ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Žilina zaskočila Michalovce rozostavením, Balaj takú sériu ešte nemal
zdroj: MŠK Žilina/Ján Mintál

Žilina zaskočila Michalovce rozostavením, Balaj takú sériu ešte nemal

Po prvých zápasoch jarnej časti sa o výkonoch Žiliny rozhodne neskladali básne, ani sa na jej hru nespievali ódy. Sám tréner Jaroslav Kentoš nebol spokojný s tým, čo jeho zverenci predvádzali a prízvukoval, že očakáva z ich strany lepšiu hru. Tá sa kúsok po kúsku zlepšovala a pred prvou reprezentačnou pauzou dosiahla svoj momentálny vrchol.

Číselne sa dá vyjadriť jednoducho. Víťazstvo 4:0 nad Michalovcami, ktoré na jar takisto predvádzali dobré výkony, je úplne zaslúžené. Prakticky až na prvých pätnásť minút druhého polčasu mali Žilinčania zápas plne pod kontrolou a hosťom, ktorým chýbali potrestaní Rota a Carillo, robili problémy už od úvodu. Zaskočili ich totiž rozostavením s tromi stopérmi a krajní hráči, donedávna predovšetkým obrancovia Majdan a Sluka, sa podľa držania lopty posúvali buď do záložnej, alebo obrannej formácie.

„Čakali sme rozostavenie 4 – 3 – 3, takže prekvapenie to pre nás bolo. Mali sme s tým problémy, ľahko nás otvárali. Vedeli sme, že môžu nastúpiť aj inak, ale zle sme na to reagovali. V druhom polčase to už bolo lepšie, ale druhý inkasovaný gól domácich rozhodol,“ priznal tréner Michaloviec Anton Šoltis.

Chýbali dva články

Po deviatich súťažných zápasoch bez prehry v rade prišla v jubilejnom desiatom zápase pre Michalovce krutá porážka. Chýbali mužstvu z východu republiky po náročnom stredajšom pohárovom zápase sily, alebo si tréner vysokú prehru vysvetľuje inak? „Nebolo to o chýbajúcich silách. Mali sme obranu, ktorá nám fungovala, ale po vylúčeniach v pohári nám z nej dva články vypadli a nie je jednoduché ich nahradiť, nemáme taký široký káder. Naskočili noví chlapci, chýbala zohratosť, najmä na stopérskom poste. Chlapci sa snažili, bola to pre nich škola, ale o tom to je, aby hrali zápasy v takomto tempe. Chceli sme hrať vysoko, to bol náš cieľ, ale súper dokázal cez nás ľahko prechádzať a v tom bol problém,“ doplnil kouč Zemplínčanov.

Lepšia sa všetci

Žilinčania pokračujú na jar v dobrých výkonoch a až na remízu v overtúre proti Trnave všetkých päť ďalších súbojov vyhrali. Lepší sa nielen ich hra, ale aj výsledky. V tomto týždni nastrieľali dovedna osem gólov, celkovo na jar štrnásť a inkasovali iba trikrát. Náhradníci za zranených či mimo formy hrajúcich jednotlivcov si svoje miesta zastali, niektorí menej, iní výrazne. Na pravej strane obrany sa výrazne uchytil odchovanec Majdan, do dobrej formy sa dostal aj krídelník Tomič, čo pomohlo Žiline v strede poľa, kam sa na svoje tradičné miesto vrátil Diaz. Po rozpačitejšom úvode jari predvádza opäť jesenné výkony Sluka, v strede poľa upútali ďalší žilinskí tínedžeri Myslovič, či Bernát, dobré momenty ukázal stopér Minárik, prvé skúsenosti v áčku nabral Kopas. A do hry proti Michalovciam naskočil na záverečnú štvrťhodinu aj uzdravený Škvarka.

Z kapitána Káčera sa stáva jeden z extrémne dôležitých článkov tímu, Mihalík si výbornými výkonmi vypýtal premiérovú pozvánku do reprezentácie Slovenska. Holec za čoraz spoľahlivejšou stopérskou dvojicou Kaša – Králik v posledných dvoch ligových kolách neinkasoval a chýbajúce góly jesenného kanoniera Boženíka nahradil rodiaci sa jarný kanonier.

Jarný nahrádza jesenného

Hrotový útočník Filip Balaj totiž v posledných štyroch dueloch zaznamenal po góle a zdá sa, že konečne začína napĺňať dôvody, pre ktoré ho Žilinčania angažovali z Nitry. Proti Michalovciam nastúpil znovu od začiatku, po niekoľkých nevyužitých šanciach strelil zlomový druhý gól práve on. Tretí, ktorý zaznamenal Mihalík, by smeroval od Balaja zrejme tiež do siete, ale upratal ho do nej práve čerstvý reprezentant. Žilinský dlháň sa s ním po zápase o gól doťahoval, ale o hneve za ukradnutý zásah nebolo ani reči.

„Božechráň. Som rád, že mu to tam padlo. V prvom polčase to bol z našej strany festival nepremenených šancí, sám som mal tri a Jaro (Mihalík) tiež dve alebo tri. V polčase sme si hovorili, že nesmieme klesať na duchu, že Michalovce hru otvoria a budeme mať priestor na šance. Sme radi, že sa nám podarilo skórovať obom,“ skonštatoval Filip Balaj.

Nezmenil nič

Štyri góly v štyroch zápasoch v rade je celkom slušná bilancia, akou sa nemôže v súčasnosti, až na Slovanistu Šporara, pochváliť nik. Iba Balaj, ktorý si na podobnú gólovú sériu ani nepamätá. „Neviem, či som podobnú sériu vôbec niekedy v doterajšej kariére mal,“ zasmial sa žilinský útočník.

Boli sme teda zvedaví, čo sa skrýva za jeho prerodom z hráča, ktorý premárňuje šance, na hráča, ktorý ich premieňa na góly. „Vôbec nič som nezmenil, ani stravu, ani tréning. Ostal som iba trpezlivý a taký budem aj naďalej. Verím, že góly prídu. Určite však prichádza s gólmi aj väčšia istota a sebavedomie, do šancí sa ľahšie dostanete, aj ich premeníte. Na kopačkách má človek väčší pokoj. Je to podstatne iné, ako tomu u mňa bolo trebárs polrok dozadu. Vtedy som hral v kŕči, nedarilo sa mi strieľať góly. Nehovorím, že som sa cítil vtedy zle, ale teraz je to podstatne lepšie. Dúfam, že s pribúdajúcimi gólmi, minútami v zápasoch a zlepšenou hrou celého tímu sa bude aj môj výkon zlepšovať a bude konštantne dobrý,“ prezradil Balaj.

Ako pred, tak aj po

V lige teraz nasleduje reprezentačná pauza. Rozbehnutým Žilinčanom neprišla prestávka veľmi vhod, no zároveň sú aj radi, že si na chvíľu oddýchnu. „Budeme mať viac času na oddych a vyvetranie hláv. Tým nemyslím nejakú odviazanú zábavu v bare, ale skôr mentálny pokoj od hry samotnej. Máme priestor na analýzu toho, čo robíme dobre a čo nie a pripraviť sa čo najlepšie na opätovný štart súťaže. Chceme vstúpiť po pauze tak, ako končíme pred ňou. Radi by sme pokračovali v dobrých výkonoch, natiahli sériu, ktorú sme začali a udržali sa čo najvyššie v tabuľke,“ zakončil autor štyroch tohtosezónnych ligových gólov Žiliny.

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk