ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Budúca reprezentačná deviatka? Boženík: Žijem pre moment
zdroj: Róbert Boženík v popredí. (MŠKŽilina-fb)

Budúca reprezentačná deviatka? Boženík: Žijem pre moment

Tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal musí pred marcovým štartom kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2020 riešiť nepríjemné a najmä nečakané starosti. Týkajú sa postu hrotového útočníka, kde Slovensko už dlhodobo trápi nedostatok gólovo potentných strelcov. Situáciu Hapalovi sťažilo ukončenie reprezentačnej kariéry Adama Nemca i dlhodobé zranenie jeho menovca Zreľáka. Český kormidelník behom týždňa prišiel o oboch hrotových hráčov, ktorí figurovali v jeho novembrovej nominácii na Ligu národov. Kto ich nahradí?

Predsezónny cieľ nesplnil

Najhorúcejším ašpirantom je Pavol Šafranko. Bývalý útočník Podbrezovej či Dunajskej Stredy alternoval v Hapalovom tíme za zraneného Zreľáka už v kvalifikácii na majstrovstvá Európy 2017 hráčov do 21 rokov. Momentálne z dánskeho Aalborgu hosťuje v škótskom druholigovom Dundee United. Deviatimi gólmi v 25 ligových zápasoch tlačí momentálne druhý tím tabuľky minimálne k play off o postup do najvyššej súťaže. V ankete ProFutbalu dostal vo štvrtok viac hlasov len staronový útočník Trnavy s argentínskou krvou David Depetris (29%).

Zaujímavé číslo dosiahla len devätnásťročná kométa Žiliny Róbert Boženík (10%). Tínedžer v hlasovaní nechal za sebou skúsených mazákov Erika Jendriška (9%) či Michala Ďuriša (7%). Boženík v minulej sezóne hrával ešte dorasteneckú ligu, so Žilinou získal titul a pomohol jej k účasti v mládežníckej Lige majstrov. Pred aktuálnym ročníkom si stanovil cieľ, aby bol najlepším strelcom druhej ligy v rezervnom tíme šošonov. Ten nesplnil. A to z prostého dôvodu, tréner Jaroslav Kentoš mu dal dôveru v prvom tíme a odchovanec žlto-zelených sa odvďačil desiatimi jesennými gólmi. Viac ich zaznamenal len suverénny kanonier Slovana Bratislava Slovinec Andraž Šporar.

Reprezentácia je najviac

Keď počas galavečera Grassroots futbalu odmeňovali najlepších slovenských hráčov do 19 rokov, kategória mohla mať jediného víťaza. „Zažívam krásne pocity, bol to výnimočný rok,“ cituje web SFZ Boženíka: „Stále sa mi to javí ako niečo neuveriteľné, ešte si nedokážem uvedomiť všetky súvislosti. Spomínam si na debatu v kruhu najbližších počas Vianoc, tiež sa mi pýtali, či si uvedomujem, čo sa mi v poslednom období podarilo. Je to krásne obdobie. Zároveň viem, že nebudem vždy iba stúpať smerom hore. Príde aj kríza a náročnejšie obdobia. Verím, že s tým, čo mi futbalová budúcnosť nadelí, sa dokážem vždy popasovať so cťou a podarí sa mi napredovať.“

Keď Ján Kozák končil pri kormidle slovenskej reprezentácie, na svojej už kultovej tlačovke poplietol meno Boženíka s obcou Rohožník. Naznačoval, že na pozvánku mladíka do reprezentácie je priskoro. To možno áno, no okolnosti momentálne prajú urýchleniu reprezentačnej postupnosti. Pri indispozícii Nemca so Zreľákom sa Hapalovi povážlivo krátia možnosti. Boženík však nad reprezentačným A-mužstvom zatiaľ nepremýšľa. „Mládežnícka reprezentácia a terajšie pôsobenie v 21-ke sú pre mňa veľká česť. Je to niečo veľké, magické, dá sa povedať, že to najvyššie, čo môže futbalista dosiahnuť. Určite by som chcel raz do seniorskej reprezentácie nahliadnuť, no riadim sa krédom - ,žijem pre moment´. A tak vnímam to, čo je tu a teraz. Snažím sa urobiť čo najlepšie to, čo mám vo svojich rukách. Neviem, čo ma čaká zajtra, o týždeň, o mesiac, o rok, to nechávam prúdiť mimo mňa. Aj preto je mojou úlohou tvrdo pracovať a uvidíme, na čo to bude stačiť,“ hovorí Boženík.

V marci ešte nie

Bývalý mládežník Terchovej sa v marcovej nominácii trénera Hapala zrejme ešte neobjaví. Český kormidelník aj v súvislosti s odchodmi Škrtela, Hubočana a Nemca potrebuje v tíme skúsenosti, ktoré zostali k dispozícii. Vstúpiť do bojov o Euro 2020 s debutujúcim tínedžerom po jednej úspešnej jeseni na hrote útoku by bol risk. Pokiaľ však Boženík nadviaže na prvú polovicu ligového ročníka a udrží si konzistentnosť výkonov aj v ďalších mesiacoch, stane sa vážnym adeptom na seniorský dres s dvojkrížom na hrudi.

Najnovšie z klubu: Slovensko 21

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk