ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Po 19. kole Fortuna ligy: V zostave kola osem tímov, postavou kola čerstvá posila
zdroj: ProFutbal.sk

Po 19. kole Fortuna ligy: V zostave kola osem tímov, postavou kola čerstvá posila

Polovica februára je tu a nastal čas, aby sa odštartovala jarná časť slovenskej Fortuna ligy. Hneď prvé kolo nám napovedalo veľa do blízkej budúcnosti - Slovan odskočil na čele na jedenásť, respektíve štrnásť bodov od ostatných medailových pozícií; Michalovce zvládli šesťbodový zápas so Sereďou a priblížili sa majstrovskej šestke; Nitra pôsobila nepripravene a spadla do spodnej polovice; Zlaté Moravce i Senica sa predviedli ako najslabšie články súťaže. Zrekapitulujme si uplynulý víkend v tradičnom pondelňajšom zhodnotení.

MOMENT KOLA: Magazín o Fortuna lige. Keďže z ligového programu si v televízii môžete pozrieť len dva duely - jeden na verejnoprávnej a druhý na platenej súkromnej stanici - najočakávanejším mediálnym momentom bol nový magazín o Fortuna lige, ktorého pilotný diel v nedeľu odvysielala RTVS na druhom televíznom kanále. Žiaľ, názory naň nie sú vyslovene pozitívne, diváci sa sťažovali na nízku kreativitu, keďže program je scenárom zväčša len vernou kópiou niekdajšej relácie Odpískané, diváci sa na sociálnych sieťach tiež sťažovali na neprirodzené komentovanie redaktora v záznamoch či na fakt, že celá relácia a predovšetkým záverečná ‚tipovačka‘ so Samom Slovákom vyzerala byť natočená iba narýchlo. Verme, že najbližšie sa tvorcovia magazínu posnažia vyslyšať kritiku slovenských futbalových fanúšikov.

PREKVAPENIE KOLA: Víťazný vstup trénera Veselého s Podbrezovou. Na Horehroní sa od začiatku roka 2019 vydali novou cestou, v tíme skončilo po rokoch niekoľko známych mien a nahradili ich poväčšine mladé tváre a mladí tréneri Vladimír Veselý a Michal Hanek. V základnej zostave na nitrianskej pôde nastúpilo až osem hráčov s ročníkom narodenia 1998 a menej, teda do 21 rokov. Preto niet divu, že na tribúne poctivo sledoval ich vývoj tréner slovenskej reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa. Hoci desiaty tím tabuľky môže vďačiť aj nevýraznému výkonu domácich, najmä prejav ofenzívnych futbalistov spĺňal prísne ligové parametre. Bude zaujímavé sledovať ako ďaleko to mladé mužstvo dotiahne, v závere základnej časti ho otestuje Ružomberok, Trenčín a Žilina.

POSTAVA KOLA: David Depetris. V Trnave trénoval síce len štyri dni, ale aj tak sa bývalý slovenský reprezentant objavil v základnej zostave ako jeden z ôsmich novicov. Z jesenného kádra nastúpili len Rusov, Grendel a jediný hráč z majstrovského kádra Čonka. Napriek veľkej enkláve nových mien v zostave odohrala aktuálne ôsma Trnava na ihrisku tretej Žiliny solídny zápas a až do záveru to vyzeralo tak, že si môže odniesť všetky tri body. Značnú mieru na tom má práve posila z Argentíny, Depetris poslal Spartak do vedenia v 65. minúte a neraz skúšal Holecovu pozornosť. Trnavský kanonier svojim výkonom prekvapil a ukázal, že môže byť kľúčovou postavou zachraňujúceho sa majstra.

HLÁŠKA KOLA: „V oboch šestnástkach sa odohrali podobné incidenty. Po Blackmanovej ruke v našej šestnástke kopal Slovan penaltu, po ruke Slovana v jeho šestnástke sa hralo ďalej. Rovnaká situácia by mala priniesť rovnaký výsledok, penaltu sme mali kopať aj my. No vieme, že rozhodca bol Slovák,“ povedal v rozhovore pre ProFutbal.sk Zsolt Kalmár.

SKLAMANIE KOLA: Nula Slovákov v drese FK Senica. Filozofia predposledného tímu súťaže je už dlhšie jasne známa, mladí legionári tvoria drvivú väčšinu kádra a neustále prichádzajú nové a nové objavy, prevažne z Južnej Ameriky. Zatiaľčo ešte na jeseň bolo v zostave pravidelne vídať pri kapitánovi Erikovi Otrísalovi aj obrancov Jakuba Krča či Juraja Kotulu, v prvé jarné kolo to Seničania posunuli ešte o krok ďalej a vytvorili historický míľnik - po prvýkrát v dvadsaťšesťročnej histórii slovenskej súťaže sa stalo, že jeden tím odohral celý zápas bez jediného Slováka v zostave. V Myjave za hostí nastúpili traja Francúzi, dvaja Brazílčania a po jednom hráčovi z Argentíny, Chorvátska, Ghany, Guiney-Bissau, Kapverd a Venezuely, z lavičky nastúpil Ghančan, Jamajčan a Kolumbijčan.

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú pondelňajšiu rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa podľa redakcie portálu ProFutbal.sk prezentovali najlepším individuálnym výkonom. Jarnú časť odštartovali nomináciou v našej zostave hráči až ôsmich fortunaligistov, pričom dvojicu zástupcov má Podbrezová, Ružomberok a Slovan, po jednom Dunajská Streda, Michalovce, Nitra, Trnava a Žilina. Pri porovnaní Slováci verzus legionári majú prevahu hráči spoza hraníc (7:4), z hráčov s domácim pasom ide o Obročníka, Špyrku, Kolesára a Depetrisa. Dvaja z nich sa uchádzajú o vaše hlasy aj v ankete o Hráča kola.

Post brankára si rovnako ako v našej poslednej jedenástke ustrážil mladý český brankár Martin JEDLIČKA z Dunajskej Stredy, ktorého mali slovanisti problém prekonať a k trom bodom im pomohla až penalta. V defenzíve mu robí spoločnosť jeden zo skúsenejších hráčov Podbrezovej Michal OBROČNÍK, ktorý sa preorientoval na post pravého beka. Defenzívnu formáciu následne dopĺňajú hráči tabuľkového lídra zo Slovana - stopér a kapitán Vasil BOŽIKOV a ľavý bek Arťom SUCHOCKIJ, ktorý o svoje miesto v zostave príkladne zabojoval po tom, ako zaňho už tréner Ševela hľadal náhradu.

V strede poľa sa pre zmenu našli miesta pre dvoch Ružomberčanov - Tihomir KOSTADINOV, ktorý dokázal nahradiť v zostave Erika Daniela a mladý stredopoliar Zinedin MUSTEDANAGIČ. Spoločnosť im robí hviezda Podbrezovej Jozef ŠPYRKA, ofenzívny ťahúň Michaloviec Peter KOLESÁR a argentínska opora žilinského mužstva Ivan DÍAZ. Ofenzívu dopĺňajú posily z Trnavy David DEPETRIS a z Nitry Nemanja SOKOVIČ.

Ideálna jedenástka 19. kola Fortuna ligy v sezóne 2018/2019: 
Jedlička - Obročník, Božikov, Suchockij - Kostadinov, Mustedanagič, Špyrka, P. Kolesár, Diaz - Depetris, Sokovič

História ankety Hráč kola na ProFutbal.sk:

6. kolo: Michal Breznaník (FK Železiar Podbrezová, 46 % hlasov)
7. kolo: Kristopher András Vida (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 89 % hlasov)
8. kolo: Nikola Gatarić (ŠKF Sereď, redakčný výber)
9. kolo: Erik Pačinda (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 42 % hlasov)
10. kolo: Ľubomír Michalík (ŠKF Sereď, 58 % hlasov)
11. kolo: Ľubomír Šatka (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 85 % hlasov)
12. kolo: Moha (ŠK Slovan Bratislava, redakčný výber)
13. kolo: Matúš Kira (MFK Zemplín Michalovce, 51 % hlasov)
14. kolo: Nikola Gatarič (ŠKF Sereď, 42 % hlasov)
15. kolo:
 Michal Škvarka (MŠK Žilina, redakčný výber)
16. kolo: Dominik Holec (MŠK Žilina, 44 % hlasov)
17. kolo: 
Kristopher András Vida (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 49 % hlasov)
18. kolo: Andrej Fábry (FC Nitra, redakčný výber)

Najnovšie z klubu: Sereď

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk