ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Sereď vytiahol do Fortuna ligy. Teraz hľadá novú výzvu v Petržalke
zdroj: Marián Šarmír. (fcpetrzalka.sk)

Sereď vytiahol do Fortuna ligy. Teraz hľadá novú výzvu v Petržalke

Pätnásťtisícovú Sereď bez prvoligovej minulosti priviedol v minulej sezóne do najvyššej súťaže. Pod historický úspech bol kvôli chýbajúcej trénerskej licencii podpísaný z pozície asistenta hlavného kouča Michala Gašparíka staršieho, no v realizačnom tíme mal hlavné slovo. Marián Šarmír (42) bol od predčasného konca v Seredi v septembri minulého roka nezamestnaný, no už niekoľko týždňov sa pripravuje na novú výzvu pri kormidle „devätnástky“ FC Petržalka.

V Afrike nechcel, na Slovensku nemohol

Mnohí môžu vnímať rozhodnutie pôsobiť v juniorke druholigovej Petržalky ako krok späť. Bývalého trénera mládežníckych výberov Trnavy vrátane rezervného tímu Spartaka sa na túto voľbu pýtali viacerí trénerskí kolegovia či kamaráti. Stojí si však za svojim. „Mal som niekoľko ponúk, medzi nimi aj možnosť odísť do zahraničia. Boli to však ponuky z afrických krajín a nechcel som situáciu riešiť narýchlo, navyše bez rodiny. Na ponuky zo slovenských druholigových klubov som nemohol prikývnuť, pretože ešte nie som držiteľom najvyššej trénerskej licencie UEFA Pro a nemohol by som figurovať na pozícii hlavného trénera,“ vysvetlil Šarmír pre web petržalského klubu.

„Ponuka z Petržalky ma oslovila, rád hrám o postup alebo o záchranu. Aj to bol jeden z faktorov, prečo som ponuku prijal. Mojím prvoradým cieľom je postup do dorasteneckej I. ligy, zisk najvyššej trénerskej licencie a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ povedal Šarmír, ktorého nové mužstvo je po jeseni na čele II. ligy staršieho dorastu Západoslovenského futbalového zväzu. Petržalka v štrnástich kolách pri dvoch remízach ani raz neprehrala, pred druhým Interom Bratislava má päťbodový náskok.

Beh na dlhú trať

„Vieme, že o postupujúcom sa rozhodne v baráži. Bude to o dvoch zápasoch, v ktorých sa môže stať všetko. Môžete hrať celý rok dobre, byť na špici tabuľky, no potom príde baráž a v jednom zápase môžete prísť o všetko. Vyhlásenia o tom, že postúpime, dávať nechcem, no urobíme pre to všetko,“ tlmí očakávania Šarmír, ktorý chce mužstvu vštepiť hru založenú na vysokom pressingu, rýchlom prepínaní z útočnej fázy do obrannej a naopak.

Šarmír neskrýva na štarte novej misie odhodlanie, no upozorňuje, že zázraky z večera na ráno nemožno očakávať: „Hráči sú vo veku, keď je prirodzené, že ich futbalové schopnosti sa formujú. Preto je normálne, že majú rezervy po taktickej, kondičnej či technickej stránke. Je to beh na dlhú trať, nie je to o práci na jeden mesiac. Preto vyzývam chlapcov i samotnú verejnosť k trpezlivosti. Rád by som priviedol chlapcov k profesionálnym návykom. Je na nich, čo si z toho odnesú.“

Najnovšie z klubu: Petržalka

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Mládež

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk