ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slovan v zime vyčistil kabínu. Zostali len konkurencieschopní
zdroj: Viceprezident Slovana Bratislava Ivan Kmotrík ml. (tasr, skslovan.com, mfkruzomberok.sk)

Slovan v zime vyčistil kabínu. Zostali len konkurencieschopní

„Takto pred rokom sme vytvorili silnú kostru, na ktorej môžeme stavať do budúcna. V zime sme preto nerobili radikálne zmeny, ako bývalo zvykom. Sme stabilizovaní,“ hlásil na tlačovej konferencii pred začiatkom jarnej časti sezóny viceprezident Slovana Bratislava Ivan Kmotrík ml. Zaujímali nás predovšetkým zmeny a ďalšie formovanie kádra belasých v roku 2019. Tu sú odpovede k jednotlivým hráčom či pozíciám.

Odchody
„Chceli sme vyčistiť kabínu, aby sme priniesli nový impulz. To sa nám podarilo odchodmi hráčov s nedostatočnou minutážou alebo konkurencieschopnosťou, ktorí pre nás neboli do budúcna potrební. Som rád, že sme ukončili spoluprácu so Schetom (31), Rundičom (26) a Van Haarenom (27),“
povedal Kmotrík. Okrem spomenutých odišli Savičevič (25/Wisla Krakov), David Hrnčár (21/hosť. v FK Pohronie) a Saláta (34/Szombathely Haladás). Na odchode z tímu je i mladý stopér Laczkó (21), ktorému chce klub nájsť hosťovanie pre ďalší rozvoj. Jeho pozíciu štvrtého stopéra bude na jar zastávať člen juniorky Majling.

Slovan viac nepočíta ani s bývalým dlhoročným reprezentantom už 35-ročným Filipom Hološkom. „Rokujeme s ním o obojstranne výhodnej dohode ukončenia spolupráce, nepatrí do našich dlhodobých plánov. Chceme sa s ním slušne rozlúčiť, rešpektujem jeho predchádzajúce kariérne úspechy. Pri konkurencii Mohu, Čavriča či Dražiča je priestor pre neho veľmi malý. Najlepšie by bolo, keby hľadal cestu niekde inde,“ uviedol Kmotrík.

Príchody
Kornela Salátu nahradil v Slovane Bratislava maďarský reprezentant Richárd Guzmics (31). „Potrebuje trochu potrénovať, keďže prišiel z čínskej druhej ligy, ktorá nie je až taká kvalitná. Je výborný hráč do konkurencie, podobný Salátovi. Urobil v tréningu progres, no momentálne máme k dispozícii dvoch terminátorov Bajriča a Božikova, ktorí tvoria nepriepustnú stenu. Verím, že Richárd bude na nich tlačiť, aby sa zlepšovali,“ vyzýva účastníka Eura 2016 tréner Slovana Martin Ševela.

Konkurenciu v ofenzíve by mal zvýšiť brazílsky univerzál Rafael Ratao (23), ktorý prišiel na polročné hosťovanie s opciou na riadny prestup zo Zorje Luhansk. „Ratao je kvalitný futbalista s veľkým potenciálom do budúcna, aj keď je momentálne po zranení. Postupne dostane šancu a ak potvrdí, čo ukázal na Ukrajine, môže byť pre nás veľkou posilou,“ avizuje Kmotrík, ktorého doplnil Ševela: „Ratao vytvorí konkurenciu na hrote útoku, v krídelných priestoroch i pod hrotom. Už sa zapojil do tréningového procesu. Ak bude zvládať, čo sme mu naordinovali, mohol by byť pripravený na nadstavbu.“

Špeciálnou kapitolou je 27-ročný krídelník Erik Daniel, ktorý na ceste z Ružomberka do Slovana Bratislava uviazol v slepej uličke. „S Erikom sa nám podarilo dohodnúť, no nepodarilo sa nám to s Ružomberkom. Nateraz zostáva hráčom Ružomberka a pripojí sa k nám až v lete. Našou prioritou bolo zvýšiť konkurencieschopnosť na poste krídelníka v horizonte šiestich mesiacov, to sa nám príchodom Erika úspešne podarilo,“ komentoval Kmotrík.

Dávid Strelec
Sedemnásťročný odchovanec Slovana odohral na jeseň takmer hodinu v prvom tíme, proti Žiline strelil premiérový gól. Útočník s veľkým potenciálom mal v zime zabojovať o ešte väčší priestor v tíme Martina Ševelu, no rodičia ho pre obavy z počasia nepustili na zápasové sústredenie do Turecka. Mladík tak neabsolvoval kľúčovú časť prípravy a pripravil sa o šancu začať jarnú časť s prvým tímom belasých. „Strelec sa momentálne pripravuje s našou ,devätnástkou´. Uvidíme, ako bude napredovať. Má naďalej platný kontrakt, chceme s ním pracovať a pripraviť ho pre A-mužstvo. Mrzí nás, že s nami neodcestoval do Turecka a stratil možnosť boja o miesto v A-tíme. Musí si počkať na svoju šancu,“ povedal Kmotrík.

Na viceprezidenta klubu z hlavného mesta nadviazal kouč Ševela: „Strelec nie je vyradený z kádra, len sa pripravuje s ,devätnástkou´, keďže nebol s nami v Turecku. Keď bude na sebe pracovať ako doteraz, je dosť pravdepodobné, že dostane šancu v tréningovom procese a následne v zápase. Potrebujeme predtým uzavrieť veci okolo Turecka, treba si k tomu sadnúť a nájsť spoločnú reč. Pre náš tím bude v budúcnosti prospešný, no musí byť čistý profesionál. Mohol si dupnúť, že do Turecka pôjde.“

Dávid Strelec po góle proti Žiline. (skslovan.com)

Post ľavého obrancu
Slovan dlhodobo avizuje ambíciu mať každý post v tíme zdvojený. Na ľavej strane obrany však figuruje jediné meno Arťom Suchockij. Belasí v príprave skúšali troch krajných bekov Tučeviča, Ricarda Correu a Stangla, no ani jeden nepresvedčil. „Zatiaľ to zostane všetko na Suchockom. Skúšali sme troch hráčov, no nepreukázali patričnú kvalitu. Nepotrebujeme hráča, ktorý nedosahuje kvalitu Arťoma. Ten zaznamenal v prípravnom období veľké zlepšenie smerom dopredu i dozadu,“ zdôraznil Ševela ambíciu budovať káder nielen pre Fortuna ligu, no aj európske poháre.

Leto 2019
Slovan je v zimnom prestupovom období ešte otvorený odchodu stopéra Laczka na hosťovanie a prípadnému príchodu ľavého obrancu kvalitatívne minimálne vyrovnaného Suchockému. Inak sústreďuje pozornosť k výsledkom v jarnej časti a prípadnému posilneniu pred štartom európskych pohárov. Kmotrík pozície ani mená konkretizovať nechcel: „Káder je stabilizovaný a v tomto prestupovom období už neplánujeme radikálne zmeny. Uvidíme, ako sa bude naša hra vyvíjať v najbližších mesiacoch a podľa toho pristúpime k prípadným letným zmenám. Naším cieľom je konkurencieschopnosť v Európe a preto sa plánujeme v lete posilniť na niektorých postoch.“

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk