ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Futbalový génius Monchi príde vybudovať nový a silný Arsenal
zdroj: Monchi. (tasr/ap)

Futbalový génius Monchi príde vybudovať nový a silný Arsenal

Keď portugalský tréner José Mourinho v nedávnom rozhovore spomínal na francúzskeho rivala Arséna Wengera, zdôraznil, že by sa na „profesora“ malo pamätať ako na trénera, ktorý s Arsenalom v sezóne 2003/04 získal ligový titul bez jedinej prehry. „Kanonieri“ odvtedy skončili dvakrát druhí, už druhú sezónu si zvykajú na život bez Ligy majstrov. Ani v aktuálnej sezóne nie sú konkurencieschopní pre absolútnu špičku v anglickej Premier League. Z dlhodobého hľadiska by to mal zmeniť španielsky futbalový génius a čoskoro nový športový riaditeľ Gunners Monchi.

Monchi si spravil meno v pozícii športového riaditeľa Sevilly. Do klubu prišiel v roku 2000, keď Sevilla opustila španielsku najvyššiu súťaž. Vytvoril sieť so 700 skautmi, vďaka ktorým behom rokov vytiahol do prvého tímu alebo získal hráčov ako Sergio Ramos, Jesús Navas, Dani Alves či Ivan Rakitič. Druholigovú Sevillu priviedol k piatim triumfom v Európskej lige, až v roku 2017 odišiel do Talianska. Tu buduje silný tím okolo mladých talentov Pellegriniho, Ündera, Kluiverta, Schicka či najnovšieho objavu Zaniola.

zdroj: Najlepšie Monchiho obchody v Seville.

Od rozrobenej práce by mal odísť do Anglicka, kde túži pôsobiť. Arsenal sa podľa talianskych médií dohodol s Monchim na spolupráci. Klub momentálne finalizuje dohodu s AS Rím a na konci sezóny uplatní výkupnú klauzulu vo výške tri milióny eur. Monchi má v Londýne obnoviť úspešnú spoluprácu zo Sevilly s trénerom Unaiom Emerym. Nahradí Nemca Svena Mislintata, ktorý stál za ostatnými transfermi Arsenalu, no 8. februára v pozícii športového riaditeľa skončil.

Arsenal dlhé roky nedokáže vyriešiť problémy v strede zálohy a najmä v obrane. Na defenzíve v ostatných sezónach padali nádeje mužstva s veľkým ofenzívnym potenciálom. Monchi už v minulosti preukázal, že dokáže pracovať dlhodobo a od základov meniť vývoj a zloženie jednotlivých hráčskych kádrov. Je šikovný obchodník a stratég. Privádza často neznáme mená, mladých hráčov či futbalistov, v ktorých už iní nevidia potenciál. Môže byť mužom, ktorý nastaví dlhodobé smerovanie Gunners. Oficiálne oznámenie príchodu španielskeho vizionára na Emirates Stadium sa očakáva v najbližších týždňoch. V Ríme by ho mal nahradiť jeden z trojice Massara, Balzaretti alebo Faggiano.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Arsenal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

HOKEJ.sk