ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prešov bude zachraňovať aj „dedo“. Skúsený kanonier hrával s Jakubkom, Lietavom či Škrtelom
zdroj: Lukáš Hricov sa počas zimnej prípravy stretol aj s útočníkom Baníka Ostrava Milanom Barošom (foto: 1fctatran.sk)

Prešov bude zachraňovať aj „dedo“. Skúsený kanonier hrával s Jakubkom, Lietavom či Škrtelom

Tatran Prešov čaká na jar tvrdý boj o záchranu v druhej lige. Pomôcť v ňom chcú Šarišanom i jeho odchovanci. Jedným z nich je dnes už 35-ročný útočník Lukáš Hricov. Ten má za sebou bohatú kariéru, v ostatných rokoch sa však pohyboval v nižších súťažiach. Napriek tomu verí, že svojimi kvalitami a skúsenosťami bude pre zeleno-bielych prínosom.

Odchovanec Tatrana sa do klubu vrátil na sklonku kariéry, po dlhých pätnástich rokoch. Na stole mal aj ponuky z tretej ligy, keď sa však ozval klub jeho srdca, o ničom inom už neuvažoval. „V tomto klube som si prešiel naozaj všetkými vekovými kategóriami od prípravky až po mužov. Beriem ho ako môj domov. Navyše, druhá liga je pre mňa výzva. Som rád, že v tridsiatich piatich rokoch som dostal možnosť opäť okúsiť atmosféru tejto súťaže,“ rozhovoril sa pre klubový web.

Keďže Prešov aktuálne stále čaká na začiatok výstavby nového štadióna, Lukáš Hricov sa domnieval, že podmienky pre hráčov budú na úrovni okolitých dedín: „V šatni veľa zmien nie je, akurát výhľad je úplne iný (úsmev). Zmenili sa však materiálne podmienky. Chlapcom od začiatku hovorím, ako to tu bolo pätnásť rokov dozadu. Veci na tréning sme si museli nosiť z domu, prali sme si ich sami, trénovali sme na mlatovom ihrisku po blate. Nedá sa to porovnať s tým, čo tu bolo predtým. Trénuje sa na suchej umelej tráve, čo je veľká zmena a vôbec to nie je také zlé, ako som sa dopočul. Čo sa týka ľudí v klube, ostal tu iba šéf mládeže Štefan Mihalík, inak je všetko vymenené, od tety Justínky až po vedenie.“

Lukáš Hricov sa do rodného klubu vrátil po dlhých pätnástich rokoch (foto: 1fctatran.sk)

Nevysoký zakončovateľ (177 cm) je počas svojej kariéry označovaný za kanoniera. Strelecky sa mu darilo prakticky vo všetkých pôsobiskách. V Prešove si zahral s Martinom Jakubkom, Marošom Ferencom, Miroslavom Jantekom, Miroslavom Viazankom či s Viliamom Mackom. Aj vtedy klub pôsobil v druhej lige. Vďaka dobrým výkonom si Hricova vyhliadli aj zahraniční skauti. „Vytvorili sme super partiu, vyhrávalo sa. Po tom, ako sme získali titul v mladšom doraste a ja som bol najlepším strelcom, som rovno išiel k mužom. Trénoval som s A-tímom, na zápasy som chodil s „béčkom“, aj s dorastom. V jarnej časti som si zlomil členok. Mal som ísť do Talianska, no zlomenina ma pribrzdila. Škoda, mohol som byť možno niekde inde,“ pokrčil plecami.

Namiesto prestupu do Talianska sa uskutočnil transfer do Trenčína, v ktorom sa Hricov stretol s hráčmi ako Martin Škrtel, Miloš Volešák, Miloš Buchta, Michal Chubala, Stanislav Velický či Ivan Lietava. „Dodnes s chlapcami spomíname na toto obdobie. Viacerí sme v ďalších kluboch taký dobrý kolektív nezažili. Možnosť pokračovať v klube pod hradom Matúša Čáka som si trochu nechal ujsť pomedzi prsty. Za trénera Paličku som bol do tímu povolaný ešte raz, AS hral o záchranu. Bolo to vtedy, keď sa medzi poslednými tímami z najvyššej súťaže a prvými z druhej ligy hrala baráž. Do postupujúcej štvorky sa chcel dostať aj Prešov, ale predbehol ho Močenok. Trenčín najvyššiu súťaž zachránil, no ja som sa zranil a musel som absolvovať operáciu. Po nej si ma Trenčín chcel nechať, no ja som povedal nie. Doteraz toto rozhodnutie ľutujem,“ zaspomínal si na zlé rozhodnutie vo svojej kariére útočník, ktorý po odchode spod Čákovho hradu vymenil ďalších 13 klubov, až sa vrátil do rodného Tatrana.

Fotka z mája 2005. Interista Pavol Baláž (vpravo) padá na trávnik po zákroku Trenčana Lukáša Hricova, vľavo prizerajúci sa Michal Kubala (foto: TASR)

„Najradšej spomínam v prvom rade na Prešov, ktorý ma vychoval. Trhá mi srdce, že najstarší futbalový klub na Slovensku nie je v lichotivom stave. Verím, že sa to dá dokopy, druhú ligu zachránime a postaví sa štadión. Na druhom mieste je u mňa Trenčín, kde sme boli vynikajúca partia a hrali sme pekný futbal,“ dodal bývalý mládežnícky reprezentant, ktorý bude v aktuálnom kádri Tatrana najskúsenejším hráčom, pričom od niektorých kolegov je starší i o desať či pätnásť rokov: „Dostal som od nich peknú prezývku, volajú ma „dedo“. Netreba vravieť prečo (smiech). Mladnem pri nich telom aj duchom, na tridsaťpäť sa necítim ani psychicky, ani fyzicky.“

Aj keď posledné roky strávil Hricov v nižších súťažiach, neustále sa udržiaval v kondícii, a preto verí, že pre mužstvo bude ozajstnou posilou. „Kamaráti sa mi smiali, že čo to stváram. Veril som si, pretože som stále v pohybe. Hrám futbal, futsal, rád bicyklujem. Zo športového kolotoča som nevypadol. Podpísal som zmluvu na pol roka, dúfam, že nesklamem. Verím, že na jar to bude z pohľadu Tatrana oveľa lepšie. Veľa hráčov odišlo, káder sa obmenil, ale to je futbal. Výsledky v príprave neboli zlé, no nepreceňujem ich. Liga je o niečom inom. Dúfam, že sa vyskladá dobrá partia, výsledky budú dobré a že zavrieme ústa všetkým neprajníkom, ktorých je v Prešove dosť,“ doplnila pre 1fctatran.sk zimná akvizícia Šarišanov, ktorá bude na drese nosiť číslo 7.

Lukáš Hricov zlákal na futbal aj svojich dvoch mladších bratov (foto: Podduklianske novinky)

Futbalová rodina
Zaujímavosťou je, že futbalu sa okrem Lukáša Hricova venujú aj jeho dvaja mladší bratia - Miroslav je stopér, Adrián záložník. „Trénerom to vždy padlo vhod a pre nás to bolo tiež dobré. Vieme si prihrať aj naslepo,“ poznamenal obdivovateľ legiend ako Del Piero či Henry a na záver vyrozprával i vtipnú rodinnú príhodu: „Jeden zápas mám doma dodnes vyčítaný (smiech). S Humenným sme hrali proti Starej Ľubovni, kde pôsobil Miro. Ľubovňa sa potrebovala zachrániť. Bol som po operácii mandlí, nastúpil som na posledné minúty a aj tak sa mi podarilo dať gól. Bratovražedný súboj som vyhral ja a Ľubovňa vypadla. Doma mi potom vyčítali, že Miro si mohol zahrať druhú ligu dlhšie (smiech).“

Foto v texte: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: 1. FC Tatran Prešov

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk