednou v talianskom Neapole. Skončil po jedenásť a pol roku. „Skončili sme tesne za Juventusom, spravil som rekord v počte odohraných zápasov za SSC, užili sme si veľké zápasy v Lige majstrov proti Liverpoolu či PSG. Bola to vydarená sezóna,“ ohliadol sa Hamšík za ostatnými dvanástimi mesiacmi a rozšíril pohľad: „Roky v Neapole boli vždy takmer rovnaké. Ostatné obdobie sme zakaždým hrali európske poháre, skončili sme druhí alebo tretí za Juve. Prajem SSC, aby čerešničku na torte v podobe titulu konečne získal aj bezo mňa. Klub a fanúšikovia si to zaslúžia.“

Hamšík vymenil majstrovského kandidáta v Taliansku za čínsky Dalian Yifang. Klub skončil v minulej sezóne ako nováčik v tamojšej Superlige jedenásty, najlepšie sa vo svojej histórii umiestnil piaty, no neskrýva veľké ambície. Okrem Hamšíka by mal byť ťahúňom belgický reprezentant a bývalý hráč AS Monaco či Atlética Madrid Yannick Ferreira Carrasco. „Ligový titul mi stále chýba, uvidíme, či sa mi ho podarí získať v Číne. Mužstvo sa iba skladá, no prezident klubu a vedenie majú ambíciu do piatich rokov získať titul a stať sa veľkým klubom v Ázii. Spravili sme teraz dôležité prestupy z Európy aj v rámci Číny, verím, že budeme napredovať,“ želá si Hamšík.

Hamšík so synmi po osemfinále ME 2016 proti vtedajším majstrom sveta Nemcom. (tasr)

Spojme sa pre úspech

„Chcem čo najrýchlejšie streliť gól v čínskej lige, umiestniť sa vysoko s tabuľke s Dalianom, dobre reprezentovať Slovensko a snáď sa nám podarí postúpiť na majstrovstvá Európy,“ vyslovil Hamšík želanie pre rok 2019. Tridsaťjedenročný stredopoliar je už teraz najčastejšie reprezentujúci Slovák, na najlepšieho strelca v národnom tíme Róberta Vitteka stráca jediný gól. Hamšík môže prekonať gólového hrdinu z Južnej Afriky 2010 už v kvalifikácii na ME 2020. Bývalý mládežník Podlavíc totiž na rozdiel od iných skúsených hráčov Škrtela, Hubočana či Nemca nezavesil národný dres na klinec: „Rozhodol som sa pokračovať v reprezentácii, pretože chcem ešte zažiť niečo podobné ako na MS 2010 či ME 2016. Nebude to ľahká cesta, no treba sa ako národ spojiť a pokúsiť sa o postup na šampionát. Bude to úspech celého Slovenska.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Čína

Pozri viac

HOKEJ.sk