Macík privádzal do zúfalstva hráčov DAC, Hyballu rozhodca
zdroj: fcdac.sk

Prvé nadstavbové kolo slovenskej ligy malo v nedeľu dohrávku kľúčového súboja v boji o top trojku. Ak chce totiž Ružomberok ohroziť Žilinu a Dunajskú Stredu, musí bodovať predovšetkým vo vzájomných súbojoch. Na Žitnom ostrove ho čakal súper síce s veľkou fanúšikovskou podporou, ale bez formy.

Úvodná štvrťhodina vyznievala priaznivejšie pre hostí, Ružomberčania boli priamočiarejší a v útočnej zóne nebezpečnejší. Výsledkom bol gól z rohového kopu, kde na hranici ofsajdu doklepol loptu do siete Gal Andrezly, podľa niektorých záberov však stál na rovnakej úrovni ako domáci obranca Koštrna. DAC sa snažil vyrovnať, ich útoky však väčšinou končili nepremysleným centrom Tretiakova alebo uličkou zo stredu poľa, ktorú nabiehajúci hráči nepochopili či nestihli. „V prvom polčase sme vôbec nehrali našu hru. Toľko nepresností, tak málo agresivity a pohybu, niekedy som nás ako mužstvo ani nespoznával,“ krútil hlavou stopér DAC Ľubomír Šatka.

„Výkon bol pre mňa sklamaním, v kabíne som poriadne zvýšil hlas. Bol som na chlapcov veľmi nahnevaný, hrali bez tempa, bez pressingu, bez všetkého,“ priznal po zápase tréner Peter Hyballa na margo prvého polčasu. Po zmene strán sa zápas hral v drvivej väčšine v okolí ružomberskej šestnástky, najväčší tlak prišiel po vylúčení Ružomberčana Madleňáka za nešťastnú ruku. O desať minút na to vyrovnal skóre striedajúci Taiwo z dorážky, krátko na to dal druhý gól Huk, avšak z ofsajdu. Ďalšie lopty sa za chrbát Macíka už domácim dostať nepodarilo. „Hostia naozaj dobre bránili, stáli pred šestnástkou a zatvárili miesta. Dlho neinkasovali a mali vysoké sebavedomie. Ťažko sa presadzuje po centroch pri ich vysokých stopéroch. Po odchode Baya už nemáme takého hlavičkára, musíme riešiť naše akcie inak,“ uvedomuje si Šatka.

Dunajská Streda - Ružomberok (Šatka)
Dunajská Streda mala po prvom polčase na konte tri strely. V druhom polčase zasypala ružomberskú bránu pätnástimi strelami. (foto: fcdac.sk)

Nepriestrelnosť ružomberskej defenzívy trvala 487 minút, no nebyť Macíka, mohlo to prísť už oveľa skôr. Až strela Ronana v 73. minúte nabrala nečakanú rotáciu, ružomberský brankár vyrazil strelu len pred seba a Taiwo medzitým ušiel obrane a loptu dotlačil do siete. „Bola tam taká skrytá strela spoza troch – štyroch hráčov, lopta zaplávala. Matúš to vyrazil a my sme asi mali lepšie zareagovať, boli sme tam traja v okolí päťky,“ opísal situáciu pre ProFutbal.sk kapitán Dominik Kružliak. Brankár Matúš Macík však z gólu veľkú vedu nerobil: Trošku to zamrzí, samozrejme, ale sú to len štatistiky, ktoré si brankár môže pozerať sám v súkromí. Pre mňa a rovnako pre všetkých v kabíne je prvoradý tímový úspech a body do tabuľky. Cítil som sa v bránke dobre, čakali sme, že na nás vybehnú a fanúšikovia budú ich dvanástym hráčom. Klobúk dole pred chalanmi, nechali na ihrisku všetko a bod sme si zaslúžili.“

„On to robí pre divákov,“ so smiechom mávol rukou nad zákrokmi Macíka tréner Ružomberka David Holoubek. „Matúš je najlepší brankár na Slovensku. Prešiel som v Česku pár tímov a takáto typológia brankárov tam nie je. Prajem mu veľa úspechov, aby nás ešte chvíľu držal a potom spravil dobrý prestup. Má na to a už je pripravený. Je to skvelý chlap a výborný brankár,“ reagoval kormidelník, ktorému chýbal zranený Kostadinov, ktorý si v minulom zápase natiahol sval. Nahradil ho 18-ročný Matúš Kmeť, ktorý podal najmä smerom do defenzívny výborný výkon. „Bol hodený do vody medzi žralokov a zvládol to skvele. Chýba mu ešte silová zložka, čo sa prejavovalo v osobných súbojoch, ale to sa dá čakať od mladého hráča tak malého vzrastu. Je to ale zaujímavý hráč a je na nás, aby sme jeho talent rozvíjali smerom do budúcna.“

Oveľa častejšie ako v minulých zápasoch sa do osobných súbojov púšťal útočník Štefan Gerec, ktorý však taktiež na silových hráčov v defenzíve DAC-u často nestačil. Odniesol si aj zranenie po zásahu lakťom, ktoré nevidel rozhodca a zrejme ani fanúšikovia na tribúnach, ktorí na mladého útočníka pískali. Mysleli si, že simuluje. Osemdesiat minút sa však hrotový útočník poctivo vracal dozadu a výrazne pomohol obrane v boji o cenný bod, za čo si zaslúži absolutórium. Samozrejme, že útočník radšej strieľa góly, ako im zabraňuje. No snažil som sa hrať tímovo. Dunajská Streda doma nepúšťa body zadarmo. Vedeli sme, že majú trochu problém s loptami za obranu, čo sme sa snažili využívať. Škoda, že nám ďalšie akcie nevychádzali. Vzhľadom na priebeh po červenej karte však môžeme byť spokojní aj s bodom, zakončil pre ProFutbal.sk Gerec.

Dunajská Streda - Ružomberok (Huk, Macík)
Súboj Macíka s Hukom, po ktorom požadoval tréner Hyballa pokutový kop. (foto: fcdac.sk)

Náročný zápas to však nebol iba pre hráčov, ale aj pre rozhodcu Pavla Chmuru a jeho kolegov. Veľa tvrdých súbojov, množstvo na hranici faulu, ale zároveň niekoľko teatrálnych pádov vnútri pokutového územia. Nehovoriac o hraničných situáciách: pri góle Gala Andrezlyho sa o ofsajd nejednalo, Huk bol ale o presný zásah obratý. „Niekto hovoril, že inkasovaný gól bol z ofsajdu, niekto zas, že to ofsajd tesne nebol,“ komentoval situáciu nemecký tréner Hyballa, ktorý ju dlho rozoberal so štvrtým rozhodcom. Oveľa viac ho ale hnevali situácie v druhom polčase. „Na Huka tam bola stopercentná penalta, brankár išiel proti nemu oboma nohami. Na Čmelíka ďalšia, minimálne 94-percentná penalta, keď ho stiahli. Na záver aj na Ronana tam bol zákrok na také tri-štyri percentá,“ vypočítal na tlačovej konferencii po zápase.

Po remíze 1:1 tak Ružomberok zostáva na štvrtom mieste s päťbodovým náskokom pred Michalovcami a osembodovým mankom na Dunajskú Stredu, druhá Žilina odskočila sobotňajším víťazstvom od Liptákov už na desať bodov.