ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PROGNÓZA: Ako bude vyzerať tabuľka na konci sezóny?
zdroj: facebook/DAC 1904

PROGNÓZA: Ako bude vyzerať tabuľka na konci sezóny?

Trnava titul neobháji, Sereď si vybojuje záchranu – tak znel nadpis prognózy, ktorý sme uverejnili pred sezónou s redakčnými tipmi konečného umiestnenia. Tieto slová môžeme pred štartom jari podčiarknuť, avšak ako na Slovensku býva zvykom, niektoré mužstvá prekvapili na jeseň pozitívne i negatívne a mnohé vstupujú do jarnej časti so značne obmeneným kádrom či ambíciami.

V redakcii sme si preto krátko pred štartom jarnej časti nastavili zrkadlo a pomenili naše júlové tipy. Šesť redaktorov portálu špecializovaného portálu ProFutbal.sk predikovalo pár dní pred prvým jarným kolom konečné umiestnenie tímov Fortuna ligy na konci sezóny, následkom čoho nám vzišla v priemere táto finálna dvanástka:

1. Slovan Bratislava

Tip pred sezónou: 1. miesto
Po jesennej časti:
1. miesto

Vicemajstra z uplynulých troch sezón sme nemohli dať na iné miesto pred sezónou a keďže doteraz neprehrali jediný duel, ani teraz nemôžeme Slovan pasovať za nič iné, len za najhorúcejšieho adepta na zisk titulu. Keďže zverenci trénera Martina Ševelu vypadli z pohárovej Európy a po administratívnej chybe prišli aj o národný pohár, storočnicu existencie klubu po návrate na Tehelné pole musia osláviť minimálne majstrovskou trofejou.

Slovan gól radosť (Moha, Šporar)
Slovan ťahá predovšetkým dvojica najproduktívnejších hráčov - Andraž Šporar a Moha. (foto: skslovan.com/Miro Gasidlo)

2. Dunajská Streda

Tip pred sezónou: 2. miesto
Po jesennej časti:
2. miesto

Minulý ročník všetkých prekvapili bronzom a už pred sezónou sme avizovali, že klub Oskara Világiho bude prekvapovať i naďalej. Situácia na Žitnom ostrove sa však od júla značne zmenila. V čase, keď sme za najväčšiu oporu predikovali Marina Ljubičiča (dnes už hráč Slovana) a v rade ďalších aj Erika Pačindu (dnes už hráča Plzne) či Baya (dnes už hráča Celticu Glasgow), bol DAC považovaný za najväčšieho konkurenta v boji o titul. Dnes im veríme, že ich plne zrekonštruovaná aréna dovedie k striebru.

DAC gól radosť (Christián Herc)
Po skvelej jeseni si Christiána Herca na chvíľu stiahli do Wolverhamptonu z Premier League, na jar však ešte bude hosťovať v DAC. (foto: fcdac.sk)

3. Žilina

Tip pred sezónou: 5. miesto
Po jesennej časti:
3. miesto

Šošoni zvládli prerod mužstva na nového kormidelníka a nový káder bravúrne. Odchody Mráza, Hancka, Chvátala a celej lavičky zvládli na jednotku. Hoci počas letného prestupového obdobia ešte ich výkony pokrivkávali, keď najmä hlavné hviezdy boli často hlavou inde než na ihrisku, výhodou pre Kentošovcov bol fakt, že počas zimného prestupového obdobia sa nehralo. A zároveň, káder zostal pokope. Preto niet žiadnych obáv, že by sa Žilinčania mali umiestniť na medailových pozíciách.

Nitra - Žilina (Róbert Boženík gól radosť)
V prvej sezóne medzi mužmi nastrieľal Boženík zatiaľ desať gólov, vydrží mu forma aj na jar? (foto: Marián Bazala)

4. Ružomberok

Tip pred sezónou: 6. miesto
Po jesennej časti:
4. miesto

Po odvolaní trénera Hrnčára a príchode neskúseného Holoubeka bol sprvu pohľad na ružomberský tím mierne nedôverčivý. Český kouč však dokázal výborne využiť prítomnosť krídelníkov Daniela a Gala Andrezlyho, našiel kanoniera Tandira a zostavil skvelú defenzívu. Aj vďaka tomu to Ruža dotiahla až na skvelú štvrtú priečku, ktorú by vzhľadom na konkurenciu mala bez väčších problémov udržať. Vzhľadom na odchod kľúčového hráča Erika Daniela to už ale na vyššie miesto nevidíme...

Erik Daniel
Zvládne to Ružomberok bez svojho dosiaľ najlepšieho hráča Erika Daniela? (foto: Rudolf Maškurica)

5. Michalovce

Tip pred sezónou: 9. miesto
Po jesennej časti:
7. miesto

Už teraz zimujú Michalovce o dve priečky vyššie, než sme ich v júli tipovali a značná časť redakcie verí, že to mužstvo trénera Šoltisa potiahne ešte o dve priečky vyššie. Aktuálne ich od majstrovskej vetvy delí iba skóre s oslabenou Nitrou, pričom zo záverečných štyroch kôl základnej časti hrajú až trikrát na domácej pôde. Ak na nej oberú o body Sereď, Nitru a Trenčín, môžu sa tešiť na boj o pohárovú Európu. Ten ale príde zrejme len v prípade prípadného play-off. Michalovčania by tak mali urobiť maximum pre 5. miesto, aby v prípade kvalifikácie štartovali tieto boje na domácom ihrisku.

Igor Žofčák radosť
Zahrá si Igor Žofčák vo svojich 36 rokoch v majstrovskej vetve o pohárovú Európu? (foto: Peter Brendza/novinyzemplina.sk)

6. Sereď

Tip pred sezónou: 10. miesto
Po jesennej časti:
5. miesto

Nováčikovi sadla elitná spoločnosť na výbornú. Výkony postavené na defenzívnom lídrovi Michalíkovi a ofenzívnom ťahúňovi Gatarićovi, doplnené bojovnosťou všetkých ostatných hráčov, doviedli Sereď až do spoločnosti najlepších tímov súťaže. Ako obvykle bývame svedkami, na jeseň zvykne nováčikovi eufória mierne vyprchať, vzhľadom na viacero faktorov ale tipujeme Sereď na majstrovskú vetvu. Klub si totiž ponechal kľúčových hráčov vo svojom tíme, do kádra pribudol strelec Kuzma a udržaním kádra spravili najlepší krok k tomu, aby zvládli šesťbodové zápasy, najmä tie proti Nitre a Trnave.

Nikola Gatarić (Sereď)
Na jeseň ťahal nováčika Gatarić siedmimi gólmi i asistenciou, teraz by mu mala pomôcť aj posila Marek Kuzma. (foto: Róbert Fritz)

7. Nitra

Tip pred sezónou: 7. miesto
Po jesennej časti:
6. miesto

Zverenci trénera Galáda síce milo prekvapili kvalitou, zimujú však len tesne nad hranicou top šestky, o skóre pred Michalovcami. Nulový bodový náskok môže Nitru, ktorá pustila počas prestupového obdobia kľúčových hráčov ako Hrošša, Križana, Fábryho či Taiwa, stáť majstrovskú šestku. Keď sa Nitra minulý ročník objavila v dolnej šestke, spod Zobora sa nový formát súťaže ostro kritizoval a nie je vylúčené, že sa to zopakuje. Nitra síce nemá zlé vylosovanie, tri zápasy hrá doma proti Podbrezovej, Seredi a Ružomberku, vonku len raz v Michalovciach, citeľné odchody sa však podľa nášho odhadu prejavia.

Tomáš Vestenický (Nitra gól radosť)
Bez Fábryho a Taiwa sa bude Nitra spoliehať vpredu najmä na Tomáša Vestenického. Zvládne futbalista ťarchu zodpovednosti? (foto: TASR)

8. Trnava

Tip pred sezónou: 3. miesto
Po jesennej časti:
8. miesto

Keď sme v júli prognózovali, že „Trnava titul neobháji“, stavali sme naše tipy na náročnosti obhajoby, nabudenejších súperov, problémy ofenzívy a stratu ducha El Maestra. Napokon bojoval Spartak počas jesene úplne s odlišnými problémami. Dostal sa do skupinovej fázy Európskej ligy, zápasový program mal plný a v lige dostávala priestor takmer zakaždým iná jedenástka. Duch El Maestra v zásade neodišiel, Trnava má štatisticky tretiu najlepšiu obranu ligy, strelených gólov tiež málo nebolo, veď piata Sereď ich nastrieľala ešte menej. Odchod majiteľa Poóra a následný odchod drvivej časti kádra ale môže Trnave ublížiť. My však veríme, že trnavské srdce odchovancov, fanúšikov a skúsenosti niekoľkých posíl už súčasné umiestnenie Spartaka nezhoršia.

Erik Grendel
Zo základnej zostavy ostala v Trnave azda len letná posila Erik Grendel, na jar bude kapitánom Spartaka. (foto: Vladimír Chramazda)

9. Trenčín

Tip pred sezónou: 4. miesto
Po jesennej časti:
9. miesto

Ešte v júli sme odhadovali Trenčín na boj o pohárovú Európu, dnes si málokto vie predstaviť, že sa im podarí uhrať majstrovskú šestku. Na Sihoti je v súčasnosti väčšou témou výstavba nového štadióna ako klubové úspechy. Odišiel uznávaný tréner Moniz, mnoho hráčov sa na jeseň dostalo na dno formy, navyše sa počas zimy zranil kľúčový muž Achraf El Mahdioui. Jeseň ukončili výrazne negatívne, za posledných desať zápasov získali totiž jeden jediný bod. Avizované zmeny sa neudiali, odišiel a prišiel len jediný hráč. Bude zaujímavé sledovať, kam sa Trenčín počas zimy posunul, ľahké vylosovanie na záver základnej časti (Senica, Zlaté Moravce, Podbrezová, Michalovce) im môže hrať do karát.

Trenčín príprava (Paur, Cifranič)
Po jeseni sa skloňoval koniec trénera Cifraniča či hráčov Ubbinka a Paura, všetci napokon v Trenčíne zostali na svojich miestach. (foto: facebook/AS Trenčín)

10. Podbrezová

Tip pred sezónou: 8. miesto
Po jesennej časti:
10. miesto

Na naštartovanie novej filozofie nestačí jedna zimná prestávka, čo si na Horehroní dobre uvedomujú. Citeľné zmeny v kádri sa minimálne zo začiatku môžu prejaviť negatívne a aj preto neodhadujeme veľký posun v ligovej tabuľke oproti súčasnosti. Po opätovnom skončení trénera Fabuľu prevzali taktovku na lavičke Vladimír Veselý, mladý slovenský tréner, spolu s Michalom Hanekom. Odišli aj skúsenosti Kuciaka, Turňu, Barana, Bernadinu či Njireho, nahradiť ich majú väčšinou mladíci ako Vantruba, Oravec, Pastorek, odchovanec Mejri a ďalší. Podbrezová sa vydala novým smerom, uvidíme, kam ju privedie.

Martin Vantruba
Vantruba v Trnave hviezdil, v českej Slavii však priestor nedostal. Hernú prax bude naberať v Podbrezovej, kde sa pokúsi vychytať záchranu. (foto: TASR)

11. Senica

Tip pred sezónou: 12. miesto
Po jesennej časti:
11. miesto

Zaujímavosťou je, že vo všetkých šiestich redakčných tipoch sa zhodujú prvé dve i posledné dve miesta, pričom obe sú rovnaké ako aktuálna pozícia v ligovej tabuľke. Ešte v decembri Senica na klubovom webe slovami svojho vtedajšieho trénera Frederica Ricarda avizovala príchod viacero Slovákov, dnes je situácia na Záhorí opäť iná. Mužstvo už vedie 37-ročný Portugalec Ricardo Chéu a v generálke na ligu nedostal priestor žiadny slovenský futbalista ani na minútu. Odhadovať silu legionárskeho výberu je náročné, boju o záchranu sa ale takmer s určitosťou nevyhne.

Senica gól radosť
Na jeseň sa v zostave objavovali Otrísal či Krč, vytlačia ich zo zostavy legionári? (foto: Róbert Fritz)

12. Zlaté Moravce

Tip pred sezónou: 11. miesto
Po jesennej časti:
12. miesto

Spočiatku sme ViOn pasovali na úspešný boj o záchranu vzhľadom na skúseného trénera a kvalitný stred poľa, na problémy sme upozorňovali pri nižšej kvality v strede obrany či na hrote útoku. Obavy našej redakcii potvrdili jesenné štatistiky – ViOn má po osemnástich kolách suverénne najhorší útok (14 gólov) a o gól druhú najhoršiu obranu (35 gólov). Keď neskoršia korupčná kauza skončila sezónu Pintérovi a Orávikovi a následné zlé výsledky stáli stoličku trénera Jarábka, postavilo to Zlaté Moravce do role jednoznačného outsidera. Tréner Praženica nezískal do tímu žiadne veľké mená, bude teda zaujímavé sledovať, koľko bodov sa mu s nimi podarí získať. Momentálne je to manko až štvorbodové...

Karol Praženica (ViOn Zlaté Moravce)
Tréner Praženica na výraznejší úspech vo svojej trénerskej kariére čaká, teraz sa ho pokúsi urobiť na lavičke posledných Zlatých Moraviec. (foto: Jozef Bedej)

Ako si myslíte, že bude vyzerať tabuľka Fortuna ligy na konci sezóny? Napíšte do komentáru na sociálnej sieti Facebook.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Senica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk