ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zásadné zmeny v druhej lige, za mladých hráčov môžu kluby dostať finančné bonusy
zdroj: fkpohronie.sk

Zásadné zmeny v druhej lige, za mladých hráčov môžu kluby dostať finančné bonusy

Tri dni pred štartom jarnej časti II. ligy 2018/2019 sa zástupcovia druholigových klubov stretli s predstaviteľmi Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na pracovnom stretnutí vo Zvolene. Na programe bolo sedem bodov, no zo všetkých pútalo najväčšiu pozornosť povinné zabudovávanie mladých slovenských hráčov do 21 rokov do jednotlivých tímov.

O povinnosti nasadzovať do hry slovenských hráčov do 21 rokov už od budúcej sezóny 2019/2020 funkcionári diskutovali viac než hodinu. Povinnosťou bude, že za klub v súťažnom stretnutí nastúpi v základnej zostave minimálne jeden hráč do 21 rokov so štátnym občianstvom Slovenskej republiky, a to bez nároku na finančný príspevok. 

Kluby okrem toho môžu získať i zaujímavý finančný bonus. Dvesto eur dostanú v prípade, že mladý slovenský futbalista do 21 rokov odohrá celé súťažné stretnutie, to znamená, že nebude vystriedaný. Ďalších 400 eur môžu kluby získať za to, keď v súťažnom stretnutí budú počas celých 90 minút na hracej ploche dvaja slovenskí hráči do 21 rokov a zároveň budú v súťažnom stretnutí na hracej ploche súčasne maximálne traja zahraniční hráči. To znamená, že klub si môže za zápas prilepšiť až o 600 eur, za jednu sezónu (30 zápasov) spolu až o 18-tisíc eur.

Je potrebné podotknúť, že táto možnosť finančného benefitu sa netýka klubov so štatútom futbalových akadémií a mužstiev, ktoré majú uzatvorenú dohodu o striedavom štarte hráčov v zmysle súťažného poriadku. Ak nastúpi na súťažné stretnutie tri a viac hráčov do 21 rokov, finančný benefit sa nenavyšuje. „Nevymýšľali by sme niečo, čo nefunguje. Nie je to žiadne nóvum, funguje to v Poľsku či Maďarsku,“ cituje slová prezidenta SFZ Jána Kováčika oficiálny zväzový portál, ktorý priniesol informácie o pripravovanej novinke. 

Nie všetkým zástupcom klubov sa však avizované zmeny pozdávajú. „Malo by to byť na báze dobrovoľnosti. Hráč si na ihrisku musí miesto zaslúžiť, je to aj obmedzenie pre trénerov. V našom regióne je problém s mladými hráčmi,“ myslí si generálny manažér košickej Lokomotívy Vladislav Zvara a podobný názor vyjadril i Norbert Csutora z ŠTK Šamorín: „Mala by sa vypustiť podmienka o zahraničných hráčoch, veď viacerí spolupracujeme so zahraničnými klubmi.“

Podľa slov generálneho riaditeľa Interu Bratislava Ľubomíra Taldu je nariadenie „limitujúce“, on sám je za to, aby tréneri rozhodovali o tom, kto bude alebo nebude hrať. „My investujeme do mladých hráčov. V kluboch musia byť ľudia trpezliví a pracovať s mladíkmi,“ pridal svoj názor Stanislav Neuschl z FK Pohronie. 

Hoci hlasovanie o tomto bode nebolo jednotné, návrch sa schválil. Jedenásť klubov bolo za, päť sa zdržalo a žiaden zástupca nebol proti. „Som rád, že sa návrh schválil. Očakávame od neho väčší priestor pre mladých hráčov hrať v druhej najvyššej súťaži dospelých. Verím, že futbalisti do 21 rokov budú prínosom,“ zaprial si pre futbalsfz.sk predseda Komisie II. ligy Miroslav Richtárik.

Miroslav Richtárik
Hoci nie všetky kluby mali jednotný názor, návrch bol schválený (foto: futbalsfz.sk)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk