ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kedy bola historicky najvyššia ligová návšteva? Reagovala ÚLK
zdroj: Róbert Fritz

Kedy bola historicky najvyššia ligová návšteva? Reagovala ÚLK

Po kritike Tehelného poľa a jeho aktuálnej podoby či vybavenosti sa v trnavskom Spartaku rozhodli napadnúť aj oficiálne čísla návštevnosti. Hoci sa tá nedeľná v Bratislave oznámila ako historicky najvyššia, ich tradičný rival vyrukoval s číslami z roku 1995, kedy mala návšteva atakovať 25-tisíc priaznivcov.

Teória o historickej návšteve v Trnave sa spája so stretnutím medzi Spartakom a Slovanom z 8. apríla 1995. Podľa klubu vtedy „hlásateľ chybne oznámil návštevu 20 850 divákov, ale v závere zápasu svoju chybu opravil na 24 850,“ píše sa na klubovej stránke na sociálnej sieti Facebook. Ako dôkaz boli uvedené dobové novinárske texty na internetových portáloch, kde sa skutočne pri spomínanom dueli píše vyššie číslo.

Vzhľadom na danú tému sme sa obrátili na riadiacu organizáciu najvyššej slovenskej súťaže Úniu ligových klubov, ktorá komunikovala návštevu 22 500 divákov ako nový ligový rekord, pričom aj dovtedajšie maximum sa malo zrodiť v najslávnejšom derby na Tehelnom poli, 17. novembra 1996 (22 354 divákov). „Na základe informácií z oficiálnych zápisov vedených v rámci systému Slofuz, ktorý zabezpečoval správu dát slovenských futbalových súťaží, bola návšteva na nedeľňajšom zápase rekordná,“ potvrdil pre ProFutbal.sk výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Hoci nemôžeme vylúčiť, že v roku 1995 naozaj na tradičné derby prišlo viac ľudí, oficiálne záznamy evidujú nižšie číslo, než aké mal hlásateľ komunikovať koncom duelu. Oficiálne najvyššia návšteva na slovenských prvoligových trávnikoch sa teda uskutočnila 3. marca 2019, keď si na novootvorené Tehelné pole našlo cestu 22,5-tisíc fanúšikov bratislavského Slovana.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk