ProFutbal.sk ProFutbal.sk

KOMENTÁR: Atlético Madrid - Majstri európskych pohárov
zdroj: uefa.com

KOMENTÁR: Atlético Madrid - Majstri európskych pohárov

Atlético Madrid a londýnsky Tottenham pred štartom vyraďovacej fázy Ligy majstrov mnohí pasovali do pozície čiernych koňov. Vo svojich krajinách tímy druhého sledu čelili ligovým lídrom Nemecka a Talianska. Tottenham zmietol Dortmund 3:0, Atlético vykročilo za najlepšou osmičkou triumfom 2:0 nad Juventusom. Druhý najslávnejší klub z hlavného mesta Španielska potvrdil, že v európskych pohárových súťažiach patrí medzi žraloky.

Desaťročie európskych úspechov

Atlético Madrid v roku 2010 ešte za vlády trénera Quiqeho Sáncheza Floresa získalo Európsku ligu. Vo finále zdolalo londýnsky Fulham po dvoch góloch Diega Forlána. O rok neskôr prišiel na lavičku Argentínčan Diego Simeone. Hneď v prvej sezóne doviedol Atlético k ďalšiemu triumfu v Európskej lige. Vo finále proti Bilbau skóroval dvakrát Falcao. V sezóne 2013/14 sa Los Colchoneros konečne vrátili do Ligy majstrov a hneď postúpili do finále. V Lisabone až do 93. minúty viedli gólom Godína nad Realom Madrid, napokon vyčerpaní padli v predĺžení.

V nasledujúcich troch rokoch vystavil Atléticu stopku znovu mestský rival. Najskôr po tesnej prehre 0:1 vo štvrťfinálovom dvojzápase, v roku 2016 po finálovom rozstrele v Miláne, následne po nezvládnutom vonkajšom zápase v semifinále. Minulá sezóna bola pre Atlético sprvu sklamaním, v skupine Ligy majstrov zaostalo za AS Rím a Chelsea. Vo finále Európskej ligy však aj vďaka dvom gólom Griezmanna zmietlo Marseille 3:0. Zverenci Diega Simeone tak v piatich z ostatných siedmich ročníkov hrali zakaždým aspoň semifinále európskeho pohára. K trom titulom z Európskej ligy treba pripočítať tri triumfy v európskom Superpohári. A solídne rozbehnutý aktuálny ročník.

Kľúčoví hráči defenzívy a ofenzívy - Godín a Griezmann. (tasr/ap)

Prečo je Atlético európsky špecialista?

K desaťročiu európskych úspechov je v nepomere jediný ligový titul za ostatných 23 rokov. Atlético od roku 2008 skončilo v lige len dvakrát na lepšom ako treťom mieste. Predtým až do roku 1997 neskončilo vyššie ako na siedmej priečke, v rokoch 2000-02 hralo druhú ligu. Prečo pod trénerom Simeonem dokáže v európskych pohároch zdolávať najlepšie tímy „starého kontinentu“ a v domácej súťaži neuspeje?

Rozdiel je vo formáte dlhodobej a krátkodobej súťaže. Súvisí to s herným štýlom Simeoneho. Atlético vychádza z nepriepustnej obrany na čele s elitnými brankármi - Janom Oblakom a predtým Thibautom Courtoisom. Uruguajský stopér Diego Godín patrí dlhodobo k najlepším trom stopérom sveta, jeho bývalého parťáka Mirandu (dnes spoluhráč Milana Škriniara) ešte prevyšuje talentovaný Godínov krajan José Giménez (24). Atlético rado vychádza z defenzívy a podniká rýchle protiútoky. Radšej reaguje na súpera než by samo malo iniciovať a diktovať tempo. Keď súper otvorí hru alebo sa dopustí čo i len najmenšieho zaváhania, Atlético smrteľne trestá.

zdroj: Atlético Madrid neprehralo vo vyraďovacej fáze Ligy majstrov už 12 domácich zápasov v rade. V ostatných desiatich inkasovalo jediný gól!

Keď Madridčania postúpia do vyraďovacej fázy európskych pohárov, presne vedia, čo musia podriadiť postupu. Sú majstri 180-minútových dvojzápasov, dokážu sa vybičovať a podriadiť taktiku. Dokážu 179 minút v kryte vyčkávať na zaváhanie súpera a jediným zásahom rozhodnúť. Majú pevné nervy, kým súper nesmeruje k postupu či víťazstvu, neotvoria hru. Keď vám za nepriaznivého stavu ostávajú posledné minúty na obrat proti Atléticu, nuž, neexistuje mnoho náročnejších výziev vo futbale.

Gigant budúcnosti?

Kým vo vyraďovacej fáze európskych pohárov môžete postúpiť ďalej a teda uspieť aj vďaka dvom remízam, v dlhodobej súťaži - La Lige - vás to stojí cenné body. A tímy ako Girona, Getafe či Valladolid hru proti Atléticu neotvoria. Pokiaľ majú zverenci Diega Simeoneho tvoriť a dobývať súpera, nastáva problém. Nemajú toľko kreatívneho potenciálu ako ofenzívne stroje Barcelony či Realu Madrid. A rozhodne nie ani taký rozpočet. Simeone pracuje dlhodobo a s úzkou partiou hráčov. Nie je jednoduché po kondičnej stránke zvládnuť jeho fyzicky náročný štýl. Keď to však zvládnete, vyhrali ste. Simeone za každých okolností stojí za svojimi zverencami a na oplátku sa môže oprieť o silný kolektív.

Ten sa európskymi úspechmi nenasýtil, aj v aktuálnom ročníku túži po ďalšom. Navyše, v lige z druhého miesta stráca na Barcelonu dostihnuteľných sedem bodov. Klub vďaka dokončeniu nového štadióna môže odvážnejšie investovať na prestupovom trhu, čo môže v budúcnosti viesť k dominantnejšiemu a kreatívnejšiemu štýlu hry. A samozrejmosťou už nie sú ani odchody kľúčových hráčov. Atlético si užíva peknú prítomnosť a zároveň s očakávaním hľadí do ešte krajšej budúcnosti. V nej sa jeho ambície nemusia viazať len ku krátkodobým súťažiam...

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Atletico Madrid

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk